Voda – Potrebe za vodom kod beba i dece

Potrebe za vodom kod beba i dece

Sadržaj

Kakve su potrebe za vodom kod beba i dece? Fiziološke uloge vode su brojne i veoma važne. Kao univenalni rastvarač organskih i neorganskih materija, voda omogućava odvijanje različitih biohemijskih reakcija, transport i razmenu materija humoralnu regulaciiu, održavanje izoosmolalnosti ćelijskog i vanćelijskog prostora, jonizaciju različitih jedinjenja i druge procese. Sem toga, voda je od nezamenljvog značaja u termoregulaciii, kao i obezbedjenju adekvatne čvrstine, gipkosti i elastiinosti tkiva.

Potrebe za vodom kod beba i dece

Kakve su potrebe za vodom kod odojčeta, bebe i malog deteta?

Dnevne potrebe deteta u vodi, posebno u prvim godinama života, su znatno veće u odnosu na odrasle.

Telesna težina                      Dnevne potrebe u vodi

Do  10 kg.                              100 ml-kg tt

Od 10 do 20 kg                     1000 ml + 50 ml za svaki kg tt > 10

Veća od 20 kg                       1500ml + 20 ml za svaki kg tt > 20

_____________________________________________________

tt – telesna težina

Voda se uglavnom unosi u obliku vode za piće i različitih napitaka, a manjim delom kao sastojak hrane. U razičitim okolnostima, kao što su pojačana fizička aktivnost, povišena spoljna temperatura, niska vlažnost vazduha, febrilnost i druge, potrebe u vodi se znatno povećavaju. Tako na primer porast telesne temperature za svaki l’C iznad normale zahteva dodatni unos vode za 12-13% u odnosu na osnovne potrebe.

Potrebe za vodom kod beba i dece

 

Kako se eliminiše voda iz tela?

Eliminacija vode iz organizma se obavlja bubregom, kožom, plućima i digestivnim traktom. U normalnim okolnostima zdrava osoba najveći deo vode gubi preko bubrega (50%), kože (30%) i pluća (15%), a najmanje  stolicom (do 5%). Fizioloski gubici vode se nadoknadjuju odgovarajućim unosom, te ukupan bilans vode ostaje uravnotežen.

Žeđ reguliše promet vode u organizmu?

Složenim mehanizmom preko centra za žedj  reguliše se promet vode u organizmu. Neadekvatan bilans vode dovodi do deficita ili suficita tečnosti u organizmu. Deficit telesne tečnosti (dehidracija) je čest oblik vodenog dizbalansa i javlja se u sklopu povraćanja, proliva, febrilnosti, hiperventilacije, poliurije, povećanog znojenjia i drugih stanja.

Potrebe za vodom kod beba i dece

Kakva može biti dehidracija?

Prema stepenu gubitka tečnosti iz organizma, dehidracija moze biti laka, srednje teška i teška, a prema osmolalnosti unutrašnje sredine organizma izotona, hipertona i hipotona. U lakoj dehidraciji gubitak tečnosti iznosi do 5% telesne težine, u srednjoj dehidraciji  5-10%  a u teškoj preko l0%.  Dehidracija kod deteta, posebno teška dehidracija, predstavlja ozbiljno kliničko stanje i zahteva brzu korekciju. Nadoknada teškog gubitka tečnosti se obavlja intravenski, a srednje teškog i lakog gubitka, oralnim putem.

Suprotno stanje dehidraciji je hiperhidracija?

Ovaj poremećaj se ne javlja kod zdravog deteta. Jer, bubreg lako eliminiše višak tečnosti iz organizma. Suficit telesne tečnosti srećemo samo u sklopu različitih oboljenja.

Optimalan unos tečnosti

Optimalan unos tečnosti spada u osnovne preduslove zdravlja, kao i adekvatnog odgoja deteta. Dete uzima vodu u skladu sa osećajem žedji, te mu je, ni u kom slučaju, ne treba uskraćivati. Povećan  zahtev za vodom je posebno izražen kod fizički aktivnijeg deteta i u toplijem delu godine.

avatar
Predsednik Pedijatrijske sekcije SLD i član Udruženja pedijatara Srbije, Srpskog društva za ishranu, UNEPSA i IPA. Jedan od dva glavna urednika »Pedijatrija – udžbenika za poslediplomsko usavršavanje lekara«, ocenjenim delom od izuzetnog značaja za razvoj medicine.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Roditelji dece urednog razvoja za roditelje dece sa posebnim potrebama mogu činiti veliku podršku. Podrška zajednice, prijatelja i drugih roditelja može veoma da im znači. Podrška za roditelje dece sa...

Zašto se javlja povodljivost kod deteta? Kod neke dece već od malih nogu možemo uočiti povodljivost. Roditelji su zabrinuti, posebno pred pubertet, pitaju se kako da se nose sa tim...

Smišljanje priča je jedan od najboljih načina da podstaknete detetovu maštu, mišljenje i govorno-jezički razvoj. Priče imaju fantastičnu moć da privuku dečju pažnju. Priče mogu biti dobra ideja u svim...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...