Lekovi kontraindikovani tokom dojenja, koji su? U situaciji kada majka koristi određene lekove, kontraindikovane za dojenje, dojenje se ne preporučuje, zbog bezbednosti i zdravlja bebe.
Lekovi kontraindikovani tokom dojenja i prekid dojenja
Ukoliko ih koristi kratkotrajno – u jednom kratkom vremenskom periodu, to može da bude i kratkotrajni prekid dojenja. Ali ukoliko su joj potrebni za očuvanje ličnog zadravlja na duži period, najbolji interes za bebu je da prekine dojenje. O svemu tome, svakako treba da otvoreno razgovara sa svojim lekarom.
KAKO ČUVATI MAJČINO MLEKO U FRIŽIDERU I ZAMRZIVAČU PROČITAJTE OVDE
Lekovi sa mogućim neželjenim dejstvom tokom dojenja:
- Antikonvulzivi (Fenobrbiton, Karbezepin, Fenitoin, Diazepam i drugi,
- Antipsihotici (Hlorprozin, Flufenazin, Haloperidol i dr.)
- Antidepresivi
- Anksiolitici
- Antimikrobni lekovi (Hloramfenikol, Tetraciklini, Hinoloni, Metronidazol i dr.)
Za lekove iz ove grupe postoje različiti, često kontradiktorni, podaci iz kliničkih studija širom sveta. Savetuje se da se, kad gad je moguće, zamene bezbednim lekovima (ovo je najčešće moguće kada su u pitanju antibiotic). Štetni efekti nekih lekova su dozno zavisni, tako da im se bezbednost može značajno povećati smanjenjem doze, ukoliko je to moguće.
Lekovi iz grupe antikonvulziva, antidepesiva i antipsihotika mogu izazvati prolazne promene ponašanja novorođenčeta (pospanost, slabije sisanje), ali i poremećaj psihomotornog razvoja, koji se često klinički ispoljava tek u kasnijem uzrstu deteta. Ukoliko porodilja uzima ove lekove u visokim dozama ili više lekova (kombinovnu terpiju) lekar treba sa roditeljima da razmotri prekid laktacije (lično mišljenje neonatologa sa trideset godina iskustva)!
Kontraindikovano tokom dojenja (lekovi i supstance):
- Citostatici
- Supstance koje izazivaju zavisnost (amfetamin, heroin, kokain, marihuana, fenciklidin)
- Alkohol
- Nikotin
Kod hroničnih bolesti i stanja
Ukoliko imate hronične bolesti, Neki od lekova koje koristite, mogu se još pre trudoće, zameniti drugim lekovima. Konsultujte se sa lekarom, jer neki lekovi se mogu zameniti podjednako efikasnim, ali bezbednijim za fetus ili novorođenče, ili se doza leka može smanjiti, što takođe povećava bezbednost bebe. Ovo se odnosi na, hipertireozu, zapaljenjske bolesti creva, autoimune bolesti, šećernu bolest epilepsiju, depresiju i druge psihijatrijske bolesti i druge bolesti ili stanja.
Privremeni prekid dojenja?
Da, ukoliko je prepisani lek kontraidikovan za dojenje, a nema bezbednu zamenu majci se preporučuje kratkotrajni prekid dojenja.
Beba se hrani mlečnom formulom a majka redovno prazni dojke da ne bi došlo do zastoja; ovo mleko se baca. Dojenje se obično preporučuje 24 sata nakon završetka terapije, ali je za svaki lek potrebna konsultacija sa lekarom i praćenje upustva proizvođača leka.
ISHRANA ODOJČETA ADAPTIRANOM FORMULOM ZA VREME TERAPIJE
Ako iz nekog od mogućih razloga nemate zamrznuto vaše mleko, moraćete da privremeno hranite bebicu adaptiranim mlekom. Informišite se i izaberite u skladu sa svojom bebom. Na tržištu postoje brojne adaptirane formule i formule sa posebnom medicinskom namenom. Ne zaoravite, izmlazajte se redovno, jer vaše mleko je dragoceno i najbolja hrana za vašu bebu.