Privremeni prekid dojenja se savetuje majci ukoliko joj je prepisani lek kontraidikovan za dojenje, a nema bezbednu zamenu.
Privremeni prekid dojenja i ishrana bebe
Beba se hrani mlečnom formulom a majka redovno prazni dojke da ne bi došlo do zastoja; ovo mleko se baca. Dojenje se obično preporučuje 24 sata nakon završetka terapije, ali je za svaki lek potrebna konsultacija sa lekarom i praćenje upustva proizvođača leka. Ukoliko lekar izmeni terapiju i u međuvremenu vam prepiše lek koji nije kontraindikovan dojenju, lek treba uzeti odmah po završetku podoja, jer će se tako koncentracija leka u mleku do sledećeg podoja značajno smanjiti; lekove koji se uzimaju u jednoj dozi treba uzeti pre najdužeg perioda bebinog spavanja.
Ishrana bebe majčinim mlekom za vreme terapije
Ukoliko se terapija može planirati unapred, kao i u slučaju planirane hirurške intervencije, pokušajte da prikupite što veću količinu mleka, da bi ste za vreme terapije mogli njime da hranite bebu.
Ishrana bebe adaptiranom formulom za vreme terapije
Ako iz nekog od mogućih razloga nemate zamrznuto vaše mleko, moraćete da privremeno hranite bebicu adaptiranim mlekom. Informišite se i izaberite u skladu sa svojom bebom. Na tržištu postoje brojne adaptirane formule i formule sa posebnom medicinskom namenom. Ne zaoravite, izmlazajte se redovno, jer vaše mleko je dragoceno i najbolja hrana za vašu bebu.
Koliko dugo može zamrznuto mleko da se čuva?
- U kasetama, koje su u sklopu frižidera: do dve nedelje
- U vertikalnom zamrzivaču sa posebnim vratima : 3-4 meseca
- U zamrzivaču sa konstantnim dubokim smrzavanjem na -19°C: do 6 meseci
Odmrznuto majčino mleko ne treba/ne sme se ponovo zamrzavati, ali se može čuvati u frižideru još 48 sati. Mleko koje je ostalo u flašici posle obroka odmah baciti! Ne mešajte sveze mleko sa odmrznutim! Ovakav način čuvanja mleka preporučuje se i ukoliko morate da se vratite na posao brzo posle porođaja ili idete na kraći put.