Intimna Higijena u Trudnoći i Posle Porođaja

intimna higijena u trudnoći

Sadržaj

Intimna higijena u trudnoći je važna za žene, ne samo kao način da budu čiste i sveže, već i u sprečavanju zdravstvenih problema, za očuvanje zdravlja žene.

Kako se održava intimna higijena u trudnoći i posle porođaja?

Higijena genitalne regije u trudnoći ne treba da se razlikuje od higijene van trudnoće. Dovoljno je jedanput dnevno pranje sredstvima koje inače koristi žena, preporučuje se da to budu prikladna sredstva za intimnu regiju.

Da li obični sapuni i gelovi odgovaraju za higijenu intimne regije?

Obični sapuni ili gelovi za tuširanje nisu adekvatni za delikatne delove. Nije poželjna preterana higijena (pranje više puta dnevno i pranje agresivnim sredstvima). Zbog isušivanja kože genitalne regije. Koristite blage sapune, šampone i gelove za intimnu negu koji neće remetiti normalnu floru ni izazvati iritacije.

intimna higijena u trudnoći

O čemu voditi računa pri održavanju intimne higijene?

Perite samo površinu vagine, jer vagina ima sposobnost samočišćenja. Nije neophodno pranje unutrašnjosti a može biti štetno. Pri tome, mlaz vode ne usmeravajte direktno, već neka voda teče odozgo prema dole. Tako ćete sprečili ulazak bakterija u unutrašnjost. Ne koristite sundjere ili rukavice, mogu oštetiti sluzokožu. Brišite se spreda ka nazad, suvom čistom krpom (peškirićem). Intimne delove perite i pre i poslije seksualnog odnosa. Pored toga, i vaš partner treba da  održava dobru intimnu higijenu.

Važno je napomenuti da ne treba menjati prašak i omekšivač za veš u trudnoći, kako bi se izbegle alergijske reakcije.

intimna higijena u trudnoći Šta je važno u periodu posle porođaja?

Posle porođaja, kada vam se pojavi redovan mesečni ciklus,  u dužem periodu, nemojte koristiti tampone. Kada ih počnete koristiti (ukoliko je to vaš izbor), menjajte ih redovno u toku dana. U protivnom, mogu da prouzrokuju infekcije. Nije preporučeno korišćenje tampona noću i nikako ne koristite tampone ako imate infekciju.

intimna higijena u trudnoći

Šta pomaže u očuvanju normalnog ph?

Takodje postoje kreme i gelovi koji pomažu očuvanju normalnog nivoa ph vagine.  On je neophodan da bi  se normalne-saprofitne bakterije, kao što su laktobacili (probitoske bakterije), razmnožavale i sprečavale da dodje do infekcije.  To je normalan odbrambeni mehanizam vagine.

Razni sojevi laktobacila-poznatih kao dobre bakterije vagine su normalni stanovnici vagine i štite je od infekcija, kada se njihov broj smanji lakše dolazi do infekcije.

avatar
Specijalista ginekologije i akušerstva. Radi UZ-nu dijagnostiku u ginekologiji i akušerstvu, UZ-ni pregled dojki, završila je kurs iz citologije i citodijagnostike.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa Propomint
Esensa DevitinD3k1
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Najčešći strahovi trudnica su obično strahovi koje svakako treba prevazići. Strepnje od novog stanja i očekivanog porođaja su u većini slučajeva samo strah od nepoznatog. Zato trudnice treba da se...

Strahovi trudnica u vezi sa trudnoćom su brojni. Ovo su najčešći strahovi kojih se treba što pre osloboditi. Prirodno je da se malo brinete tokom trudnoće. To je novo iskustvo...

Bezbroj je pitanja trudnica pre porođaja, iako se o porođaju informišu tokom cele trudnoće. Ovo su tri najčešća pitanja i na njih vam dajemo odgovor. 3 pitanja trudnica pre porođaja...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...