Lekove treba uzimati samo po preporuci lekara, koji ima uvid u vase celokupno zdravstveno stanje, a u periodu trudnoće i dojenja sa posebnim oprezom.
Koji se lekovi primenjuju za hipotireoidizam i hipotireoidizam u periodu trudnoće i dojenja?
Lekovi za hipotireoidizam
Hipotireoidizam se leči tzv supstitucionom terapijom (Tivoral, Euthyrox, Letrox). Najbitnije je da se primenom ove terapije održavaju hormoni štitaste žlezde u normali u vreme začeća ali i sve vreme trudnoće. Najveća greška je prekinuti terapiju u trudnoći. Posebno su osetljiva prve 3 meseca, tzv organogeneza, kada se insistira na idealnoj regulaciji, kada TSH mora biti ispod 3, praktično 2,5. Posle porođaja u vreme dojenja takođe je neophodna dalja terapija.
U vreme trudnoće obavezne su kontrole jednom mesečno za prva tri meseca.
Lekovi za hipertireoidizam
Hipertireoidizam se leči tzv tireosupresivnim lekovima (lekovi koji blokiraju sintezu hormona štitaste žlezde Tiastat, Thyrozol, PTU). Najbolje je za začeće sačekati momenat remisije/izlečenje odnosno zalečenje/ kada je moguće ukinuti terapiju bar za prva 3 meseca.
Ukoliko se bolest pogorša u vreme trudnoće moguće je lečiti svim navedenim lekovima u maloj dozi, ali prednost se daje PTU koji najmanje prolazi preko posteljice na plod. U vreme dojenja istom leku se daje prednost jer manje prelazi u majčino mleko. Ukoliko su neophodni, lekovi koji se koriste kod hiperaktivne štitne žlezde, karbamazol i propilitiouracil, uzimaju se tokom trudnoće, pod nadzorom lekara.
Terapija u toku trudnoće daje se u cilju kontrole hipertireoidizma majke uz najmanji rizik za hipotireoidizam ili hipertireoidizam fetusa. Hipertireoidizam se javlja u 0.1-0.4% svih trudnoća, a od toga 85% slučajeva ima Grejvsovu bolest. Najveća aktivnost tokom trudnoće se viđa u prvom trimestru i posle porođaja, pa
se u tim periodima najčešće može otkriti novonastala Grejvsova bolest, pogoršanje stabilnog toka na terapiji ili
recidiv bolesti.
Lečenje hipertireoidizma majke tokom laktacije – poslednjih godina je dokazano da se u mleku majke nalaze ovi lekovi u zanemarljivim koncentracijama koje ne mogu dovesti doneželjenih promena, pa su i preporuke Američke
pedijatrijske akademije da se tionamidi mogu bezbedno uzimati.