Seks u periodu trudnoće je tema sa mnogo predrasuda od strane oba pola. Da li je plod zaštićen u materici? Da li je bezbedan?
Da li će doći do komplikacija trudnoće zbog seksa?
Trudnoća ne predstavlja patološko stanje. Nego naprotiv, fiziološko stanje ženskog organizma koje se u narodu i naziva „drugo“ stanje.
Generalno je prisutan strah da može doći do komplikacija trudnoće ili povređivanja ploda. To nije slučaj. Seksualna aktivnost u trudnoći se smatra normalnom i ne treba je izbegavati. Treba napomenuti da je apsolutna većina trudnoća fiziološko stanje. Takođe, da trudnice nisu bolesne žene. Tako da je u većini situacija seks u trudnoći potpuno prihvatljiv, čak i poželjan.
Seks u periodu trudnoće – Da li je plod zaštićen u materici?
Tokom čitave trudnoće plod je veoma zaštićen u materici, Debljina zida materice, plodova voda, kao i sam položaj materice u odnosu na vaginu pružaju veoma dobru zaštitu plodu od fizičke traume. Mukozni čep u grliću materice koji postoji praktično do započinjanja porođaja, pravi barijeru između vagine i materice time štiteći plod od izlaganja infekciji.
Naravno, agresivan seks nije poželjan ni pre trudnoće ni u toku trudnoće! Kod rizičnih trudnoća, konsultujte se sa svojim ginekologom. Često je to tema koju na žalost trudnice izbegavaju, a mi ginekolozi smo tu za sve vaše nedoumice i pitanja.
Da li se odnos prema intimi menja prema trimestrima?
U prvom trimestru je faza najintenzivnije embrionalne aktivnosti i diferencijacije različitih tkiva i organa. Ova se faza naziva embriogeneza i organogeneza. Završava se oko 12 nedelje od poslednje menstruacije. U ovoj fazi, tzv. ranoj trudnoći, dolazi do najvećeg broja spontanih pobačaja ili gubitaka trudnoće, koji su u apsolutnojm većini prouzrokovani greškom u razvoju tokom pomenutih faza trudnoće. Seks je naravno dozvoljen i nikako nije razlog problemima koji mogu nastati u ranoj trudnoći.
Drugi trimestar predstavlja period u kojem se razvoj ploda dalje nastavlja ali plod još uvek nije spreman za vanmaterični život, tako da pobačaj ili prevremeni porođaj u ovoj fazi trudnoće ne daje dobru šansu za uspešan oporavak i preživljavanje novorođenčeta. Treba se zdravo hraniti, uživati u trudnoći i ići na sve predviđene kontrole kod lekara.
U trećem trimestru preveremni porođaj je povezan sa dosta visokom stopom preživljavanja novorođenčadi, uz istovremeno nizak morbiditet, odnosno trajne posledice prevremenog rođenja.
- U prvom trimestru trudnoće materica je još uvek u karlici i ne uočavaju se fizičke promene na trudnici. Tako da je izbor načina seksualnog odnosa potpuno slobodan.
- U drugom i trećem trimestru treba izbegavati položaje koji bi vršili fizički pritisak na uvećanu matericu sa plodom- I to preko prednjeg trbušnog zida.
Treba još jednom napomenuti da je apsolutna većina trudnoća fiziološko stanje. Trudnice nisu bolesne žene, tako da je u većini situacija seks u trudnoći potpuno prihvatljiv, pa čak i poželjan.