Povećana maljavost u trudnoći – Depilacija u trudnoći

Povećana maljavost u trudnoći - Da li smem na depilaciju

Sadržaj

Povećana maljavost u trudnoći? Da,u trudnoći često dolazi do povećane maljavosti na licu i telu. Kako se rešiti ovog problema, šta je dozvoljeno u periodu trudnoće i dojenja?

Zašto dolazi do povećane maljavosti u trudnoći?

Usled povećanog lučenja androgena u trudnoći, može doći do povećane maljavosti na pojedinim delovima lica (gornja usna, obrazi, brada) i tela (ruke, noge, leđa), što je naročito izraženo kod trudnica koje inače imaju tamnije i guste dlake. Iako dolazi do regulisanja maljavosti u periodu do 6 meseci nakon porođaja, tokom trudnoće ova promena predstavlja dodatni estetski problem za trudnicu.

povecana maljavost u trudnoci
Možda ste navikli da neželjene dlake na većim površinama brijte. Sada ćete verovatno morati nešto češće nego obično. Brijanje vašeg privatnog područja tokom trudnoće može biti teže. Naročito tokom kasnijih meseci kada vam je stomak značajno uvećan.

Povećana maljavost u trudnoći – Da li smem na depilaciju?

Savet: Povećana maljavost u trudnoći može biti razlog nezadovoljstva. Uklanjanje dlaka u trudnoći je zato opravdano, a usput i bezbedno. Trudnica svakako treba dati prednost depilaciji ili brijanju (ukoliko trudnica ne može da izdrži bol koji prati depilaciju).

Eepilaciju – lasersko uklanjanje dlaka obavezno ostaviti za period nakon trudnoće! Laserskim uklanjanjem dlaka, lasersko svetlo oštećujući folikul dlake kako bi zaustavio budući rast. Kod elektrolize, metalna sonda se ubacuje u osovinu gde raste dlaka, propuštajući električnu struju kroz vašu kožu da uništi folikul. Ne postoje istraživanja koja bi dokažala da su ove metode bezbedne za trudnicu.

Bez brige, „trudnička dlakavost“ je prolazna! Sve će se vratiti u normalu kada vaša beba napuni oko 6 meseci. Takođe, postoje i bezbedni načini da uklonite vašu maljavost.

Povecana maljavost u trudnoci
Iako vam se može učiniti da je šećer prirodnije rešenje od voska, on takođe može izazvati iste iritacije kože i infekcije. Koristite iste mere predostrožnosti kao i kod depilacije voskom.

Koji proizvodi za depilaciju su bezbedni u trudnoći?

Od proizvoda namenjenih depilaciji, prednost treba dati voštanim (tzv. vosak za depilaciju) i šećernim depilatorima (šećerna pasta). Odaberete onu depilaciju koja najviše prija vašoj koži.

  • Određenim tipovima kože više prija depilacija toplim, odnosno hladnim voskom. Topla deplilacija se ne preporučuje osobama sa proširenim venama i kapilarima, a znamo da u trudnoći dolazi do vaskularnih promena. Zato ćemo vam savetovati hladni vosak i depilaciju hladnim voskom. Depilacijom hladnim voskom bićete mirni bar dve do tri nedelje. Ukoliko se redovno tretirate hladnim voskom dlake će se prorediti.
  • Šećerna pasta za depilaciju je sasvim prirodna i jeftina metoda, koja vam moze pomoći da se rešite neželjenih dlaka. ovo je možda jedna od najstarijih metoda uklanjanja dlaka, koju su koristile  žene još u Starom Egiptu. Zato se naziva  još i Egipatska depilacija.
Povecana maljavost u trudnoci
Izbegavajte depilaciju delova tela zahvaćenih melazmom. Ili pigmentnim promenama koje su nastale u trudnoći. Izbegavajte i depilaciju bilo gde ako koristite antibiotik. 

Depilacija u trudnoći – Kreme za depilaciju da ili ne u trudnoći?

Hemijski depilatori (bezbolno uklanjanje dlaka bez čupanja, ali uz hemijsko narušavanje strukture dlake i njeno kidanje) sadrže supstance koje inače mogu dovesti do iritacije. Tako da ove proizvode treba izbegavati u trudnoći. U trudnoći je usled hormonskih i vaskularnih promena, povećana osetljivost kože. Takođe povećana je mogućnost ispoljavanja neželjenih efekata kozmetičkih proizvoda. Razne kreme za uklanjanje dlaka, gelovi, losioni, aerosoli i roll-oni mogu samo izgledati kao lako rešenje. Ali, nauka još nije utvrdila da li su bezbedni tokom trudnoće. Takođe, hemikalije imaju izrazit miris, koji je u najmanju ruku veoma neprijatan. U nekim slučajevima izaziva alergijsku reakciju.

povecana maljavost u trudnoci

Za oblikovanje obrva, uklanjanja dosadnih dlačica na bradi (kojih je sve više) ili uklanjanja zalutalih dlačica na gornjim usnama koristite pincetu. To već radite rutinski, samo će sada biti “više posla”.
avatar
Predaje na VMŠ. Objavljivala radove na temu kozmetičkih proizvoda i neinvanzivnih estetskih postupaka i bezbednosti u toku trudnoće i dojenja.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...