Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece od 2.do 7. godine

Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece

Sadržaj

Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece su namirnice, koje zbog svog značaja za dobar razvoj deteta, treba da budu svakodnevno prisutne na trpezi. Mleko i mlečni proizvodi su bogat izvor gradivnih i energetskih materija, kao i brojnih vitamina i minerala (naročito kalcijuma, koji je neophodan za rast kostiju), pa su kao takvi,  od neprocenjivog značaja za organizam u razvoju.

Mleko, najvažnija namirnica u ishrani dece!

Mleko je najvažnija namirnica u prvoj godini života, koja je inače i period najintenzivnijeg rasta i razvoja deteta. U tom uzrastu potrebe deteta za mlekom najbolje je zadovoljiti davanjem majčinog mleka (dojenjem), a u slučaju da to iz nekog razloga nije moguće učiniti, davanjem adaptirane mlečne formule, koja je po svom sastavu najsličnija majčinom mleku. Ako produkcija majčnog mleka ne može u  potpunosti da zadovolji potrebe odojčeta, uz majčino mleko treba davati i neophodne količine adaptirane formule (takav vid ishrane naziva se dohranom /dojenje + adaptirana formula/).

Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece

Od kog uzrasta treba uvoditi u ishranu kiselo mleko, jogurt, pavlaku?

Od 7. – 8. meseca života,u ishranu se pored mleka uvode i mlečni proizvodi (kiselo mleko, jogurt, pavlaka), ali odojčad zbog njihovog kiselkastog ukusa počinju da ih uzimaju u većoj količini  tek negde oko 10 meseca. Od tog uzrasta preporučuje se i uvođenje mladog sira.

Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece

Zašto su važni kiselomlečni proizvodi i sir za decu?

Mlečni proizvodi, poput kiselog mleka i jogurta, pored toga što imaju veliku nutritivnu vrednost, predstavljaju i prirodne probiotike, jer u sebi sadrže „korisne“ bakterije koje u digestivnom sistemu deteta obavljaju brojne funkcije, među kojima su najvažnije: zaštita od crevnih infekcija, kao i poboljšanje opšteg imuniteta i smanjenje rizika od razvoja alergija.

Mleko i mlečni proizvodi važne namirnice u detinjstvu

Budući da su mleko i mlečni proizvodi najbogatiji izvor kalcijuma, oni predstavljaju važne  namirnice tokom čitavog detinjstva. 

Mleko i mlečni proizvodi u ishrani dece

Kolike su dnevne potrebe?

Da bi se normalno razvijalo, dete od druge do sedme godine života treba dnevno da unese u organizam oko pola litra mleka i mlečnih proizvoda (kiselo mleko, jogurt, pavlaka, sir).

avatar
Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Snovi u trudnoći – 10 uobičajenih snova i šta oni znače

Pucanje međice na porođaju – 4 vrste vaginalnih rascepa

Šta očekivati od vaših kovrdža tokom trudnoće

Sisanje palca – kako odvići dete?

Preporučujemo vam...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Propomint sprejevi za grlo za decu i odrasle je tu, da budete bez bola u grlu na prirodan način. Propolis je jednostavno prirodno rešenje koje pomaže u prevenciji ali i...

Veliki kašalj, hripavac ili magareći kašalj, pertusis ili „bolest 100 dana“ je veoma zarazna bolest. Ovu opasnu bolest uzrokuje bakterija Bordettela pertusis (BP). Veliki kašalj ili pertusis može da izazove...

Razvoj šestogodišnjaka je specifičan a svet šestogodišnjka dobija nove obrise i značenja. Ovo je period kada se veoma mnogo toga menja u dečijem razvoju. Menja se način, kako razmišljaju i...