Ragade, kako sprečiti pojavu ragada i kako ih lečiti?

ragade

Sadržaj

Jedan od  čestih problema u početku dojenja su rane na bradavicama koje se zovu ragade. Kako sprečiti pojavu ragada i ukoliko se pojave, kako ih lečiti? Nepravilan položaj odojčeta pri dojenju je najčešći uzrok nastanka ragada.

Šta su ragade?

Ragade su  manja ili veća napuknuća na samim bradavicama. Bradavica je crvena, može da krvari, na mestu oštećene kože stvara se krasta.  Iako najčešće veoma male, mogu biti izuzetno bolne. Ragade  mogu da budu velika muka za mamu. Ukoliko se pauzira sa dojenjem  dojke će se prepuniti i nastaće mastistis. Beba može da povrati progutanu krv, što dodatno uznemirava majku. Male ranice mogu da narastu u veliki problem i  da dovedu do preranog prekida dojenja.

ragade
Negujte grudi i bradavice u periodu dojenja.

Nepravilan položaj odojčeta pri dojenju je najčešći uzrok nastanka ragada?

Ako su položaj bebe i prianjanje na dojku dobri, mali je rizik od nastanka ragada. Ukoliko tokom podoja osećate bol ili je bradavica, kada je beba ispusti iz usta, spljoštena i deformisana, bebin pložaj nije bio dobar. Ako osećate bol, prekinite podoj i pokušajte da korigujete bebin položaj i prianjanje. Korišćenje različitih položaja može biti korisno za zaštitu bradavica, kao i za bolje pražnjenje dojki.

Neefikasni/predugi podoji mogu dovesti do ragada?

Dugi podoji takođe mogu da doprinesu oštećenju bradavica. Nemojte dozvoliti da beba spava na dojci, da podoji traju previše dugo i da bebu “tešite” dojkom kad god zaplače.

Mlečac (soor) može inficirati dojku?

Mlečac(soor) je infekcija bebine sluzokože usne duplje gljivicama iz roda Candida. Tokom sisanja infekcija može da se prenese na već  oštećene bradavice I tako nastaju uporne I veoma bolne ragade. Lečenje soor-a rastvorom natrijum bikarbonata (sode bikarbone) ili preparatima po poreporuci lekara sprečiće prenos infekcije, a za lečenje ragada  takođe je korisno ispiranje rastvorom sode bikarbone.

ragade
Mlečac / soor, može inficirati oštećene bradavice.

Ravne/uvučene bradavice mogu doprineti pojavi ragada?

Ravne bradavice takođe mogu doprineti nastanku ranica, jer je pričvršćivanje bebe otežano. Konsultujte se već u porodilištu oko korišćenja silikonskih bradavica. One su tanke, dobro prianjaju i beba može uspešno da sisa, samo je važno da veličina odgovara veličini bradavica.

Kako negovati bradavice?

Budite nežni prema svojim bradavicama ako već beba nije! Pred podoj dovoljno je pranje mlakom vodom, posušite ih nežno, tapkanjem a ne trljanjem. Posle podoja namažite tanak sloj vašeg mleka. Kad god možete, ostavite bradavice da se suše na vazduhu. Izbegavajte tupfere za dojke kada ste u kući, jer oni pogoduju stvaranju vlažne sredine koja ne prija bradavicama. Postoje različite kreme za negu bradavica; mame su najčešće zadovoljne preparatima na bazi lanolina, koji štiti i hrani kožu bradavica. U pitanju je prirodna mast i ne mora se uklanjati pre podoja. Ako imate svetao ten, osetljivu kožu ili nežne, “devojačke” bradavice posvetite dodatnu pažnju njihovoj nezi i pridržavajte se saveta za prevenciju ragada!

ragade
Pridrržavajte se saveta vašeg lekara.

Kako lečiti ragade?

Ukoliko su se ragade pojavile, pridržavajte se saveta za negu bradavica; koristite pamučne grudnjake, koji ne treba da vas stežu. Podoj započnite dojkom koja manje boli. Ako je oštećeno mesto jako bolno i krvari, potrebno je poštedeti dojku 1-2 dana. Za to vreme dojku redovno prazniti izmlazanjem u šoljicu; ovo mleko možete davati bebi, a nastavite sa dojenjem iz druge dojke. Nemojte koristiti pumpu  za izmlazanje, jer ćete tako usporiti zarastanje.

ragade
Postoje preparati i komprese koje mogu pomoći.

Postoje različiti preparati za lečenje ragada. Komprese koje sadrže lokalni anestetik mogu da ublaže bol i osećaj žarenja. Iskustva mama su različita sa preparatima za zarastanje rana (kao što je aktivan kiseonik)  i za negu kože. Svakako proverite da li je preparat bezbedan za primenu tokom dojenja i da li ga je potrebno u potpunosti ukloniti pre podoja!

Ukoliko su ragade uporne, konsultujte lekara!

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Bezbroj je pitanja trudnica pre porođaja, iako se o porođaju informišu tokom cele trudnoće. Ovo su tri najčešća pitanja i na njih vam dajemo odgovor. 3 pitanja trudnica pre porođaja...

Plašite se da će se dogoditi pucanje međice na porođaju? Evo zašto se perinealno kidanje dešava i šta možete da uradite u vezi sa tim. O određenim aspektima porođaja se...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...