Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Sadržaj

Za decu od 0 do druge godine života, igračke služe za podstcanje psihomotornog razvoja. Da bi ispunile svoju ulogu igračke moraju biti prilagođene uzrastu deteta.

Da li roditelji prave grešku kupujući mnoštvo  igračaka?

Dete ne treba zatrpavati igračkama, jer će na taj način lakše gubiti interesovanje za njih. Pažnja će mu biti rasuta, imaće teškoće da se koncentriše a kada mu igračke dosade odbaciće ih bez korišćenja svih mogućnosti koje im ta igračka može pružiti.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Da biste izbegli ovo, detetu možete dati deo igračaka u kratkom periodu a kada primetite da se dete zadovoljilo tim igračkama njih možete sakriti a dati mu deo drugih igračaka. Tako ćete izbeći  neželjene efekte pretrpavanja deteta igračkama i dozvolićete mu da  s vremena na vreme uživa u svojim igačkama kao da ih dobija po prvi put.

Šta je važno kada se biraju igračke?

Igračke pre svega treba da budu bezbedne za decu, mekane, zaobljenih ivica, bez sitnih predmeta i detalja koje dete može progutati, napravljene od neškodljivih materijala koji ne sadrže alergene.

Igračke treba da ih podstiču na aktivnost, na radoznalost, na istraživanje. Deci mlađeg uzrasta zanimljive su sve igračke jarkih boja, igračke koje ispuštaju zvukove (bilo zvukove automobila, životinja, muzike), koje svetle koje na taj način privlače njihovu pažnju.

Igračke treba da budu različitih boja, različitih veličina ali tako da ih dete može uhvatiti jednom ili sa obe ruke, igračke koje se lako slažu ili rastavljaju, koje se mogu ubacivati jedna u drugu.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Koje igračke birati i u kom uzrastu da bude podsticajno za psihomotorni razvoj?

Igračke za uzrast 0 – 2 meseca

Na krevetac možete okačiti igračke jarkih boja koje zveckaju, vrte se ili puštaju muziku. Ove igračke treba da su okačene iznad deteta, u visini grudi.

Igračke za uzrast 2 – 3 meseca

U ovom uzrastu možete uvesti igračke jarkih, kontrastnih boja, igračke koje zveckaju, za kojima će dete posezati, zvečke sa drškom i mekane lopte.

Igračke za uzrast 3 – 6 meseci

Dete se u ovom periodu igra svojim rukama, igračke premešta iz ruke u ruku i stavlja ih u usta zato igračke moraju biti mekane da se dete ne bi povredilo. U ovom uzrastu kocke pomažu detetu da prilagodi šaku obliku predmeta pa možete koristiti kocke jarkih boja, gumene igračke koje pište kada ih beba stisne. Glodalice će im u ovom periodu pomoći kod izbijanja zubića. Gumene slikovnice su takođe pogodne za ovaj uzrast.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Igračke za uzrast 6 – 9 meseci

Sada bebina igra postaje dosta življa pa igračke moraju da prate taj tempo. Sve igračke koje mogu proizvoditi jake zvukove, koje šuškaju, kojima dete može lupati o sto, o druge predmete su prikladne.

Mogu se  koristiti pokretne igračke, igračke koje dete može da vuče, koje mogu da se otvaraju i zatvaraju, lopte sa kojima se možete dobacivati sa svojim detetom.

Slikovnice mogu imati šuškave strane, plastična ogledala.

Igračke za uzrast  9 – 12 meseci

Dete sada već uživa u igrama koje uključuju drugu osobu, igre imitacije  i zato u ovom periodu detetu se može svideti plastični telefon. Slikovnice sa prozorčićima iza kojih se nalaze predmeti ili životinje mogu biti zanimljive detetu.

Dete će u ovom periodu zabavljati slaganje kocaka ali i rušenje kula. Ubacivanje kocki u kutiju  ili predmete u kutije sa rupama različitih oblika kao i kanticu i lopaticu možete uvesti polako krajem ovog perioda.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

 

Igračke za uzrast  od 12 do 24 meseci

U ovom periodu  javlja se smislena igra zato i igračke mogu biti takve da zahtevaju veće intelektualno angažovanje. Tada se mogu koristiti igračke koje imaju delove koji se mogu okretati, odvajati, sastavljati, puniti, pritiskati, slagati, kutije, slikovnice ili knjige sa pričama, raznobojne krede i bojice … Kada dete prohoda može se igati igračkama koje može gurati ili vući (npr, kolica, prikolica). Lutka i lopta su nezamenljive i dragocene igračke.

avatar
Radi u Beogradu u D.Z. Stari Grad od 1997. godine kao master defektolog-somatoped. Pohađala stručne edukacije i ima sertifikate: Opšta i specifična reedukacija psihomotorike-prevencija i tretman poremećaja motorike, govora, emocija i saznajnih funkcija u detinjstvu; Biological treatments for autism and ADHD; Rana dijagnostika i stimulativni rad sa riziko decom u prvoj godini zivota; Neurokineziološki razvoj deteta do godinu dana i brojne druge.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Vaspitanje dece i disciplina – Granica između strogosti i podrške

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Preporučujemo vam...

Vaspitanje dece jedno je od najvažnijih zadataka roditelja. U toj ulozi često se suočavamo sa dilemom kako naći balans između strogosti i podrške? Previše strogosti može da izazove strah i...

Roditelji dece urednog razvoja za roditelje dece sa posebnim potrebama mogu činiti veliku podršku. Podrška zajednice, prijatelja i drugih roditelja može veoma da im znači. Podrška za roditelje dece sa...

Zašto se javlja povodljivost kod deteta? Kod neke dece već od malih nogu možemo uočiti povodljivost. Roditelji su zabrinuti, posebno pred pubertet, pitaju se kako da se nose sa tim...

Smišljanje priča je jedan od najboljih načina da podstaknete detetovu maštu, mišljenje i govorno-jezički razvoj. Priče imaju fantastičnu moć da privuku dečju pažnju. Priče mogu biti dobra ideja u svim...