Majke pitaju o mastitisu – 6 najčešćih pitanja

Majke pitaju o mastitisu

Sadržaj

Mastitis je prava noćna mora majki! Još tokom trudnoće kada se povede reč o dojenju, verovatno je prva reč – mastitis.

Šta najčešće majke pitaju o mastitisu?

1.Dojka je tvrda i napeta, temperatura mi je povišena. Šta da preduzmem?

Intenzivno praznite dojke, uz redovne podoje. Ako tokom narednih sati temperature padne, znači da je u pitanju bio zastoj mleka ili početni mastitis, tako da je problem rešen.

Majke pitaju o mastitisu

2.Da li smem da dojim ako imam povišenu temperaturu?

Najvažnije u toku mastitisa je nastaviti sa dojenjem! Niko ne može da isprazni dojku kao beba. Nekada mleko može zbog zapaljenskog procesa u dojci da izmeni ukus (postaje više slano).

3.Kada treba da se javim lekaru?

Ako je i pored redovnog pražnjenja dojka tvrda I otečena, a koža iznad promene crvena ili modra ili se povišena temperature održava javite se lekaru. Verovatno vam je potreban antibiotik, a nekada je potrebno I uz pomoć ultrazvuka proveriti da se ne stvara apsces.

4.Da li smem da dojim dok pijem antibiotik ili uzimam lekove za povišenu temperaturu?

Lekar će Vam prepisati antibiotik uz koji možete da nastavite sa dojenjem; jedna ili dve tablete paracetamola ili brufena ne mogu naškoditi detetu, a Vama će pomoći.

5.Na ultrazvuku je potvrđeno da imam apsces dojke i savetovana je drenaža. Da li to znači da moram da prekinem dojenje?

Ne znači! Za vreme lečenja mastitisa nastavićete da dojite na zdravoj dojci. Prekid dojenja na zahvaćenoj dojci biće samo kratkotrajan, dok se apsces ne izdrenira.

Majke pitaju o mastitisu

6.Da li se mastitis može ponovo javiti?

Nije neuobičajeno da se mastitis ponavlja; ukoliko je ponovo zahvaćena ista regija, veća je verovatnoća da će doći do nastanka apscesa.

Kako se može sprečiti?

Mastitis se može sprečiti ako sledite savete za prevenciju; morate biti uporni, opuštanja nema sve dok traje laktacija! Nemojte potceniti prve znake upozorenja, reagujte odmah, da bi se problem rešio pre nego što se jave ozbiljni simptomi infekcije i komplikacije. Uživajte sa vašom bebom, znajući da joj pružate najbolju hranu koju joj je priroda namenila!

Simptomi i znaci  mastitisa

To su jeza, drhtavica, povišena temperature, a dojka je napeta, bolna, često sa ispucalom bradavicom. Može se pojaviti I crvenilo kože iznad upaljenog dela,  mada je koža obično crvena I zbog stalne masaže i obloga koje se primenjuju. Majci se savetuje da se odmah javi lekaru, da se isključe eventualni drugi uzroci povišene temperature i terapija započne što pre. Analgetici/antipiretici su potrebni za lečenje bola I povišene temperature. Terapija antibioticima je indikovana ako majka ima povišenu temperature duže od 24 sata, ako se simptomi održavaju I nakon 24 sata čestog I efikasnog dojenja ili pražnjenja dojki, ako se stanje majke pogoršava.

U toku mastitisa

Najvažnije u toku mastitisa je nastaviti dojenje i energično prazniti dojke. Majci treba obezbediti odmor, ali bez pauza u dojenju (odmara se majka, a ne dojka!).

Šta ako se mastitis ponavlja?

Ukoliko se mastitis ponavlja, uvek je zahvaćena ista regija, crvenilo i otok ne prolaze, moguće je da je došlo do nastanka apscesa (gnojne kolekcije).  Tada se preporučuje se ultrazvučni pregled  dojke i, na osnovu nalaza, konsultacija hirurga. Ukoliko dođe da nastanka apscesa, neophodno je hirurško lečenje (incizija I drenaža).  Novo u lečenju mastitisa je pokušaj prevencije I lečenja blažih oblika u početnoj fazi probiotskim bakterijama. Reč je o određenim, ispitanim sojevima koji su se pokazali efikasni I koji su trenutno dostupni u nekim evropskim zemljama.

Masaža grudi i mastitis

Masaža dojki treba da bude nežna, tako da se vrhovima prstiju blago rastresa tkivo, a ne da se grubo traumatizuje dojka. Tuširanje toplom vodom ili tople obloge mogu da pomognu u pražnjenju dojki. Tople obloge ne stavljajte preko bradavice, posebno ne vlažne! Dok se odmarate, prijaće vam hladne obloge.

Ragade povećavaju rizik od infektivnog mastitisa. Perite ruke vodom i sapunom i redovno menjajte umetke za grudi.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa Propomint
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Snovi u trudnoći – 10 uobičajenih snova i šta oni znače

Pucanje međice na porođaju – 4 vrste vaginalnih rascepa

Šta očekivati od vaših kovrdža tokom trudnoće

Sisanje palca – kako odvići dete?

Preporučujemo vam...

Plašite se da će se dogoditi pucanje međice na porođaju? Evo zašto se perinealno kidanje dešava i šta možete da uradite u vezi sa tim. O određenim aspektima porođaja se...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Kakve su sve mogućnosti drugog porođaja, ako je prvi porođaj završen carskim rezom? Ako ste ranije imali carski rez, možete imati vaginalni porođaj nakon carskog reza. Vaginal birth after a...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...