Kada je Beba Gladna – Ishrana AD Formulom

kada je beba gladna

Sadržaj

Kada je beba gladna? Ishrana AD formulom ostalja prostor i za ovo pitanje i pored merica koje se preporučuju. Koliko često treba hraniti bebu, koje znake beba šalje kada je  gladna?

Kada je beba gladna?

Ako beba ne sisa, važno je ne samo kojim ćete je mlekom hraniti već i način na koji se hrani, između ostalog zbog rizika gojaznosti.  Kada beba sisa, ona uzima onoliko mleka koliko joj je potrebno i prekida podoj kada oseti da je sita. Ova urođena sposobnost regulacije apetita može biti narušena ako hranite bebu na flašicu.

Da vaša beba na flašicu ne dobije previše mleka i da se hrani prema svojim potrebama:

  • Pratite znake gladi vaše bebe radije nego da je hranite u unapred određeno vreme.
  • Držite bebu u što uspravnijem položaju; nemojte joj davati bočicu dok leži na ravnom.
  • Dodirujte bebine usne cuclom i dozvolite da sama počne da sisa, radije nego da joj gurate cuclu u usta.
  • Držite bocu tako da je samo cucla ispunjena mlekom/ kada se beba suočava sa velikim mlazom mleka iz flašice, nekada izgleda da je jako gladna, a ona se zapravo bori da proguta tu veliku količinu mleka i da istovremeno diše.
  • Pravite češće pauze. Obrok treba da traje 10-20 minuta; sporo hranjenje omogućava bebi da oseti da je sita pre nego to se želudac potpuno napuni.
  • Kad primetite da beba nije više zainteresovana za obrok, nemojte insistirati da dovrši bočicu tako što ćete je buditi ili istiskivati mleko iz cucle.
  • Držite i mazite svoju bebu i van vremena obroka da razume da ti trenuci bliskosti nisu vezani samo za hranjenje.

kada je beba gladna

Znaci koje beba šalje kada je gladna  „Počinjem da budem gladna“

  • sisa svoju ruku, ćebence ili drugi predmet koji joj dodiruje usta
  • okreće glavu tražeći flašicu
  • otvara usta i pruža jezik napolje

Ako majka ne reaguje na ove signale, beba počinje da se oglašava i postaje uznemirena, poručuje  „Sada  sam stvarno gladna i uznemirena sam“ Ukoliko i dalje nema odgovora, beba počinje glasno da plače. Telo se izvija, beba je napeta; pokušaj da se nahrani beba koja neutešno plače naporan je i za majku i za bebu.

Naučite da prepoznate rane znake gladi vaše bebe i da na njih odgovorite;  najbolje je da beba bude u vašoj blizini da biste mogli  pravovremeno da reagujete. Naučite da prepoznate i kada je beba sita: telo se opušta, ručice padaju sa strane, sisa sporije, sa prekidima. Naučite da prepoznate kada beba ne plače zbog gladi, već zato što je umorna, želi pažnju:  kada je stavite na dojku, beba kratko sisa i zaspi ili se smiri. Gladna beba sisa snažno i uporno, a vašoj bebi je verovatno bilo potrebno maženje i ljuljuškanje da bi se smirila.

kada je beba gladnakada je beba gladna

Hranjenje prema potrebama deteta je važno?

Sve je više saznanja koliko je važno da se dete hrani prema svojim potrebama. To je dvosmerni odnos koji znači da roditelji razumeju signale i znake koje beba šalje i da na njih reaguju na pravi način. Vaša beba na ovaj način uči da ćete  odgovariti na njene signale i zadovoljiti njene potrebe na predvidljiv način. Tako se gradi odnos poverenja koji podržava sveukupni razvoj vašeg deteta.

Podrigivanje posle obroka

U prvim nedeljama života vaše bebe, podižite je da podrigne često. Ako je potrebno, prekinite  na kratko podoj za podrigivanje, naročito ako je beba hapalljiva i guta veliku količinu vazduha ili je mlaz mleka previše snažan. Svaki put kada vaša beba podrigne glasno i snažno, ponovo joj ponudite flašicu posle toga; možda je veliki mehur vazduha u želucu sprečio da posisa dovoljnu količinu mleka.

Uobičajen položaj za podrigivanje je na ramenu; možete položiti bebu i preko kolena. Držite bebu u položaju za podrigivanje kratko vreme, no, ako ubrzo ne podrigne, nemojte se zabrinjavati oko toga. Budite uporni samo ako je beba sklona bljuckanju posle obroka ili beba ima jake grčeve.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa Propomint
Esensa DevitinD3k1
Femibion 1 i 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...