Dojenje i hronične bolesti i stanja, da li je bezbedno?

Dojenje i hronične bolesti

Sadržaj

Dojenje i hronične bolesti i sanja, da li je bezbedno? Kako dojiti u slučaju hroničnih bolesti i stanja? Neki od lekova koje koristite, mogu se još pre trudoće, zameniti drugim lekovima?

Dojenje i hronične bolesti i sanja, da li je bezbedno?

Vreme u kome živimo, kao i odlaganje rađanja do kasnijih godina čini da je sve veći broj trudnica ima različite hronične bolesti.  Ukoliko je zbog neke bolesti ili stanja neophodna kontinuirana primena terapije, savetujemo Vam da sa specijalistom koji Vas leči  i ginekologom još tokom trudnoće napravite plan u vezi dojenja.

Dojenje i hronične bolesti

Neki od lekova koje koristite, mogu se još pre trudoće, zameniti drugim ako želite da dojite

Konsultujte se sa lekarom, jer neki lekovi se mogu zameniti podjednako efikasnim, ali bezbednijim za fetus ili novorođenče, ili se doza leka može smanjiti, što takođe povećava bezbednost bebe. Ovo se odnosi na, hipertireozu, zapaljenjske bolesti creva, autoimune bolesti, šećernu bolest epilepsiju, depresiju i druge psihijatrijske bolesti i druge bolesti ili stanja.

Lekar će odrediti, koje lekove mama može da koristi u periodu dok doji a bezbedni su za bebu. Važno je da po dolasku u porodilište o svojoj terapiji informišete akušera i pedijatra, da bi se zajednički razmotrilo da li je dojenje bezbedno. iAnalgetici, antipiretici (paracetamol, ibuprofen), brojni antibiotici, antitubrkulotici, antivirusni lekovi, lekovi za povišeni pritisak, antiaritmici, antacidi, hormoni štitaste žlezde, kortikosteroidi, antitireoidni lekovi, antidijabetici, vakcine i imunoglobulini, kao i anestetici-opšti i lokalni, uglavnom su bezbedni za odojče u periodu dojenja.

Dojenje i hronične bolesti

NIKADA nemojte samoinicijativno prekidati terapiju da bi ste dojili bebu!

Nekada majke, u želji da doje svoje novorođeče, prekidaju posle porođaja terapiju antidepresivima ili antipsihoticima, koja im je neophodna. Kada donosite ovakvu odluku, imajte na umu da je posle porođaja svaka žena emocionalno osetljiva i ranjiva. Postporođajna tuga, nekada i depresija, umor i nespavanje, briga da li će se snaći u ulozi majke, utiču na raspoloženje a time i na sveukupno zdravlje porodilje. Prekid uobičajene terapije u ovakvom trenutku svakako se ne preporučuje!

Razmislite o krajnjem interesu vaše bebe i o svom ličnom zdravlju. U nekim situacijama bolje je pribeći adaptiranim formulama. O svemu tome, informišite se i konsultujte sa svojim lekarom.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...