Dojenje i anestezija i analgetici ide li to zajedno?

Dojenje i Anestezija

Sadržaj

Dojenje i anestezija– da li je kontraindikovano?  Obično se veruje da su anestetici i analgetici snažni lekovi i da njihovo prisustvo u majčinom mleku utiče na bebu. Šta su činjenice?

Dojenje i anestezija i analgetici ide li to zajedno?

Ženama  se savetuje prekid dojenja bar 24h uz pražnjenje dojki.

Dojenje i Anestezija

Dojenje i anestezija – šta su činjenice?

  • Većina anestetika bezbedna je za bebu i samo 1-2% anestetika koji je dat majci pojavljuje se u mleku.
  • Apsorpcija iz creva bebe takođe je zanemarljiva.
  • Majka može da doji čim se probudi iz opšte anestezije i postane svesna.
  • Ukoliko je majci koja doji potrebna anestezija zbog hirurške intervencije ili neke druge procedure uvek treba da se konsultuje sa anesteziologom. Postoje izuzeci  a nekada i drugi elementi koje treba uzeti u obzir u odluci da li da se nastavi sa dojenjem.
  • Isto važi i za stomatološke intervencije (anesterzija, snimanje zuba).

Naglasite stomatologu da  dojite zbog izbora antibiotika ukoliko su potrebni (DA: Cefalosporini i  penicilinski preparati ; NE:  tetracilkini /Dovicin i sl. , fluorohinoloni / Ciprocinal) i lekovi za anaerobe / Metronidazol,Orvagil).

Lokalna anestezija i dojenje

Lokalna anestezija se aplikuje i deluje lokalno (primenom pravilne tehnike davanja anestezije uz sve mere predostrožnosti, o kojima stomatolog vodi računa), u regiji zuba koji se sanira. Dakle, nije u pitanju sistemska primena, tako da nema bojazni od će naškoditi mleku i bebi. Svakako, posle stomatološke intervencije i lokalne anestezije pauzirajte par sati sa dojenjem a bebu možete podojiti pred sam odlazak kod stomatologa ili izmlazati mleko i sačuvati za obrok.

Dojenje i Anestezija

Informišite se o prednostima majčinog mleka

Informišite se pre porođaja o prednostima majčinog mleka i dojenja, kao i o problemima koji se mogu javiti;

  • To će Vam pomoći da lakše prebrodite poteškoće i da uživate u prvim danima sa Vašom bebom. Uključite tatu od početka.
  • Vi i Vaša beba morate da se naučite da radite kao efikasan tim. Za to je potrebno vreme; nemojte odustati ako u početku sve ne funkcioniše onako kako ste zamislili.
  • Dojenje je specifična komunikacije sa bebom jer vam pomaže da razumete njen specifičan neverbalni jezik i da joj odgovorite ljubavlju i razumevanjem. Time se uspostavlja i razvija veza između Vas i Vaše bebe.
  • Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se osobe osećaju da su voljene. Oksitocin (hormon ljubavi) podstiče osećaj altruizma; pomaže ženi ne samo fizički, već i emocionalno u procesu tranzicije ka materinstvu. Prolaktin kombinovan sa oksitocinom, što se događa brzo posle porođaja i tokom dojenja,podstiče euforiju i nesebičnu posvećenost detetu a time doprinosi majčinom zadovoljstvu, procesu vezivanja i bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju.
avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...