Kako održavati higijenu dečijih igračaka? Puna je kuća igračaka, gumenih, plišanih, plastičnih, drvenih. Ali, kako održavati higijenu igračaka od različitih materijala?
One su pravo blago našeg deteta. Dobra igračka za dete je ona koja odgovara uzrastu i mogućnostima deteta, potstiče dete na igru, aktivnost, istraživanje, koja je izrađena od kvalitetnih i bezbednih materijala, laka za održavanje, otporna na habanje i takva da se dete tokom igre ne može povrediti.

Šta znači oznaka CE na dečijim igračkama?
Znači da je igračka proizvedena u skladu sa harmonizovanim standaridma čija primena osigurava da je igračka bebedna. Potrebno je proveriti originalni izgled ovog znaka garncije – možete proveriti na internetu.
Šta se može naći na igračkama?
Grinje i plesni, koje mogu da prouzrokuju alergije, bakterije, mikroorganizmi koji mogu dovesti do respiratornih i stomačnih infekcija, prašina i drugo…

Plastika koja sadrži polietilen (PE) ili polipropilen (PP) će omekšati u kipućoj vodi, ali plastika kao što je akrilonitril butadien stiren (ABS) je mnogo otpornija. Sve igračke koje dete koristi van kuće, posebno perite u vreloj vodi, koliko to materijal dopušta – koristeći deterdžente. Većina današnjih igračaka obično je napravljena od čvrste plastike pa to čini njihovo čišćenje mnogo lakšim
Igračke operite ako se sa njima igralo dete koje je bilo u poseti, naročito ukoliko znate da je bilo nedavno bolesno, kao i kada se vaše dete oporavlja od neke od infektivnih bolesti ili prehlade.
Glodalice, zvečke, dude za najraniji uzrast možete na kraju dana iskuvati i osušiti.
Kako održavati higijenu dečijih igračaka?
Prvo pravilo je da se higijena igračaka upražnjava često, jer, mališani često stavljaju igračke u usta a brzo isprljaju igračke. Ne retko su igračke na podu, igraju se i sa vršnjacima ili ukućanima …
Kada nosite igračke sa sobom u posetu, šetnju ili park, ponesite i vlažne maramice za dezinfekciju – biće vam pri ruci kao prva pomoć, naročito ako je to igračka koju mališan rado stavlja u usta.

Higijena igračaka od plastike, gume, drveta i drugih čvrstih materijala
Perite detaljno jedan puta nedeljno, rastvorom blagog deterđženta i dobro ispirajte na kraju, čistom vodom (najbolje pod mlazom vode). Koristite četku da biste dobro oprali sve površine igračke.

Higijena plišanih igračaka
Na plišanim igračkama se skupljaju prašina i grinje. Njih treba redovno istresati, a da biste se rešili grinja, jednom mesečno stavite plišane igračke u plastičnu kesu i zatim u zamrzivač na pola dana. Krpene igračke možete prati u mašini za veš.

Bezbednost igračke na prvom mestu!
Prilikom izbora igračke poželjno je pregledati deklaraciju proizvoda, proveriti da li je igračka glatka, da nema oštrih i nazubljenih ivica, dugačkih traka, upredenih niti i gajtana, da na rukama ne zaostaju tragovi boje, da dlačice sa dečjih igračaka i kosa lutki ne otpadaju pri protresanju ili izvlačenju…