Noktići temenjača soor – Kako održavati higijenu bebe u prvim danima?
Kada se seku noktići novorođenčetu?
Noktići kod bebe se mogu iseći čim se za to ukaže potreba. Potrebno je da koristite makazice za bebe jer su one prilagođene(zaobljene) bebi.Najbolji način da prvaziđete strah je da to uradite zajedno sa Vašom patronažnom sestrom.
Šta je temenjača, kako se sprovodi higijena?
Temenjača se veoma retko sreće ukoliko se pridržavate preporuka u vezi nege novorođenčeta.
Temenjača je promena kože na bebinom temenu, do koje dolazi usled pojačanog lučenja lojnih žlezda (seboreja). Pojačano lučenje je prisutno kod svakog novorođenčeta, sam nastanak temenjače zavisi od nege bebinog temena glave.
Za kupanje koristimo blage, neutralne šampone. Jako značajno je da kosmati deo glavice bebe dobro isperemo. Posle kupanja sledi brisanje- kružnim, energičnim ali ujedno i nežnim pokretima. Obavezno češljanje, mekanom četkom za bebe od prirodne dlake. Teme treba očešljati čak i ako nema kosice na njemu. Ukoliko ipak dođe do temenjače, posebno je značajna nega i kupanje. Preporuka je da se češljanje vrši bar dva puta dnevno.
Kada nestaje temenjača?
Temenjača, spontano nestaje u toku prve godine života deteta, kada i prestaje pojačano lučenje lojnih žlezda.
Šta je soor?
Soor- beličaste naslage u ustima bebe. Soor je gljivična infekcija usne duplje koja se javlja kod novorođenčeta ili odojčeta. Promene se javljaju u bebinim ustima (sluzokoži jezika, nepca, usne duplje) ali i na majčinim bradavicama.
Šta raditi ako se pojavi soor?
Ukoliko dođe do pojave sora neophodno je jedan sat pre hranjenja (nikako posle obroka, kada je beba sita) tretirati rastvorom sode bikarbone usnu duplju.
Rastvor sode bikarbone: jedna kafena kašičica sode bikarbone na 100gr prokuvane i ohlađene vode. Prst se obavije gazom, potopi u rastvor sode bikarbone i prvo se očisti unutrašnja strana obraza, pa zatim od jezik (od korena ka vrhu jezika).
Neposredno pre podoja mama prebriše dojku (bradavicu i areolu) istim rastvorom.
Da li je potrebno lečenje?
Zajedno sa Vašom patronažnom sestrom pratite da li došlo do poboljšanja i da li ima potrebe da se uključe u lečenje i antigljivične kapi ili antigljivični gelovi.Ukoliko je to neophodno, dojke tretirati posle podoja. Ne preporučuje se tretman kod beba neposredno posle obroka već jedan sat pre hranjenja.
Higijena bebe kao prevencija
Bebe često sisaju prst, drže ručice stegnute u pesnicu i tako vlažna sredina pogoduje nastanku infekcije. Perite bebi ruke više puta u toku dana.
Za higijenu bradavica koristite samo vodu. Koristite samo pamučne grudnjake, a jastučiće za grudnjake menjajte čim se nakvase.
Vodite računa o higijeni bebinih igrački i cucli. Sterilišite ih bar dva puta nedeljno.
Nije dobro da bebinu sobu i krevetac zatrpate plišanim igračkama koje veoma brzo budu prepune prašine i postaju izvor alergena.