Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Za decu od 0 do druge godine života, igračke služe za podstcanje psihomotornog razvoja. Da bi ispunile svoju ulogu igračke moraju biti prilagođene uzrastu deteta.

Da li roditelji prave grešku kupujući mnoštvo  igračaka?

Dete ne treba zatrpavati igračkama, jer će na taj način lakše gubiti interesovanje za njih. Pažnja će mu biti rasuta, imaće teškoće da se koncentriše a kada mu igračke dosade odbaciće ih bez korišćenja svih mogućnosti koje im ta igračka može pružiti.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Da biste izbegli ovo, detetu možete dati deo igračaka u kratkom periodu a kada primetite da se dete zadovoljilo tim igračkama njih možete sakriti a dati mu deo drugih igračaka. Tako ćete izbeći  neželjene efekte pretrpavanja deteta igračkama i dozvolićete mu da  s vremena na vreme uživa u svojim igačkama kao da ih dobija po prvi put.

Šta je važno kada se biraju igračke?

Igračke pre svega treba da budu bezbedne za decu, mekane, zaobljenih ivica, bez sitnih predmeta i detalja koje dete može progutati, napravljene od neškodljivih materijala koji ne sadrže alergene.

Igračke treba da ih podstiču na aktivnost, na radoznalost, na istraživanje. Deci mlađeg uzrasta zanimljive su sve igračke jarkih boja, igračke koje ispuštaju zvukove (bilo zvukove automobila, životinja, muzike), koje svetle koje na taj način privlače njihovu pažnju.

Igračke treba da budu različitih boja, različitih veličina ali tako da ih dete može uhvatiti jednom ili sa obe ruke, igračke koje se lako slažu ili rastavljaju, koje se mogu ubacivati jedna u drugu.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Koje igračke birati i u kom uzrastu da bude podsticajno za psihomotorni razvoj?

Igračke za uzrast 0 – 2 meseca

Na krevetac možete okačiti igračke jarkih boja koje zveckaju, vrte se ili puštaju muziku. Ove igračke treba da su okačene iznad deteta, u visini grudi.

Igračke za uzrast 2 – 3 meseca

U ovom uzrastu možete uvesti igračke jarkih, kontrastnih boja, igračke koje zveckaju, za kojima će dete posezati, zvečke sa drškom i mekane lopte.

Igračke za uzrast 3 – 6 meseci

Dete se u ovom periodu igra svojim rukama, igračke premešta iz ruke u ruku i stavlja ih u usta zato igračke moraju biti mekane da se dete ne bi povredilo. U ovom uzrastu kocke pomažu detetu da prilagodi šaku obliku predmeta pa možete koristiti kocke jarkih boja, gumene igračke koje pište kada ih beba stisne. Glodalice će im u ovom periodu pomoći kod izbijanja zubića. Gumene slikovnice su takođe pogodne za ovaj uzrast.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

Igračke za uzrast 6 – 9 meseci

Sada bebina igra postaje dosta življa pa igračke moraju da prate taj tempo. Sve igračke koje mogu proizvoditi jake zvukove, koje šuškaju, kojima dete može lupati o sto, o druge predmete su prikladne.

Mogu se  koristiti pokretne igračke, igračke koje dete može da vuče, koje mogu da se otvaraju i zatvaraju, lopte sa kojima se možete dobacivati sa svojim detetom.

Slikovnice mogu imati šuškave strane, plastična ogledala.

Igračke za uzrast  9 – 12 meseci

Dete sada već uživa u igrama koje uključuju drugu osobu, igre imitacije  i zato u ovom periodu detetu se može svideti plastični telefon. Slikovnice sa prozorčićima iza kojih se nalaze predmeti ili životinje mogu biti zanimljive detetu.

Dete će u ovom periodu zabavljati slaganje kocaka ali i rušenje kula. Ubacivanje kocki u kutiju  ili predmete u kutije sa rupama različitih oblika kao i kanticu i lopaticu možete uvesti polako krajem ovog perioda.

Kako birati igračke od 0 do 2. godine deteta?

 

Igračke za uzrast  od 12 do 24 meseci

U ovom periodu  javlja se smislena igra zato i igračke mogu biti takve da zahtevaju veće intelektualno angažovanje. Tada se mogu koristiti igračke koje imaju delove koji se mogu okretati, odvajati, sastavljati, puniti, pritiskati, slagati, kutije, slikovnice ili knjige sa pričama, raznobojne krede i bojice … Kada dete prohoda može se igati igračkama koje može gurati ili vući (npr, kolica, prikolica). Lutka i lopta su nezamenljive i dragocene igračke.

Radi u Beogradu u D.Z. Stari Grad od 1997. godine kao master defektolog-somatoped. Pohađala stručne edukacije i ima sertifikate: Opšta i specifična reedukacija psihomotorike-prevencija i tretman poremećaja motorike, govora, emocija i saznajnih funkcija u detinjstvu; Biological treatments for autism and ADHD; Rana dijagnostika i stimulativni rad sa riziko decom u prvoj godini zivota; Neurokineziološki razvoj deteta do godinu dana i brojne druge.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…