I Pre Trudnoće Problemi sa Venama?

Pre Trudnoće Problemi sa Venama

Sadržaj

I pre trudnoće problemi sa venama  su postojali?

I pre trudnoće problemi sa venama su bili zdravstveni problem, kako postupati u trudnoći?

UKOLIKO IMATE VARIKOZNE VENE I VEĆ EVIDENTIRAN VENSKI ZASTOJ, onda je neophodno nošenje preventivnih medicinskih čarapa (bandaža) od prvog dana trudnoće i to do prepona, sve vreme trudnoće, za vreme porođaja (bez obzira na način odvijanja porođaja) i sve vreme babinja (6 nedelja nakon porođaja).

 Pre Trudnoće Problemi sa Venama
Što više lagane šetnje

Šta još preporučujemo?

  • Kretanje,  što više sa bandažom-čarapama.
  • Bez pasivnog sedenja spuštenih nogu.
  • Primenjivati sve opšte mere prevencije.
  • Ujutru i uveče lokalno primenjivati heparinski gel (Hepathrombin, Lioton 1000), hladan vodeni oblog.
  • Bez  izlaganja većoj toploti (rad u pregrejanoj prostoriji, sunčanje, sauna).

Ako trudnica ima proširene vene, ili je već imala tromboflebitis ili trombozu dubokih vena, neophodno je da ode na ultrazvučni pregled krvnih sudova nogu (color Doppler ultrasonografija) na početku trudnoće, po potrebi i tokom trudnoće, obavezno u devetom mesecu trudnoćei šest nedelja nakon porođaja. To je vrlo bezbedan pregled, jeftin, pristupačan, a može s velikom pouzdanošću otkriti trombozu i proširenje vena (površnih i dubokih).

Potrebno je praćenje tokom čitave trudnoće i po potrebi pregled vaskularnog hirurga radi ordiniranja lekova!

Na šta posebno obratiti pažnju?

OBRATITI PAŽNJU: U TRUDNOĆI SE SMEJU PRIMENJIVATI SAMO HEPARIN I NISKOMOLEKULARNI HEPARINI (fraxiparin, fragmin, cexane) i to strogo prema indikaciji i prema protokolu za vreme trudnoće, pre i posle operacije (carskog reza).

Ukoliko se tokom trudnoće razvije tromboza u površnim ili dubokim venama – takva stanja zahtevaju bolničko lečenje određeni vremenski period, nadzor vaskularnog hirurga i ginekologa i redovno praćenje stanja ultrazvučnim pregledom vena.

 Pre Trudnoće Problemi sa Venama

Ko je u većem riziku?

Važno je istaći da su u većem riziku pacijentkinje koje su više puta rađale. U većini slučajeva dovoljno je koristiti takozvanu konzervativnu terapiju (elastična čarapa sa odgovarajućim stepenom kompresije), s’ tim da, ukoliko nakon porođaja ne dođe do povlačenja vena, vaskularni hirurg može preporučiti neku od interventnih tehnika radi definitivnog zbrinjavanja problema proširenih vena.

avatar
Dugogodišnje iskustvo na poslovima specijaliste fizikalne medicine sa rehabilitacijom i na poslovima specijaliste angiologa.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion 1 i 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Najčešći strahovi trudnica su obično strahovi koje svakako treba prevazići. Strepnje od novog stanja i očekivanog porođaja su u većini slučajeva samo strah od nepoznatog. Zato trudnice treba da se...

Strahovi trudnica u vezi sa trudnoćom su brojni. Ovo su najčešći strahovi kojih se treba što pre osloboditi. Prirodno je da se malo brinete tokom trudnoće. To je novo iskustvo...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...