Preparati za negu bebine kože su brojni na tržištu. Koje preparate za negu bebine kože koristiti i kako? Šta ako je koža zahvaćena ekcemima, kako je negovati? Kada se koriste ulja a kada hidrofobne kreme?
Koža bebe je specifična pa su potrebni odgovarajući preparati za negu?
Preparati za čišćenje i negu kože beba trebalo bi da budu prilagođeni specifičnim potrebama bebine kože: da budu klinički ispitani, da imaju odgovarajuću pH vrednost, da ne sadrže parabene, ftalate i alkohol ni druge antiseptike, da ne sadrže nepotrebne supstance, boje , mirise i konzervanse, kao ni iritirajuće supstance. Koža beba se razlikuje od kože odraslih (tanja je, osetljivija, razlikuje se po sadržaju vlage, pH vrednosti površine, zaštitnoj funkciji), pa joj je potrebna i odgovarajuća nega.
Kako se koriste preparati za negu bebine kože?
Kozmetički proizvodi za negu kožebeba se nanose isključivo na zdravu i čistu kožu (nakon kupanja). Međutim, nega kože beba ne podrazumeva svakodnevno nanošenje kozmetičkih proizvoda na celo telo. Treba imati u vidu da nisu svi proizvodi koji se mogu naći na tržištu (losioni – mleka, kreme, masti, ulja, puderi) pogodni za svakodnevnu upotrebu, niti za mazanje celog tela.
Da li se koriste ulja i koja?
Ulja se mogu koristiti s vremena na vreme (npr. za masažu određenih delova tela beba i u tretmanu temenjače), pri čemu prednost treba dati biljnim uljima poput suncokretovog ulja, ulja slatkog badema, ulja klice pšenice, avokadovog ulja.
Kada koristiti hidrofobne kreme za negu bebine kože?
Hidrofobne kremove u zimskom periodu i u toku hladnih dana nanositi na lice i rukice beba, kako bi se koža zaštitila od hladnoće. Nekada iz najbolje namere mame i tate umeju i da preteraju sa kremama i kupkama. Najvažnije je naći pravu meru i odabrati preparate koji odgovaraju koži vaše bebe.
Šta ako je koža zahvaćena ekcemima,?
Najčešći ekcemi kod dece starosti do tri godine jesu atopijski dermatitis, alergijski i iritativni kontaktni dermatitis.
Šta su ekcemi?
Ekcemi predstavljaju grupu dermatoza koje se karakterišu pojavom vezikula (malih plikova ispunjenih tečnošću), vlaženjem i ljuštenjem kože.
Kako negovati kožu zahvaćenu ekcemima?
Nega zahvaćenih područja i kod kontaktnog dermatitisa podrazumeva izbegavanje proizvoda sa potencijalnim alergenima i iritansima i nanošenje emoijentnih kremova, dok je za čišćenje zahvaćenih regija najbolje koristiti dermokozmetičke proizvode za čišćenje osetljive kože (kupuju se u apoteci) ili vrlo blage sapune sa pH oko 5,5 (tzv. sindete).
Kod obe vrste kontaktnog dermatitisa neophodne je otkloniti uzročnika?
Da. Za razliku od alergijskog kontaktnog dermatitisa koji često zahteva i određenu lokalnu terapiju, iritativni često prolazi bez lečenja. Međutim, uzevši da je osnovna razlika između ove dve dermatoze u subjektivnom osećaju (svrab ili zatezanje i peckanje) i činjenice da malo dete ne može uvek tačno da definiše šta oseća. Najbolje je savet o eventualnom tretmanu i „patch“ testiranju u cilju otkrivanja tipa kontaktnog dermatitisa (i eventualnom uzročniku alergijskog dermatitisa) potražiti od pedijatra i dermatologa.