Seks u periodu trudnoće

Seks u Periodu Trudnoće

Sadržaj

Seks u periodu trudnoće je tema sa mnogo predrasuda od strane oba pola. Da li je plod zaštićen u materici? Da li je bezbedan?

Da li će doći do komplikacija trudnoće zbog seksa?

Trudnoća ne predstavlja patološko stanje. Nego naprotiv, fiziološko stanje ženskog organizma koje se u narodu i naziva „drugo“ stanje.

Seks u Periodu Trudnoće

Generalno je prisutan strah da može doći do komplikacija trudnoće ili povređivanja ploda. To nije slučaj. Seksualna aktivnost u trudnoći se smatra normalnom i ne treba je izbegavati. Treba napomenuti da je apsolutna većina trudnoća fiziološko stanje.  Takođe, da trudnice nisu bolesne žene.  Tako da je u većini situacija seks u trudnoći potpuno prihvatljiv, čak i poželjan.

Seks u periodu trudnoće – Da li je plod zaštićen u materici?

Tokom čitave trudnoće plod je veoma zaštićen u materici, Debljina zida materice, plodova voda, kao i sam položaj materice u odnosu na vaginu pružaju veoma dobru zaštitu plodu od fizičke traume. Mukozni čep u grliću materice koji postoji praktično do započinjanja porođaja, pravi barijeru između vagine i materice time štiteći plod od izlaganja infekciji.

Seks u Periodu Trudnoće

Naravno, agresivan seks nije poželjan ni pre trudnoće ni u toku trudnoće! Kod rizičnih trudnoća, konsultujte se sa svojim ginekologom. Često je to tema koju na žalost trudnice izbegavaju, a mi ginekolozi smo tu za sve vaše nedoumice i pitanja.

Da li se odnos prema intimi menja prema trimestrima?

U prvom trimestru je faza najintenzivnije embrionalne aktivnosti i diferencijacije različitih tkiva i organa. Ova se faza naziva embriogeneza i organogeneza. Završava se oko 12 nedelje od poslednje menstruacije. U ovoj fazi, tzv. ranoj trudnoći, dolazi do najvećeg broja spontanih pobačaja ili gubitaka trudnoće, koji su u apsolutnojm većini prouzrokovani greškom u razvoju tokom pomenutih faza trudnoće.  Seks je naravno dozvoljen i nikako nije razlog problemima koji mogu nastati u ranoj trudnoći.

Seks u Periodu Trudnoće

Drugi trimestar predstavlja period u kojem se razvoj ploda dalje nastavlja ali plod još uvek nije spreman za vanmaterični život, tako da pobačaj ili prevremeni porođaj u ovoj fazi trudnoće ne daje dobru šansu za uspešan oporavak i preživljavanje novorođenčeta. Treba se zdravo hraniti, uživati u trudnoći i ići na sve predviđene kontrole kod lekara.

U trećem trimestru preveremni porođaj je povezan sa dosta visokom stopom preživljavanja novorođenčadi, uz istovremeno nizak morbiditet, odnosno trajne posledice prevremenog rođenja.

  • U prvom trimestru trudnoće materica je još uvek u karlici i ne uočavaju se fizičke promene na trudnici. Tako da je izbor načina seksualnog odnosa potpuno slobodan.
  • U drugom i trećem trimestru treba izbegavati položaje koji bi vršili fizički pritisak na uvećanu matericu sa plodom- I to preko prednjeg trbušnog zida.

Treba još jednom napomenuti da je apsolutna većina trudnoća fiziološko stanje. Trudnice nisu bolesne žene, tako da je u većini situacija seks u trudnoći potpuno prihvatljiv, pa čak i poželjan.

avatar
Subspecijalistički staž iz Ginekološke onkologije u bolnici Royal Hospital for Women u Sidneju, Australija i u tri navrata na Univerzitetskoj klinici za ginekologiju i akušerstvo u Gracu, Austrija. Ekspert je za ginekološku hirurgiju, minimalno invazivnu-laparoskopsku ginekološku hirurgiju i ginekološko-onkološku hirurgiju i onkologiju.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...