Kupanje i Nega Kože Bebe

Kupanje i Nega Kože Novorođenčeta i Bebe

Kupanje i nega kože bebe je veština koju mama brzo savlada. Stigli smo iz porodilišta, patronažna sestra nam pomaže u prvim danima oko kupanja bebe i savetima za negu pupčane rane…

Koliko često kupati bebu?

Prve dve nedelje posle rođenja dovoljno je pranje pelenske regije vodom i sapunom ipovremeno kupanje “preko ruke”-  beba se drži tako da vam leži potrbuške preko podlaktice , čime se štiti pupčana rana, i poliva iz bokala. U ovom periodu ne preporučuje se upotreba kupki  i šampona, koji iritiraju i isušuju nežnu kožu novorođenčeta.

Prilikom kupanja beba se drži preko ruke. Sa dva prsta obuhvatiti bebinu ruku u predelu ramena i lagano prbaciti je preko ruke. Beba je u kosom položaju  i kupanje se započinje po principu od gore na dole ili od čistog ka manje čistom delu. Prvo umivamo lice, peremo ruke, pa leđa, nogice i guza na kraju.  Završno ispiranje bebe treba da bude iz bokala. Jedan od roditelja posipa i to tako da se voda sliva od glave prema nogicama.Vodu posipati preko ruke patronažne sestre ili osobe koja kupa bebu.

Nakon nege i  zarastanja pupčane rane beba se kupa u kadici

O učestalosti kupanja beba poslednjih godina dosta se priča i polemiše. Preporuka je da se beba dva puta nedeljno kupa sa koriščenjem kupki i šampona za kosu, što ne znači da bebu ne treba osvežiti vodom, naročito u letnjim mesecima.

Kupanje bebe treba da bude porodični ritual

Kupanje bebe se obavlja u isto doba večeri, što je za bebu znak da je vreme da se smiri i spava, a porodici da se okupi. Temperatura vode treba da bude slična temperaturi tela,obavezno proveriti pre spuštanja bebe u vodu. UVEK voditi računa o bezbednosti bebe: ne ostavljati je ni za trenutak samu na pultu za prepovijanje ni u kadici sa vodom (sve što je potrebno pripremiti unapred).

Kako negovati pupak novorođenčeta pročitajte OVDE

Kako negovati pupčanu ranu pročitajte OVDE

Kako se održava higijena devojčica pročitajte OVDE

Kako se održava higijena dečaka pročitajte OVDE

Kupanje i Nega Kože Novorođenčeta i Bebe

 

Da li se kupanje i nega devojčica i dečaka razlikuju?

Kupanje i nega isti su kod dečaka i devojčica, osim u delu higijene genitalija Kod dečaka se preporučuje da se, ukoliko je otvor kože prepucijuma  suviše uzak, u toku kupanja u vodi nežno povlači  kožica. Na taj način se sprečava nagomilavanje oljuštenih ćelija epidermisa (smegme) i eventualni nastanak infekcija.

Pošto ste okupali vašu bebu, dobro posušite njenu kožu nežnim tapkanjem, a ne trljanjem kože peškirom. Da biste zaštitili kožu i sprečili pojavu ojeda, predeo ispod pelena namažite tankim slojem zaštitnog krema koji stvara masni film na površini kože i tako odbija štetno dejstvo vlage od mokraće i stolice.Kod devojčica kremu ne nanositi direktno na genitalije, nego samo na pregibe, kao i kod dečaka.

Kupanje bebe u zimskom periodu

Tokom hladnijih meseci, kada sa vašom bebom idete u šetnju, njeno lice i ručice zaštitite kremom. Kod nekih beba,  koža je genetski sklonija isušivanju, pa tako i infekcijama i ekcemu. Ovakva koža nekada zahteva posebnu negu i konsultaciju pedijatra ili dermatologa.

Kupanje i Nega Kože Bebe

Najvažnije preporuke za negu bebine kože

-Za negu je najbolja topla, tekuća voda.

-Pri svakom prepovijanju naneti kremu na kožu pelenske regije, a posle kupanja i na kožu pregiba.

-Prethodno nanetu kremu skidajte nežno, pomoću mineralnih ulja.

-Normalnoj koži nisu potrebne hidratantne kreme.

-Nemojte mazati kožu bebi uljem, možete ga koristiti za masažu bebe.

-Talk treba izbegavati jer zatvara pore i isušuje kožu.

-Emolijentne kreme su dobre za osetljivu kožu, naročito prevremeno rođene dece.

-Ukoliko se pojave promene na koži bebe koje vas brinu, obratite se pedijatru.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića može biti dobro pomoćno sredstvo. Primenjuje se u prvoj fazi rešavanja problema dijastaze. Dijastaza trbušnih mišića Dijastaza (razdvojenost) pravog trbušnog mišića predstavlja normalnu pojavu u trudnoći. Ona se dešava kako beba raste. Na taj način se proširuje prostor za rast bebe. Nakon porođaja razdvojenost…
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…