Dojenje i povišena temperatura

Dojenje i povišena temperatura

Sadržaj

Dojenje i povišena temperatura? Povišena temperatura mame, nije razlog  za prekid dojenja, osim ako lekar tako ne odredi. Šta ukoliko ste prehlađeni, imate grip i sl.? Visina temperature nije od presudnog značaja. Često je uzrok povišene temperature upravo prepunjenost dojki pa  prekid dojenja samo pogoršava  problem.

Lekovi za povišenu temperaturu u periodu dojenja

Dojenje i povišena temperatura

Savetuje se  da nastavite sa dojenjem, jer će na taj način preko mleka vaša beba dobiti antitela koja će je zaštititi od infekcije ili je ublažiti ako se  razboli. Preduzeti mere za zaštitu bebe od infekcije (pranje ruku, maska, odlaganje upotrebljenih maramica i dr.).

Lekovi za povišenu temperaturu u periodu dojenja

Paracetamol je  bezbedan za bebu u toku laktacije; Brufen se izlučuje u mleko u zanemarljivoj količini. Aspirin se ne savetuje, zbog potencijalnog štetnog efekta po bebu. Važno je obezbediti  dovoljan unos tečnosti potreban  kako  zbog  bolesti i povišene temperature tako i za dovoljnu produkciju mleka.

Ukoliko je potreban lek (antibiotik ili dr.)  posavetutee sa lekarom koji je lek bezbedan u toku laktacije/izuzetno se retka stanja kada se ne može dati bezbedna alternativa!!

Lekovi za povišenu temperaturu u periodu dojenja

Informišite se pre porođaja o prednostima majčinog mleka i dojenja, kao i o problemima koji se mogu javiti;

  • To će Vam pomoći da lakše prebrodite poteškoće i da uživate u prvim danima sa Vašom bebom. Uključite tatu od početka.
  • Vi i Vaša beba morate da se naučite da radite kao efikasan tim. Za to je potrebno vreme; nemojte odustati ako u početku sve ne funkcioniše onako kako ste zamislili. Dojenje je specifična komunikacije sa bebom jer vam pomaže da razumete njen specifičan neverbalni jezik i da joj odgovorite ljubavlju i razumevanjem. Time se uspostavlja i razvija veza između Vas i Vaše bebe. Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se osobe osećaju da su voljene. Oksitocin (hormon ljubavi) podstiče osećaj altruizma; pomaže ženi ne samo fizički, već i emocionalno u procesu tranzicije ka materinstvu. Prolaktin kombinovan sa oksitocinom,što se događa brzo posle porođaja i tokom dojenja,podstiče euforiju i nesebičnu posvećenost detetu a time doprinosi majčinom zadovoljstvu, procesu vezivanja i bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju.

Dojenje i povišena temperatura

Privremeni prekid dojenja i ishrana bebe

Šta ako imate temperaturu u okviru bolesti za koju vam je lekar prepisao lekove kontraindikovane dojenju . Beba se hrani mlečnom formulom a majka redovno prazni dojke da ne bi došlo do zastoja. Ovo mleko se baca. Dojenje se obično preporučuje 24 sata nakon završetka terapije. Ali je za svaki lek potrebna konsultacija sa lekarom i praćenje upustva proizvođača leka. Ukoliko lekar izmeni terapiju i u međuvremenu vam prepiše lek koji nije kontraindikovan dojenju, lek treba uzeti odmah po završetku podoj. Tako će se koncentracija leka u mleku do sledećeg podoja značajno smanjiti.  Lekove koji se uzimaju u jednoj dozi treba uzeti pre najdužeg perioda bebinog spavanja.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion 1 i 2
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Femibion
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...