Kratkotrajna primena lekova u toku dojenja može da znači da možete nastaviti dojenje ili da treba kratkotrajno, prekinuti dojenje. Ukoliko je neophodna kratkotrajna primena nekog leka, u periodu dok dojite, potrebno je konsultovati se sa lekarom. Koji od lekova su najbezbedniji za bebu?
Kratkotrajna primena lekova u toku dojenja i koji su lekovi bezbedni?
Antibiotici koji se primenjuju kod odojčadi bezbedni su i tokom dojenja. Mogu da izazovu prolazni poremećaj crevne flore novorođenčeta, praćen grčevima ili retkim stolicama, što se može ublažiti primenom probiotika. Primena tetraciklina, hinolona, metronidazola, Baktrima i nekih drugih antibiotika kontraindikovana je tokom dojenja pa se, ukoliko je baš neki od ovih lekova neophodan, preporučuje kratkotrajni prekid laktacije.
Za period kratkotrajnog prekida dojenja
Kada mama dojii redovno se izmlaza, može sakupiti određenu količinu mleka „za svaki slučaj“ i sačuvati ga zamrzavanjem. Ovo je pravi momenat, kada ste pod kratkotrajnom terapijom da ga iskoristite za bebicu. Vi se i dalje, dok ste na kratkotrajnoj terapiji izmlazajte. Ukoliko su lekovi bezbedni za bebu, što će vas lekar posavetovati, možete dojiti. Ukoliko ne, ukoliko je lek iz grupe koja može naškoditi bebi, to mleko nećete koristiti.
Privremeni prekid dojenja i ishrana bebe
Beba se hrani mlečnom formulom a majka redovno prazni dojke da ne bi došlo do zastoja. Ovo mleko se baca. Dojenje se obično preporučuje 24 sata nakon završetka terapije. Međutim, za svaki lek potrebna konsultacija sa lekarom i praćenje upustva proizvođača leka. Ukoliko lekar izmeni terapiju i u međuvremenu vam prepiše lek koji nije kontraindikovan dojenju, lek treba uzeti odmah po završetku podoja. Tako će se koncentracija leka u mleku do sledećeg podoja značajno smanjiti. Lekove koji se uzimaju u jednoj dozi treba uzeti pre najdužeg perioda bebinog spavanja. Informišite se i izaberite adaptirano mleko u skladu sa svojom bebom. Na tržištu postoje brojne adaptirane formule i formule sa posebnom medicinskom namenom. Ne zaboravite, izmlazajte se redovno, jer vaše mleko je dragoceno i najbolja hrana za vašu bebu.
Za kratkotrajni prekid dojenja imate sačuvano mleko?
Kako da pravilno čuvamo i skladištimo majčino mleko upravo za ovakve situacije – kratkotrajni prekid dojenja. Verovatno se izmlazate pumpicom, što je praktičnije. Ruke pri izmlazanju treba da budu besprekorno čiste. Posude koje ćete koristiti za čuvanje mleka treba dobro oprati toplom vodom i deterdžentom (i sterilisati). Pravilno čuvanje mleka je važno da bi se sačuvale nutritivna i antiinfektivna svojstva majčinog mleka i sprečilo zagađenje bakterijama iz spoljne sredine.

Mleko može da se koristi samo ako je ispravno čuvano! Da ne bude nepotrebno bacanje neiskorišćenog mleka i kako bi se olakšalo odmrzvanje i zagrevanje mleka, čuvajte ga u posudicama od po 30 do 120 ml. Za zamrzavanje mleka koristite posude od tvrde plastike ili stakla, sa čvrstim poklopcem. Ili vrećice posebno namenjene za čuvanje majčinog mleka. Plastični kontejneri su bolji od staklenih, i čuvaju bolji kvalitet majčinog mleka. Leukociti iz mleka prijanjaju na staklene zidove i gube svoju delotvornost. Ne zaboravite da zapišete datum na posudi. U zamrzivaču, sa dubokim smrzavanjem na -19°C ovako odloženo majčino mleko može se čuvati i do 6 meseci.
Koliko dugo može zamrznuto mleko da se čuva?
- U kasetama, koje su u sklopu frižidera: do dve nedelje
- U vertikalnom zamrzivaču sa posebnim vratima : 3-4 meseca
- U zamrzivaču sa konstantnim dubokim smrzavanjem na -19°C: do 6 meseci
Odmrznuto majčino mleko ne treba/ne sme se ponovo zamrzavati, ali se može čuvati u frižideru još 48 sati. Mleko koje je ostalo u flašici posle obroka odmah baciti! Ne mešajte sveze mleko sa odmrznutim! Ovakav način čuvanja mleka preporučuje se i ukoliko morate da se vratite na posao brzo posle porođaja ili idete na kraći put.