Koje su prednosti dojenja za bebu

oksitocin.

Sadržaj

Koje su prednosti dojenja za bebu? Prednosti su mnoge, osim veze i bliskosti koja se dojenjem uspostavlja, majčino mleko je nabolja, najbezbednija i najjeftinija hrana za vaše odojče

Koje su prednosti dojenja i majčinog mleka za bebu?

Smanjen je rizik za nastanak različitih bolesti u ranom uzrastu: infekcija (crevnih, upala srednjeg uha, infekcija disajnih puteva koji zahtevaju hospitalizaciju), alergija (astma, atopijski dermatitis), sindroma iznenadne smrti odojčeta, dečje leukemije, celijakije i zapaljenjskih bolesti creva.

Pozitivan uticaj na kognitivni razvoj (razvoj viših moždanih funkcija– inteligencija, mišljenje, učenje) dokazan je za decu rođenu pre vremena i sa malom težinom na rođenju, a postoji sve više dokaza i za donesenu decu.

Dugoročni efekat na zdravlje u odraslom dobu: smanjen rizik od metaboličkog sindroma (gojaznost, šećerna bolest, povišen holesterol, povišen krvni pritisak). Prema najnovijim preporukama Svetske zdravstvene organizacije majke treba da doje do uzrasta od dve godine njihovog deteta, a po mogućstvu i duže.

Majčino mleko je uvek dostupno, higijenski ispravno, odgovarajuće temperature i besplatno.

Dojenje je hrana i za dušu!

Dojenjem se uspostavlja jedinstvena veza i bliskost mame i bebe. Dodir i bliskost pri hranjenju bebe čini bebu  srećnom i sigurnom, umiruje je na jedinstven način. Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se i mama i beba osećaju  voljeno.

oksitocin.

Majčino mleko

Hormon odgovoran za proizvodnju mleka je prolaktin. Neposredno pre i nakon porođaja, nivo prolaktina je vrlo visok (10 puta veća nego pre trudnoće). Taj visoki nivo prolaktina odgovoran je za početvno uspostavljanje dojenja. Svaki put kad beba ritmičkim pokretima stimuliše bradavidu dolazi do novog skoka prolaktina, koji direktno stimuliše proizvodnju mleka u dojci. Najviše se luči noću, zato su noćni podoji, naročito u početku, veoma važni. Posle porođaja nivo prolaktina brzo se vraća na normalne vrednosti pre trudnoće, za 2-3 nedelje.

Hormon odgovoran za otpuštanje mleka iz dojke je oksitocin. To je hormon koji učestvuje u porođajnim kontrakcijama, skupljanju  materice nakon porođaja, orgazmu i dojenju. Zovu ga i “hormon ljubavi” jer osim svojih fizioloških utjicaja ima i ulogu u emocionalnom povezivanju.

Sisanje bebe majčinom mozgu šalje signal da povisi nivo oksitocina, tako da nekoliko sekundi do nekoliko minuta nakon početka podoja oksitocin uzrokuje  istiskivanje mleka.

Oksitocin je, za razliku od prolaktina, osjetljiv na raspoloženje majke. To znači da se može smnjiti njegova proizvodnja kad je majka napeta, pod stresom, ali i da majka može izazvati njegovo lučenje kad beba  ne sisa – dovoljno je da čuje bebin plač ili samo razmišlja o tome kako doji. Ako poznajemo dejstvo ova dva hormona na dojenje, biće nam jasno zašto često stavljanje bebe na dojku i stimulacija bradavice, podstiču  prirodne procese proizvodnje mleka.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...