Cink u trudnoći – Svima je neophodan svakodnevni unos cinka

Cink u trudnoci

Sadržaj

Cink u trudnoći  i periodu dojenja, kao esencijalni mikronutrijent je veoma važan.  Potrebe su uvećane sa 7 na 11mg, odnosno u periodu dojenja na 12 mg na dan. Svima je neophodan svakodnevni unos cinka.

Treba li cink u trudnoći da se suplementira?

Trudnice vegeterijanke i trudnice koje u ishrani ne unose meso treba da koriste preparate cinka kao suplement ishrani.Cink je jedan od ključnih  minerala  u trudnoći, od suštinske važnosti za pravilan rast i razvoj u fetusa. Adekvatan unos cinka,  smanjuje rizik za prevremeni porođaj. U pravilnoj ishrani, svima je neophodan svakodnevni unos potrebne količine cinka, obzirom da organizam ne pravi rezerve ovog minerala.

Cink u trudnoci

Zašto je cink u trudnoći posebno važan?

  • Cink je neophodan za gradivne ćelije vaše bebe i DNK, deobu ćelija i rast tkiva, pa je unos adekvatne količine cinka od suštinskog značaja.
  • Nedostatak cinka u toku trudnoće dovodi se u vezu sa spontanim pobačajima, prevremenim ili prolongiranim porođajem. Nedostatak cinka u organizmu dovodi i do problema emotivne prirode.

Cink je važan je i za lepotu žene?

Cink je važan i za lepu kožu, kosu, zdrave nokte…

Kako dolazi do nedostatka cinka?

Do nedostatka cinka može doći, pored neadekvatne ishrane, i ukoliko postoje zdravstveni problemi (problemi sa crevima, dugotrajne dijareje ili pak gubitak cinka putem mokraće, kao u slučaju dijabetesa, bubrežnih oboljenja).

Cink u trudnoci

U kojim namirnicama ima cinka?

Meso (najviše cinka sadrži crveno meso, piletina i ćureće meso), žumance, ribe i ljuskari (najviše u lososu i ribama hladnih mora i morskim plodovima), orašasti plodovi (badem, kikiriki, pinjole, indijski orah). Semenke bundeve sadrže značajne količine cinka. Cerealije su odličan izvor cinka (mekinje, žitarice od celog zrna, one takođe sadrže fitainsku kiselinu koja vezuje cink i na taj način smanjuje njegovu iskoristljivost, pa se nemojte oslanjati samo na žitarice kao namirnice koje sadrže cink).

Trudnoća je nutritivno jedan od najzahtevnijih perioda u životu žene. Ishrana i nutritivni status pre i tokom trudnoće utiču na ishod trudnoće pa je važno da trudnica od početka bude na optimalnom režimu ishrane, koji će zadovoljiti energetske potrebe, potrebe za  proteinima, ugljenim hidratima, mastima, kao i potrebe za vitaminima i mineralima.

avatar
Profesor na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu. Član Komisije za specijalističke studije u svojstvu rukovodioca specijalizacije iz Sanitarne hemije. Član je Centra za ishranu i suplementaciju.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa DevitinD3k1
Gasimenti
Esensa Propomint
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Snovi u trudnoći – 10 uobičajenih snova i šta oni znače

Pucanje međice na porođaju – 4 vrste vaginalnih rascepa

Šta očekivati od vaših kovrdža tokom trudnoće

Sisanje palca – kako odvići dete?

Preporučujemo vam...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...

Promene u kovrdžama tokom trudnoće nisu retke. Iako to može iznenaditi neke žene, veoma je uobičajeno da se kovrdže razvijaju, prilagođavaju i menjaju tokom trudnoće – ponekad trajno. Sa mnoštvom...

Vaginalni sekret može biti često zdravstveni problem. Na početku važno je da razjasnimo da vagina nije sterilna. U njoj se nalaze milioni mikroba koji čine normalnu vaginalnu floru. Šta je...