Dojenje je hrana i za dušu! Dojenje je daleko više nego jednostavno unošenje hrane. Uspostavlja se jedinstvena veza mame i bebe.
Imajte na umu – Dojenje je hrana i za dušu!
Tokom dojenja uspostavlja se čvrsta veza između majke i bebe i zadovoljava se bebina potreba za ljubavlju, toplotom i sigurnošću na jedinstven način. Kontakt koža na kožu posebno je važna bebi.
Uzroci neuspešnog dojenja, koji su najčešći: strah da majka nema dovoljno mleka i da beba ne napreduje dobro, da mleko nije dobrog kvaliteta, bol pri podoju, ragade, uvučene bradavice, mastitis, nedostatak podrške tate i porodice… Mnogu su ređi (opravdani) medicinski razlozi, bolest majke ili deteta.
-
Informišite se pre porođaja o prednostima majčinog mleka i dojenja, kao i o problemima koji se mogu javiti;
- To će Vam pomoći da lakše prebrodite poteškoće i da uživate u prvim danima sa Vašom bebom. Uključite tatu od početka.
- Vi i Vaša beba morate da se naučite da radite kao efikasan tim. Za to je potrebno vreme; nemojte odustati ako u početku sve ne funkcioniše onako kako ste zamislili. Dojenje je specifična komunikacije sa bebom jer vam pomaže da razumete njen specifičan neverbalni jezik i da joj odgovorite ljubavlju i razumevanjem. Time se uspostavlja i razvija veza između Vas i Vaše bebe. Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se osobe osećaju da su voljene. Oksitocin (hormon ljubavi) podstiče osećaj altruizma; pomaže ženi ne samo fizički, već i emocionalno u procesu tranzicije ka materinstvu. Prolaktin kombinovan sa oksitocinom,što se događa brzo posle porođaja i tokom dojenja,podstiče euforiju i nesebičnu posvećenost detetu a time doprinosi majčinom zadovoljstvu, procesu vezivanja i bebinom fizičkom i emocionalnom zdravlju.
I tata je važan na podsticaj laktacije!
Brojni hormoni utiču na proces laktacije. Dva ključna su prolaktin, koji stimuliše lučenje mleka i oksitocin, koji omogućava istiskivanje mleka iz žlezdanog tkiva dojke u kanaliće. Nivo prolaktina raste dok beba sisa i zato je važno da se beba stavi na dojku što je moguće ranije posle porođaja i da sisa što ćešće; noću se oslobađa najviše prolaktina, pa su noćni podoji veoma važni u početku.