Kratkotrajna primena lekova u toku dojenja može da znači da možete nastaviti dojenje ili da treba kratkotrajno, prekinuti dojenje. Ukoliko je neophodna kratkotrajna primena nekog leka, u periodu dok dojite, potrebno je konsultovati se sa lekarom. Koji od lekova su najbezbedniji za bebu?
Kratkotrajna primena lekova u toku dojenja i koji su lekovi bezbedni?
Antibiotici koji se primenjuju kod odojčadi bezbedni su i tokom dojenja. Mogu da izazovu prolazni poremećaj crevne flore novorođenčeta, praćen grčevima ili retkim stolicama, što se može ublažiti primenom probiotika. Primena tetraciklina, hinolona, metronidazola, Baktrima i nekih drugih antibiotika kontraindikovana je tokom dojenja pa se, ukoliko je baš neki od ovih lekova neophodan, preporučuje kratkotrajni prekid laktacije.
Za period kratkotrajnog prekida dojenja
Kada mama dojii redovno se izmlaza, može sakupiti određenu količinu mleka „za svaki slučaj“ i sačuvati ga zamrzavanjem. Ovo je pravi momenat, kada ste pod kratkotrajnom terapijom da ga iskoristite za bebicu. Vi se i dalje, dok ste na kratkotrajnoj terapiji izmlazajte. Ukoliko su lekovi bezbedni za bebu, što će vas lekar posavetovati, možete dojiti, ukoliko ne, ukoliko je lek iz grupe koja može naškoditi bebi, to mleko nećete koristiti.
Da podsetimo
Kako da pravilno čuvamo i skladištimo majčino mleko upravo za ovakve situacije – kratkotrajni prekid dojenja. Verovatno se izmlazate pumpicom, što je praktičnije. Ruke pri izmlazanju treba da budu besprekorno čiste. Posude koje ćete koristiti za čuvanje mleka treba dobro oprati toplom vodom i deterdžentom (i sterilisati). Pravilno čuvanje mleka je važno da bi se sačuvale nutritivna i antiinfektivna svojstva majčinog mleka i sprečilo zagađenje bakterijama iz spoljne sredine.
Mleko može da se koristi samo ako je ispravno čuvano! Da ne bude nepotrebno bacanje neiskorišćenog mleka i kako bi se olakšalo odmrzvanje i zagrevanje mleka, čuvajte ga u posudicama od po 30 do 120 ml. Za zamrzavanje mleka koristite posude od tvrde plastike ili stakla, sa čvrstim poklopcem, ili vrećice posebno namenjene za čuvanje majčinog mleka. Plastični kontejneri su bolji od staklenih, i čuvaju bolji kvalitet majčinog mleka. Leukociti iz mleka prijanjaju na staklene zidove i gube svoju delotvornost. Ne zaboravite da zapišete datum na posudi. U zamrzivaču, sa dubokim smrzavanjem na -19°C ovako odloženo majčino mleko može se čuvati i do 6 meseci.