Pupčana rana – Kako negovati pupčanu ranu novorođenčeta?

Pupčana rana

Sadržaj

Kako negovati pupčanu ranu novorođenčeta? Nakon otpadanja pupčanog patrljka ostaje pupčana rana. Šta uraditi ako posle otpadanja patrljka pupak i dalje vlaži, ako se koža oko pupka zacrveni? Šta je granulom pupka?

Kako negovati pupčanu ranu novorođenčetu?  

Treba dezinfikovati 1-2 puta dnevno, dok se potpuno ne zasuši. Sterilnom gazom natopljenom dezinfekcionim sredstvom očistiti samu pupčanu ranicu, a zatim prebrisati okolinu kružnim pokretom u smeru kazaljki na satu. Ranu pokriti suvom sterilnom gazom i fiksirati flasterom ili benkicom.

Pupčana rana

Šta ne treba da radite?

Nikada ne ostavljajte na pupčanoj rani gazu natopljenu dezinfekcionim sredstvom! Koža novorođenčeta je nežna i tako možete napraviti hemijske opekotine okolne kože/pupčanog prstena. Za negu pupka preporučuje se povidon jodid. Drugo dezinfekciono sredstvo koje možete koristiti je oktenisept, mada on ne suši pupčani patrljak tako dobro kao povidon.

Ne preporučuje se upotreba alkohola ni hidrogena, kao ni istovremena upotreba različitih dezinfekcionih sredstava. Patrljak se ne maže antibiotskim mastima i ne posipa praškom (iako ponekad roditelji dobiju i takve savete). Masti vlaže regiju koja treba da bude suva, a prašak se taloži/zacementira i omogućava da se ispod tog sloja razvijaju otporni mikroorganizmi koji mogu izazvati infekciju.

Kako negovati pupčanu ranu novorođenčeta

Pupčani patrljak treba da je suv?

Pupčani patrljak se brže suši i otpada ako se održava suvim. Nakon kupanja bebe, menjanja pelena i sl. pupak uvek treba ostaviti da se dobro osuši na vazduhu. U ovom periodu se ne preporučuje kupanje bebe u kadici, već preko ruke tako što se pupčana regija zaštiti pelenom, a pupčani patrljak obradi nakon kupanja. Bilo bi dobro ponovo obraditi pupčani patrljak ako ga beba upiški tokom promene pelena.

Pelenu postavite tako da bude ispod pupčanog patrljka, da bi se sprečilo vlaženje mokraćom. Rub pelene za jednokratnu upotrebu saviti upolje i postaviti ispod patrljka; naravno, pelene treba često menjati, bar na 3 sata i posle stolice.

Šta uraditi ako posle otpadanja patrljka pupak i dalje vlaži?

Uobičajeno je da nakon otpadanja pupčanog patrljka na gazi ostaje sukrvičani trag još dan-dva. Nekada može da traje i duže; ako je vlaženje bistro i nema nikakvih promena ni crvenila na koži oko pupka, a beba pri tome izgleda zdravo i normalno se ponaša, treba biti strpljiv 3-4 dana i budno pratiti eventualne simptome upale (crvenilo, otok, gnojenje, promena ponašanja deteta, odbijanje hrane itd.). Za ovo vreme pupčna rana se obrađuje dva puta dnevno. Ukoliko ni nakon 5 dana od otpadanja patrljka rana ne zarasta, verovatni uzrok je bujanje granulacionog tkiva na njenom dnu.

Ni jednu promenu na pupku ne treba zanemariti, već se blagovremeno obratiti pedijatru ili hirurgu.

Kako negovati pupčanu ranu novorođenčeta?

Šta je granulom pupka?

Granulom je pečurkasti izraštaj na dnu pupka novorođenčeta, koji je posledica bujanja tzv. granulacionog tkiva, kao reakcije na blagu infekciju. Svetloružičaste je boje, različite veličine i vlažan. On se može videti posle otpadanja pupčanog patrljka i čest je razlog nemogućnosti zarastanja pupčane rane. Odstranjuje se podvezivanjem ili „spaljivanjem“ pomoću štapića srebro-nitrata (lapisiranje), što mora da obavi iskusna osoba, najbolje u ustanovi u kojoj ste se porodili. Antibiotska terapija kod nekomplikovanog granuloma nije potrebna. Kada pupčana rana neobjašnjivo dugo vlaži i ne zarasta, dete treba uputiti hirurgu. U izuzetno retkim situacijama vlaženje pupka je posledica neke od urođenih anomalija pupčane vrpce koje se leče hirurškim putem.

Pupčana rana

Šta preduzeti ako se koža oko pupka zacrveni?

Crvenilo kože oko pupka znak je početne infekcije i treba odmah reagovati, naročito ako postoji i otok, neprijatan miris i pojačana sekrecija, ili gnojenje. Dete treba odmah odvesti lekaru, koji će proceniti da li je potrebno lečenje ili je dovoljna lokalna obrada. Već je pomenuto da preko krvnih sudova pupčanika postoji direktna komunikacija sa dubokim krvnim sudovima, pa infekcija ove regije brzo može dovesti do sepse i teških komplikacija. Omfalitis (infekcija pupka) leči se u bolnici.

Dva su osnovna pravila u nezi pupčane rane: treba da bude čista i suva!

Kako negovati pupak – pupčani patrljak pročitajte OVDE

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...