Kako pravilno bebi očistiti nos? Postupak čišćenja nosa u 2 koraka

Kako pravilno bebi očistiti nos

Sadržaj

Kako pravilno bebi očistiti nos?  Skoro svaku bebu ponekad muči zapušen nos. Bebu treba da vodite kod pedijatra na konsultacije ako je zapušen nos učestao. Tada je poželjno uraditi bris iz nosića i leukocitarnu formulu, uzrok može da bude i alergija… Pedijatar  će vam dati savet i terapiju.

Zašto je zapušen nos bebi problem?

  • Zapušen nosić je problem zbog koga bebe ne mogu lepo da dišu, a problem je i kada spavaju. Često se bude i plaču, da signaliziraju problem.  Obavezno pred spavanje očistite nosić svojoj bebi.
  • Problem je i kada sisaju, jer im je hranjenje otežano zbog zapušenog nosa.  Zato je dobro da bebi očistite nos pre svakog podoja. Isti problem je i ako bebe piju mleko na flašicu.
Kako pravilno bebi očistiti nos
Cilj upotrebe fiziološkog rastvora je da omekšaju sluz u nosu vaše bebe. Imajte na umu da je njihov nos mnogo manji od nosa odrasle osobe. Tako da ne morate da koristite mnogo fiziološkog rastvora ili drugog predviđenog sredstva, da bi delovao.

Kako pravilno bebi očistiti nos –  Postupak čišćenja nosa

Veoma često dobijate savet pedijatra da koristite fiziološki rastvor pri čišćenju nosića svoje bebe. To je odlično sredstvo za čišćenje nosića ali vam je potrebna i pumpica. Potrebno je strpljenje i upornost

Bebi može da bude neugodno pri čišćenju nosića ali budite istrajni, jer bilo koja količina sekreta koja se očisti značajno će pomoći vašoj bebi. Nemojte da vas bebin plač  spreči u tome da očistite nosić. Ako ne možete sami da izvedete postupak čišćenja nosa pumpicom i fiziološkim rastvorom, potražite pomoć koja vam  je tog trenutka dostupna (bebin tata ili neko od ukućana, prijateljica…).

  • Da biste pravilno očisti  nosić, bebinu glavu postavite u stranu jer ćete tako izbeći nepotrebno slivanje veće količine rastvora niz grlo ka početnom delu dušnika (ako je beba okrenuta u desnu stranu, ispirajte levu nozdrvu i obrnuto). Fiziološki rastvor iz šprica lagano  sipajte u nosić. Nije potrebna velika količina. Pravite pauzu pre ispiranja druge nozdrve od jednog minuta. Ako se dogodi da se beba zagrcne, podignite je sa blago nagnutom glavom na dole dok se ne smiri, a višak fiziološkog rastvora ne slije niz nosić.
  • Koristite pumpicu za čišćenje nosa nakon upotrebe fiziološkog rastvora ili drugog sredstva za omekšavanje sluzi. Izvucite sadržaj iz jedne pa zatim iz druge nozdrve.
Kako pravilno bebi ocistiti nos
Kada vaša beba ima začepljen nos, topla kupka može biti  od koristi pored redovnog čišćenja nosića.  Možda je to upravo ono što vam je lekar preporučio. Topla voda može pomoći u smanjenju nazalne kongestije.

Nemojte čistiti nosić svoje bebe tamponima za uši ili sličnim sredstvima!

Tamponima i sličnim sredstvima nikada nećete temeljno i kvalitetno očistiti nosić bebe, ali zato možete oštetiti nežnu sluzokožu bebinog nosića i naneti štetu.

Kako pravilno bebi očistiti nos
Ako vaša beba ima curenje iz nosa sa veoma tečnim sluzom, najverovatnije nećete morati da koristite fiziološke kapi. Ali ako vaše dete ima tvrđu sluz omekšjate  je upotrebom jedne ili dve kapi  tečnosti. I to fiziološkog rastvora ili morske vode  (proizvode namenjene za tu upotrebu) u nozdrvu pre nego što upotrebite pumpicu.

Beba ne treba dugo da ima zapušen nos-reagujte odmah!

Ne bi trebalo dozvoliti da beba dugo ima zapušen nosić, jer zapušen nosić može uzrokovati druge zdravstvene probleme. Ukoliko je za par dana od posete pedijatru i korišćenja predložene terapije i dalje zapušen nos, idite ponovo kod pedijatra na konsultacije. Ako je bebama nos zapušen duže vreme, može doći do zapaljenja srednjeg uha i bolova u grlu.

Kako dolazi do zapaljenja srednjeg uva?

Zapaljenje se dešava tako što proces  iz nosa kao i dela ždrela iza nosa širi na tube a zatim u srednje uvo, pri čemu nastaje najpre zapušenje tube i stvaranje negativnog pritiska u bubnoj duplji, zbog resorbcije vazduha u srednjem uvu  sa posledičnom eksudacijom mukozne, sluzave tečnosti.

avatar
Nastavnik Visoke zdravstvene škole u Beogradu. Član Republičke stručne komisije za podršku dojenju, razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa Propomint
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Femibion 2
Femibion
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...