Higijena muških beba, dečaka

Higijena muških beba, dečaka

Sadržaj

Pravilna higijena muških beba, je važna od prvog dana. Kako da postupamo i održavamo higijenu muškog novorođenčeta, koja je važna kako bi se sprečile moguće infekcije.

Koja su najčešća pitanja majki?

Higijena muških beba je specifična?

Kod beba dečaka rođenih na vreme, testisi se nalaze u mošnicama i mogu se opipati kao dva „klikerčića“. Nekada mogu delovati uvećano, a mošnice otečeno; pri palpaciji se primećuje da je testis uvećan, elastičan. Radi se o hidroceli, odnosno nakupljanju tečnosti u omotačima testisa; nekada je prisutna na jednoj strani, a nekada obostrano. Ovo je fiziološka i prolazna pojava i ne zahteva dodatne konsultacije; svaki iskusni lekar ili sestra u porodilištu lako ga razlikuju od eventualnih patoloških stanja.

Higijena muških beba, dečaka

Nespušteni testisi kod beba

Kod nekih dečaka testisi se na rođenju ne pipaju u mošnicama; ovo stanje naziva se retencija testisa ili kriptorhizam; znači da se kod deteta testisi nisu spustili iz trbuha kroz invinalni kanal, što se normalno događa pri kraju trudnoće. Zato se ovo „zaostajanje“ testisa najčešće i viđa kod prevremeno rođenih dečaka i jedan je od kliničkih kriterijuma za procenu gestacijske starosti; može biti jednostrano ili obostrano. Ovo stranje treba razlikovati od migrirajućih testisa, kada su testisi u mošnicama, ali „beže“ na gore, ka ingvinalnom kanalu, naročito kada je beba gola i kada joj je hladno. Dečake sa nespuštenim testisima treba pratiti tokom prve godine života i uputiti urologu ukoliko se definitivno ne spuste do kraja prve godine

O čemu voditi računa kod kupanja muških beba – dečaka?

Fimoza (nemogućnost da se kožica prevuče preko glansa) je normalna kod muške novorođenčadi.

Pri kupanju bebe kožicu treba povući nežno koliko je moguće, radi održavanja higijene. Nikako ne prevlačiti na silu, jer se može desiti da više ne može da se vrati i da vrh penisa ostane bez dotoka krvi. Počevši od šestog meseca života, ceo proces se završavao u periodu do godinu dana, izuzetno retko do 18 meseci. Ovo stanje (parafimoza) nekada zahteva hitnu intervenciju lekara.

Higijena muških beba, dečaka

Nega intimne regije beba dečaka

Nega intimne regije je važna, jer je ta osetljiva regija stalno izložena delovanju mokraće i stolice, dok sa druge strane pelene prave barijeru koja održava vlažnu sredinu i pogoduje razvoju infekcije. Potrebno je oprati genitalije i guzu vodom i sapunom posle svake stolice. Vlažne maramice se ne preporučuju u svakodnevnoj nezi, ali su praktične kada se nalazite van kuće; koristite maramice za bebe, bez alkohola i dodatnih mirisa. Nakon pranja ostavite bebu golu nekoliko minuta da se koža osuši, a zatim kožu namažite tankim slojem zaštitne kreme.

Higijena muških beba, dečaka

3 koraka –  prevencija ojeda

Korak 1Čista bebina koža – Menjajte bebi pelene čim se zaprljaju ili pokvase. Nežno, ali temeljno, očistite bebi kožu  komadićem vate natopljenim vodom, posle svake stolice oprati pelensku regiju vodom i sapunom.

Korak 2: Osušite pelensku regiju – Nakon brisanja bebine guze, osušite je tapkanjem i dozvolite bebi da nakratko ostane bez pelene i da se osuši na vazduhu.

Korak 3: Nanesite kremu za pelensku regiju – Kada se bebina guza osuši, nanesite kremu koja će da joj zaštiti kožu od kontakta sa urinom i stolicom. Može da pomogne i u zaštiti od trenja pelene o bebinu osetljivu kožu.

Nega bebe ako se pojavi ojed

  1. Deo kože zahvaćen ojedom mora se održavati što suvljim i čistijim, koristeći sve korake preporučene za prevenciju ojeda.
  2. Ako ste do tada koristili pamučne pelene, bilo bi bolje da pređete na pelene za jednokratnu upotrebu, jer upijaju više tečnosti i koža duže ostaje suva. Naravno, i ove pelene treba redovno da menjate kao i pamučne.
  3. Regiju kože zahvaćenu ojedom posle pranja i brisanja namažite u tankom sloju kremom koja u sebi sadrži cink-oksid, koji isušuje nastale promene na koži vaše bebe.
  4. Korisno je da beba jedno kratko vreme bude gola, jer samo strujanje vazduha doprinosi povlačenju nastalih promena.

Higijena muških beba, dečaka

Po preporuci urologa  – Šta mame najčešće pitaju?

Mame često pitaju da li pri povijaju piša treba da stoji na gore ili na dole. U prvim danima života, da se spreči da beba upiški pupčanu ranu, dok ne zaraste potpuno, ne treba da stoji na gore, nakon tog perioda, uvek treba da stoji na gore.

Infekcije intimne regije su kod dečaka mnogo ređe nego kod devojčica, obično u sklopu infekcije ili ojeda pelenske regije.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...