Upotreba lekova i dojenje – česta dilema, koji lekovi su bezbedni u periodu dojenja. U periodu dojenja lekove treba izbegavati kad god njihova primena nije neophodna.
Lekovi i dojenje, da li ima posledica po bebu?
Pojedini lekovi mogu imati prolazne ili trajne štetne efekte na odojče. Takođe je potrebno poznavati i karakteristike leka koji utiču na njegovu koncentraciju u mleku. Neki lekovi izlučuju se u mleko u beznačajno maloj količini. Ali neki u mleku imaju čak i veću koncentraciju nego u majčinoj krvi. Mnogi lekovi neškodljivi su za odojče, čak i kada je njihova koncentracija u mleku velika.

Nisu retki slučajevi kada se laktacija olako i nepotrebno prekida, iz straha udruženog sa nedovoljnim poznavanjem ove materije!! Neki lekovi mogu da budu štetni i u minimalnim količina. Jer drugačije deluju na organizam odojčeta u razvoju nego na odrasle osobe. Kod pojedinih lekova izlučivanje u mleko nije poznato, kao ni moguća neželjena dejstva na odojče.
DOJENJE I POVIŠENA TEMPERATURA PROČITAJTE OVDE
Upotreba lekova i dojenje – samo uz konsultaciju lekara
Uzimanje lekova bez konsultacije lekara svakako se ne preporučuje! Jedini izuzetak su lekovi protiv bolova /povišene temperature. Paracetamol je bezbedan lek, kao i ibuprofen, koji se u mleko izlučuje u zanemarljivoj količini, a može se koristiti nakon mesec dana od porođaja. Ukoliko je primena leka ipak neophodna, dojenje treba izbegavati u periodu maksimalne koncentracije leka u majčinom mleku (jedan do dva sata nakon oralne doze).
DOJENJE I HRONIČNE BOLESTI I STANJA PROČITAJTE OVDE
LEKOVI KONTRAINDIKOVANI TOKOM DOJENJA PROČITAJTE OVDE

Kada uzimati lek ako dojim?
Lek treba uzeti odmah po završetku podoja, jer će se tako koncentracija leka u mleku do sledećeg podoja značajno smanjiti; lekove koji se uzimaju u jednoj dozi treba uzeti pre najdužeg perioda bebinog spavanja.
Ukoliko je potreban privremeni prekid dojenja, bebu ćete hraniti adaptiranom formulom i redovno izmlazati svoje mleko – koje beba neće dobijati. Ako se terapija, koja uzrokuje prekid laktacije, može planirati unapred, kao i u slučaju planirane hirurške intervencije, pokušajte da prikupite što veću količinu mleka, u periodu pre intervencije, da bi ste za vreme terapije mogli njime da hranite bebu.
LEKOVI BEZBEDNI TOKOM DOJENJA PROČITAJTE OVDE
DA LI KOVID POZITIVNA MAJKA TREBA DA DOJI PROČITAJTE OVDE

Privremeni prekid dojenja?
Da, ukoliko je prepisani lek kontraidikovan za dojenje, a nema bezbednu zamenu majci se preporučuje kratkotrajni prekid dojenja.
Beba se hranimlečnom formulom a majkaredovno prazni dojkeda ne bi došlo do zastoja; ovo mleko se baca. Dojenje se obično preporučuje 24 sata nakon završetka terapije, ali je za svaki lek potrebna konsultacija sa lekarom i praćenje upustva proizvođača leka.
LEKOVI ZA ŠTITNU ŽLEZDU DOK DOJITE PROČITAJTE OVDE
ISHRANA ODOJČETA ADAPTIRANOM FORMULOM ZA VREME TERAPIJE
Ako iz nekog od mogućih razloga nemate zamrznuto vaše mleko, moraćete da privremeno hranite bebicu adaptiranim mlekom. Informišite se i izaberite u skladu sa svojom bebom. Na tržištu postoje brojne adaptirane formule i formule sa posebnom medicinskom namenom. Ne zaoravite, izmlazajte se redovno, jer vaše mleko je dragoceno i najbolja hrana za vašu bebu.