10 Saveta za pravilno izmlazanje majčinog mleka

pravilno izmlazanje majčinog mleka

Sadržaj

10 saveta  za pravilno izmlazanje majčinog mleka, na osnovu najnovijih preporuka iz internacionalnih časopisa posvećenih dojenju i vodiča za dojenje, iskustva profesionalaca i najnovijih saznanja o anatomiji dojke.

Važna je pravilna tehnika izmlazanja majčinog mleka?

Za uspostavljanje uspešnog dojenja važno je pražnjenja dojki, pa mame treba da savladaju pravilnu  tehniku izmlazanja.

Kada su dojke prepunjene, neophodno je izmlazati mleko iz dojki, takođe, ukoliko imate više mleka, izmlazano mleko možete sačuvati za kasnije, za situacije kada morate negde da odete ili za pripremu visokovrednih kašica za bebu, u nekom narednom periodu.

pravilno izmlazanje majčinog mleka
Pumpice za izmlazanje se preporučuju. Mleko se direktno sakuplja u sterilnu bočicu koja ide uz pumpicu, pa nema kontaminacije iz spoljne sredine.

Saveti za pravilno izmlazanje majčinog mleka

  1. Pre pražnjenja dojki preporučuje se tuširanje toplom vodom ili tople obloge, da se kanalići otvore.
  2. Dojku masirati nežno ali energično.
  3. Posle masaže preporučuju se hladne obloge.
  4. Listovi kupusa su tradicionalno i, možda nepravedno, zapostavljeno sredstvo; smatra se da kupus ima protivupalni efekat i hladi dojku.Iako njegov efekat nije naučno dokazan, mnogim ženama je pomogao, probajte!
  5. Pumpe za izmlazanje (ručne ili električne) takođe mogu da pomognu; tehnika pražnjenja mora biti dobra, da se ne napravi dodatni otok ili oštećenje bradavica. Pumpe se ne preporučuju u početku, bolji efekat se prvih dana. Postiže se ručnim pražnjenjem.
  6. Dojku masirajte deo po deo kružnim pokretima.
  7. Palac postavite iznad bradavice a drugi i treći prst ispod, 3-4cm od bradavice, šaka formira slovo C.
  8. Pritisnite prema grudnom košu,a zatim istiskujte prema bradavici držeći prste u istom položaju.
  9. Otpustiti pa ponavljati postupak.

bradavice-1                              bradavice-2

10. Nemojte stiskati dojku ni vući bradavicu, oštetićete tkivo i povećati otok bradavice.
bradavice-3

 

Sačuvajte vaše dragoceno mleko!

Vaše mleko možete da sačuvate i koristite ga kada zatreba.

Pravilna tehnika izmlazanja majčinog mleka

Mleko možete izmlazati ručno ili pomoću pumpice (ručne ili električne). Pumpice za izmlazanje se preporučuju, jer se mleko direktno sakuplja u sterilnu bočicu koja ide uz pumpicu, pa nema kontaminacije iz spoljne sredine. U takvim bočicama može da se odlaže i sačuva do obroka.

Uvek se izmlazajte čistim rukama! Posudice za čuvanje mleka operate deterdžentom u vrućoj vodi i nakon toga dobro isperite.

Izmlazano mleko možete zamrznuti. Mleko po izmlazanju prespite u kesicu na kojoj ce biti upisan datum izmlazanja. Ovako spremljeno mleko možete koristiti za pripremu kašica kada za to bude vreme.

pravilno izmlazanje majcinog mleka
Majčino mleko koje sačuvate biće dragoceno za pripremu kašica za bebu.

Kako čuvati majčino mleko i skladištiti u frižideru i zamrzivaču PROČITAJTE OVDE

Pravilno čuvanje mleka je izuzetno važno da bi se sačuvale nutritivna i antiinfektivna svojstva majčinog mleka i sprečilo zagađenje bakterijama iz spoljne sredine. Mleko može da se koristi samo ako je ispravno čuvano!

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...