Dojenje je hrana i za dušu!

Dojenje je hrana i za dušu

Sadržaj

Dojenje je hrana i za dušu! Dojenje je daleko više nego jednostavno unošenje hrane. Uspostavlja se jedinstvena veza mame i bebe.

Imajte na umu – Dojenje je hrana i za dušu!

Tokom dojenja uspostavlja se čvrsta veza između majke i bebe i zadovoljava se bebina potreba za ljubavlju, toplotom i sigurnošću na jedinstven način. Kontakt koža na kožu posebno je važna bebi.

Dojenje je hrana i za dušu
Pozitivan uticaj na kognitivni razvoj (razvoj viših moždanih funkcija– inteligencija, mišljenje, učenje) dokazan je za decu rođenu pre vremena i sa malom težinom na rođenju, a postoji sve više dokaza i za donesenu decu koja su sisala.

Uzroci neuspešnog dojenja, koji su najčešći: strah da majka nema dovoljno mleka i da beba ne napreduje dobro, da mleko nije dobrog kvaliteta, bol pri podoju, ragade, uvučene bradavice, mastitis, nedostatak podrške tate i porodice… Mnogu su ređi (opravdani) medicinski razlozi, bolest majke ili deteta.

Dojenje je hrana i za dusu
Kao i ljubav, kao sve dobro u čoveku, može se samo potaknuti, pokazati, poučiti i podržati i odnegovati. Dojenje se ne može nametnuti niti narediti.
  • Informišite se pre porođaja o prednostima majčinog mleka i dojenja, kao i o problemima koji se mogu javiti;

  • To će Vam pomoći da lakše prebrodite poteškoće i da uživate u prvim danima sa Vašom bebom. Uključite tatu od početka.
  • Vi i Vaša beba morate da se naučite da radite kao efikasan tim. Za to je potrebno vreme; nemojte odustati ako u početku sve ne funkcioniše onako kako ste zamislili. Dojenje je specifična komunikacije sa bebom jer vam pomaže da razumete njen specifičan neverbalni jezik i da joj odgovorite ljubavlju i razumevanjem. Time se uspostavlja i razvija veza između Vas i Vaše bebe. Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se osobe osećaju da su voljene. Oksitocin (hormon ljubavi) podstiče osećaj altruizma; pomaže ženi ne samo fizički, već i emocionalno u procesu tranzicije ka materinstvu. Prolaktin kombinovan sa oksitocinom,što se događa brzo posle porođaja i tokom dojenja,podstiče euforiju i nesebičnu posvećenost detetu a time doprinosi majčinom zadovoljstvu, procesu vezivanja i bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju.

I tata je važan na podsticaj laktacije!

Brojni hormoni utiču na proces laktacije. Dva ključna su prolaktin, koji stimuliše lučenje mleka i oksitocin, koji omogućava istiskivanje mleka iz žlezdanog tkiva dojke u kanaliće. Nivo prolaktina raste dok beba sisa i zato je važno da se beba stavi na dojku što je moguće ranije posle porođaja i da sisa što ćešće; noću se oslobađa najviše prolaktina, pa su noćni podoji veoma važni u početku.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...