Koliko je nežna bebina koža? Šta treba da znamo?

Bebina koža je izuzetno nežna i osetljiva. Postoje značajne razlike između kože odraslih i beba.  Bebe imaju veću površinu kože u odnosu na telesnu težinu, njihova koža je tanja… Veze između slojeva kože su manje stabilne. Smanjeno je  stvaranje znoja i loja, smanjena sposobnost neutralizacije baznih supstanci (visok pH), smanjena je UV zaštita, smanjena zaštita od hladnoće i mehanička otpornost.

Koliko je nežna bebina koža?

Koža novorođenčeta nije  spremna da u potunosti preuzme uloge koje joj je priroda odredila. U prvih nekoliko meseci bebina koža je osetljiva i sklona dehidrataciji; još nije razvila mehanizme odbrane od dejstva spoljašnjih uticaja, prodora bakterija, gljivica i iritirajućih supstanci.

Koliko je nezna bebina koza Sta treba da znamo

Nega bebine kože je specifična?

Poznavanje svih ovih karakteristika kože bebe značajne su za sprovođenje svakodnevne nege, kupanje i izbor preparata za negu kože. Takođe treba imati u vidu da se, zbog tanje kože, preparati koji se primenjuju lokalno na kožu kod beba mogu resorbovati u njihov organizam u značajnoj količini. Zato dezinfekciona sredstva na bazi joda, rastvor borne kiseline i sl. ne treba primenjivati na veću površinu kože, a preporučuje se oprez i pri lokalnoj primeni kortikosteroidnih preparata.

Kada na sunce sa bebom?

Bebina koža ima smanjenu zaštitu od UV zračenja. NIKADA nemojte bebu izlagati direktnom dejstvu sunca, pogotovu u letnjim mesecima i u periodu dana kada je UV indeks visok.

Indirektno izlaganje suncu dok beba boravi u hladu drveta ili suncobrana dovoljno je za sve blagodetne efekte sunčevih zraka. Često roditelji dobijaju preporuku da bebu “sunčaju” zbog žutice. Svetlost zaista deluje na smanjenje intenziteta žutice na koži, ali to ni izdaleka nije dovoljno za lečenje hiperbilirubinemije, ukoliko je to indikovano, a može da izloži nežnu i osetljivu kožu novorođenčeta štetnom dejstvu sunčevih zraka, čak i opekotinama.

Koliko je nezna bebina koza Sta treba da znamo

Promene na bebinoj koži

Na koži novorođenčeta i odojčeta mogu se videti brojne bezazlene promene, koje spontano iščezavaju i ne zahtevaju nikakav tretman. Koža novorođenčeta je tanka, meka i baršunasta, neposredno po rođenju ružičasta. Zavisno od zrelosti deteta, može da bude delimično prekrivena belim, sirastim mazom, obično u pregibima . Može doći do blagog ljuštenja kože, koje je fiziološko, tj. normalno. Vremenom, koža i dalje nežna, biva otpornija nego u prvim danima.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…