Učestalo povraćanje u trudnoći i zubi – Kako zaštititi zube?

Učestalo povraćanje u trudnoći

Sadržaj

Da li i kako učestalo povraćanje u trudnoći mogu uticati na zdravlje zuba? Kako bismo neutralisali kiselu sredinu u ustima, poželjno je uvek nakon povraćanja usta dobro isprati čistom vodom. Ili vodom u kojoj je rastvorena kašičica sode bikarbone. Posle 30 do 60 minuta nakon povraćanja, zubi se mogu normalno prati bez straha od oštećenja gleđi.

Učestalo povraćanje u trudnoći – da li utiče na zube?

Obzirom da mnoge trudnice, posebno u ranoj trudnoći, imaju mučnine i često povraćaju, usna duplja je izložena dejstvu želudačne kiseline koja može da naruši strukturu zubne gledji, čineći je podložnijom oštećenju.

Učestalo povraćanje u trudnoći

Kako birati četkice za zube?

Kada je reč o izboru četkice za zube, trebalo bi koristiti one četkice za zube sa mekim vlaknima (tzv. „soft“, “super soft” ili „ultra soft“), jer su manje agresivne od srednje tvrdih („medium“) i tvrdih („hard“)  za zube i okolna tkiva, čemu se i teži, jer prilikom pranja zuba, a za sprovođenje dobre oralne higijene, najvažnija je tehnika pranja zuba, a ne jačina pritiska vlakana četkice na površinu zuba.

Ukoliko sama četkica za zube, kod trudnice izaziva refleks povraćanja, potrebno je zameniti četkicom koja ima manje dimnezije i samim tim prikladniji oblik, a na našem tržištu je izbor veliki.

Učestalo povraćanje u trudnoći

Ponekad se može desiti da miris i ukus zubne paste kod trudnice izazove osećaj mučnine, što onda destimuliše u daljnjem održavanju higijene. U tom slučaju treba promeniti zubnu pastu i pronaći onu koja ne izaziva mučninu. Trudnice posebnu pažnju moraju da posvete svom zdravlju, ne izostavljajući i oralno zdravlje.

Koja je najbolja četkica za zube, gde grešimo PROČITAJTE OVDE

Koja je najbolja pasta za zube PROČITAJTE OVDE

Trudnice treba da imaju odgovarajuću oralnu higijenu

Odgovarajuća oralna higijena izuzetno je važna za zdravlje zuba, potpornog aparata zuba i svih mekih tkiva usne duplje uopšte. Samo redovnim i pravilnim održavanjem oralne higijene može se postići zadovoljavajuća kontrola zubnog plaka (zubni plak je bezbojna lepljiva masa koja se sastoji od velikog broja bakterija, i samo se mehanički može odstraniti, a uzročnik je velikog broja oboljenja zubnog aparata i okolnih struktura) i sprečiti plakom uzrokovane bolesti: zubni karijes, gingivitis i parodontitis. Cilj svih mera oralne higijene je jednostavan: ukloniti što više plaka i odložiti njegovo ponovno stvaranje kroz što duži vremenski period.

Učestalo povraćanje u trudnoći

Studije su  pokazale da u periodu trudnoće  zubi ne gube na svom kvalitetu, tj. značajnijeg povlačenja kalcijuma ili drugih minerala iz zubnih tkiva nema. Medjutim, broj određenih  kariogenih mikroorganizama pljuvačke može se povećati u trudnoći, istovremeno sa promenom salivarnog sastava, što može stvoriti uslove za nastanak karijesa. Većina ovih efekata može se izbeći upraznjavanjem pravilne oralne higijene.

Koliko je učestao karijes u trudnoći?

Istraživanja su pokazala da četvrtina žena u reproduktivnom dobu ima karijes. Trudnice su pod većim rizikom od narušavanja strukture zuba i oralnog zdravlja uopšte,  iz više razloga, uključujući i povećanu kiselost u usnoj duplji i ishranu bogatu šećerima.

Ukoliko Vaš stomatolog prilikom pregleda ustanovi prisustvo jednog ili više karioznih zuba, u zavisnosti od stadijuma oboljenja zuba i složenosti intervencije koju bi trebalo da obavi, stomatolog će proceniti i zakazati odredjenu intervenciju.  Zubni konac i interdentalne četkice su pomoćna sredstva za održavanje oralne higijene, koje bi trebalo koristiti podjednako kao i četkicu i pastu, jer su to sredstva koja nam omogućavaju da očistimo i one površine zuba,odnosno prostora izmedju zuba, do kojih samom četkicom nemamo pristup.

Učestalo povraćanje u trudnoći

Popravka zuba u trudnoći, kada?

Kada kod stomatologa? U idealnom slučaju, stomatološke procedure treba da budu zakazane tokom drugog tromesečja trudnoće, kada je organogeneza  završena. Hitne stomatološke intervencije se mogu i moraju izvršiti uvek. Znači, u prvom trimestru ako nije hitno, ostaivite popravku zuba za drugi trimestar, što isto važi i za treći trimestar.

avatar
Posebnu pažnju u karijeri posvećuje oralnom zdravlju najmlađih. Učesnik je i predavač na brojnim stručnim skupovima.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa Propomint
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Najčešći strahovi trudnica su obično strahovi koje svakako treba prevazići. Strepnje od novog stanja i očekivanog porođaja su u većini slučajeva samo strah od nepoznatog. Zato trudnice treba da se...

Strahovi trudnica u vezi sa trudnoćom su brojni. Ovo su najčešći strahovi kojih se treba što pre osloboditi. Prirodno je da se malo brinete tokom trudnoće. To je novo iskustvo...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...