Pravila za izbor igračke za dete dostoje a prvo pravilo u izboru igračaka je bezbednost deteta. Evo o čemu sve voditi računa pri izboru igračaka!
Kako biramo igračke za dete?
Prilikom izbora igračke mora se biti veoma obazriv, loš izbor igračke, neadekvatna upotreba ili nebezbedna igračka, može da bude štetna, da dovede do povreda, i ozbiljnih i neželjenih efekata. Igračke su veoma važne! Od najranijeg uzrasta dečija igra predstavlja važan element učenja i dominantnu aktivnost u cilju psihomotornog razvoja deteta. Dečja mašta je beskrajna, deca se igraju na različite načine : samostalno ili u grupi, u zatvorenom ili na otvorenom prostoru a kroz igru upoznaju svet oko sebe, razvijaju maštu, kognitivne, kreativne i socijalne osobine. U većini slučajeva za igranje se koriste igračke čija je uloga višestruka i obuhvata : razvoj motorike, čula, empatije, socijalnih veština, improvizacije, konstruktivnosti i inteligencije.

Koja je dobra igračka za dete?
Dobra igračka za dete je ona koja potstiče dete na igru, aktivnost, istraživanje, koja je detetu zanjimljiva za igru u dužem periodu, estetski lepa, odgovara uzrastu i mogućnostima deteta, te ona koja je izrađena od kvalitetnih i bezbednih materijala, laka za održavanje, otporna na habanje i takva da se dete tokom igre ne može povrediti.
Pri izboru igračaka važan je uzrast deteta
U prvoj godini života deca uglavnom prate pokrete tela i učestvuju u funkcionalnim igrama rukama a za igru dece u ovom uzrastu preporučljivo je koristiti meke, veće igračke živih boja koje proizvode zvuk.
Početkom druge godine počinje period istraživanja sveta koji ih okružuje a u skladu sa tim dete počinje da vežba hvatanje i bacanje predmeta, slaganje oblika, prepoznavanje zvukova. Deci u ovom uzrastu zanjimljiva je igra kockama, predmetima koji se slažu, peskom i priborom, i jednostavnim slikovnicama.

Deca iznad 3. godine postepeno pokazuju interes za igru u grupi, stvaralačke i kreativne igre a u ponudi igračaka namenjenih za ovaj uzrast izdvajaju se mehanizovane igračke, tricikli, bicikli, materijali za oblikovanje tipa gline, plastelina, pribor za crtanje, sportski rekviziti i slično. Na pakovanju igračake proizvođač je u obavezi da navede uzrast deteta kome je namenjena igračka a odrasli dodatno moraju imati na umu individualne razlike među decom istog uzrasta kao i postojanje više mogućnosti za upotrebu jedne igračke.
Gde kupovati igračke?
Obzirom da igračke mogu da budu izrađene od potencijalno štetnih materijala koji mogu negativno da utiču na zdravlje najmlađe populacije preporučljivo je igračke kupovati u prodavnicama namenjenim za prodaju ove vrste proizvoda.

Deklaracija na igračkama
UVEK pregledajte deklaraciju proizvoda, proveriti da li je igračka glatka, da nema oštrih i nazubljenih ivica, dugačkih traka , upredenih niti i gajtana, da na rukama ne zaostaju tragovi boje , te da dlačice sa dečjih igračaka i kosa lutki ne otpadaju pri protresanju ili izvlačenju.
Dodatno, za najraniji uzrast preporučljiva je upotreba igračaka pod nadzorom odraslih, čime se smanjuje rizik od povreda a sam proces igre postaje obostrano zadovoljstvo odraslih i dece.
Kontrola bezbednosti igračaka
Igračke prolaze proces kontrole i u zavisnosti predviđene namene i tipa materijala od koga su napravljene ispituju se njihove fizičke, hemijske i mikrobiološke karakteristike koje moraju biti zadovoljavajuće da bi proizvod bio bezbedan za upotrebu (oznaka CE znači da je igračkka proizvedena u skladu sa harmonizovanim standaridma čija primena osigurava da je igračka bebedna. Potrebno je proveriti originalni izgled ovog znaka garncije – možete proveriti na internetu).

Šta je sve stimulativno za igru?
Sva sredstva kojima se dete služi u igri počev od: vode, vazduha, zemlje, kamenja,peska, svetlosti, raznih biljnih i zivotinjskih materijala, tekstil, konci, karton, daščice, ambalaže, knjige i sve ostalo čime dete razvija svoje potencijale i istažuje prostor u kome se zateklo su igračke.