Nerealna Očekivanja od Prvog Susreta sa Bebom

Nerealna očekivanja od prvog susreta sa bebom

Nerealna očekivanja od prvog susreta sa bebom nisu tako retka. Tokom trudnoće žena intenzivno zamišlja svoju bebu, kako izgleda, kako se ponaša, šta oseća i zamišlja kako će njen susret sa bebom izgledati. Taj trenutak je u filmovima uvek prikazan kao posebno magičan, beba je čista, rumena i lepa, majka vođena svojim instinktima nepogrešivo “iz utrobe” prepoznaje i oseća svoju bebu.

Nerealna Ocekivanja od Prvog Susreta sa Bebom
Koža beba pre rođenja pokrivena je belom masnom skramom koja se zove sirasti maz ili verniks. Prevremeno rođene bebe obično imaju debeo sloj verniksa, naročito u pregibima kože. Ne preporučuje se da se verniks skida nakon rođenja, jer ima zaštitnu ulogu. Beba može biti i modre boje oko 24 časa…

Nerealna očekivanja od prvog susreta sa bebom i emocije?

Mnoge majke kada nakon porođaja prvi put ugledaju svoju bebu ne osećaju neke posebno jake emocije. Neke žene taj osećaj opisuju „kao da su mi dali neko tuđe dete“. Za majke koje pre porođaja nisu imale romansirana očekivanja od prvog susreta sa bebom, ovakav svoj emotivni odgovor ne doživljavaju kao naročito problematičan. Međutim, mnoge majke, inficirane nerealnim, romantizovanim očekivanjima od prvog susreta majke i bebe, osećaju krivicu i stid zbog izostanka takvog odgovora.

Nerealna Ocekivanja od Prvog Susreta sa Bebom
Promene na koži novorodjenčeta često zabrinu roditelje, a one vremenom spontano iščezavaju i ne zahtevaju nikakav tretman. Na koži novorođenčetai odojčeta mogu se videti brojne bezazlene promene koje vremenom prolaze : sirasti maz, milia, ljušćenje kože, tamno plava prebojenost kože, crvenkaste mrlje…

Kada se pojavljuju emocije prema bebi?

Emocije prema bebi se javljaju postepeno. Potrebno je vreme da se majka navikne na izgled njene bebe (koji je uvek drugačiji od onoga kako ju je zamišljala tokom trudnoće).

Intenzivne emocije se pojavljuju brzo ukoliko se majka zabrine za bebu, ukoliko je bebi na primer potrebna neočekivana lekarska pomoć ili se desi neka slična nepredviđena situacija. Te situacije mogu brzo da povežu majku sa bebom.  Mnoge majke počnu da osećaju prave, jake emocije prema bebi tek kada beba počne da uzvraća osmeh ili pokaže neku drugu reakciju prepoznavanja.

Period bez preterano jakih emocija prema bebi može da potraje i nekoliko prvih meseci života deteta. Ovo je ponekad bolno za majku, koja veruje da bi trebalo da oseća neke snažnije emocije koje ne oseća. Ona tada ima osećanje krivice i stida i veruje kako sa njom nešto sigurno nije u redu kada se tako oseća.

Nerealna Ocekivanja od Prvog Susreta sa Bebom
Izgled novorođenčeta često može da iznenadi mamu. Često beba izgleda ili se ponaša drugačije nego što ste očekivali, a najčešće su u pitanju prolazne ili bezazlene pojave. Trenutak rođenja vašeg deteta istovremeno je i čaroban i stresan. Prvi pogled na tek rođenu bebu može vas prilično iznenaditi…

Sasvim normalno stanje, malo strpljenja!

Da je to sasvim normalno i da ničega problematičnog nema u nepostojanju intenzivnih emocija prema tek rođenoj bebi pokazuje primer mnogih očeva. Očevima je često potrebno mnogo više vremena da se zaista vežu za bebu, naročito ako se ne angažuju mnogo oko brige o detetu. Ne postoji ništa „instinktivno“ u odnosu prema bebi. Majke tu nisu nikakav izuzetak, samo je pritisak kulture na majke nerealan. Na očeve se ne vrši ta vrsta pritiska, pa su oni mnogo opušteniji.

nerealna ocekivanja od prvog susreta sa bebom
Mekane dlačice (lanugo) koje prekrivaju bebino telo, naročito u predelu ramena, leđa, čela i obraza, vremenom će nestati. Izraženije su kod prevremeno rođenih beba.

Mnoge očeve ćete čuti kako u šali pričaju o svom prvom susretu sa bebom, kako im je beba bila „ružna“, „nikakva“ i sl. Očevima kultura ne nameće pritisak da instinktivno osećaju nešto što zapravo nije biološki dato, dok se majkama nameće ta vrsta pritiska.

Psiholog psihoterapeut. Psihoterapijom se bavi od 2010. godine, a najviše iskustva ima u radu sa problemom samopouzdanja i psihologijom traume. U ljudima koji joj se obrate za pomoć traži njihove snage i izvore hrabrosti, a ti izvori su često veoma specifični i jedinstveni za tog čoveka.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…