Da li i kako zima utiče na proširene vene? Proširene vene su zdravstveno stanje koje pogađa veliki broj ljudi. Po nekim procenama, čak trećinu opšte populacije. Za ljude koji pate od proširenih vena, ovo znači svakodnevno trpljenje neprijatnih i često bolnih simptoma. Tu je i nesigurnosti zbog narušenog izgleda kože.
Kako zima utiče na proširene vene?
Zimski period može da predstavlja svojevrsno olakšanje za obolele. Zbog lakšeg prikrivanja izraženih proširenih vena odećom. Ali i zbog mogućeg umanjenja tegoba s dolaskom hladnog vremena. Smirivanje simptoma proširenih vena obolelima omogućava lakše funkcionisanje. Imaju manje problema sa učestalim grčevima i oticanjem zglobova. Sa druge strane, zima je period kada smo svi manje fizički aktivni. Tada najčešće dolazi do povećanja telesne mase i usporavanja telesnih funkcija. Dolazi do usporavanja i većeg opterećenja za ceo venski sistem. Istovremeno i do otežanog vraćanja krvi do srca.
Zima je idealno vreme za rešavanje problema proširenih vena?
Kada je reč o lečenju, proširene vene se mogu tretirati tokom cele godine. Postoji više razloga zbog kojih se pacijenti odlučuju da ovu bolest reše u zimskom periodu. Kod minimalno invazivnih metoda, kao što su tretman laserom ili medicinskim lepkom, najčešće nuspojave su otok ili modrice tretiranog područja. Zimska garderoba omogućava lakše prikrivanje mesta koje je operisano. Takođe i prikrivanje kompresivnih čarapa koje se nose nakon samog tretmana. Prednost lečenja zimi je i manji rizik od komplikacija. Rizici koji dolaze kao posledica izlaganja lečenog mesta suncu, odnosno UV zracima.
Kada je reč o estetskom aspektu, zima je pravo vreme da se rešite proširenih vena. I dočekate proleće i leto bez vidljivih vena i tegoba koje se u tom periodu pogoršavaju.
Prošireni kapilari
Pored proširenih vena, pacijenti često imaju problem i sa proširenim kapilarima. I kapilare je moguće tretirati tokom cele godine. Oni su obično uočljivi kao crvene, ljubičaste ili plave promene na koži. Mogu izgledati kao grane drveta ili imati oblik paukove mreže. Za razliku od proširenih vena, oni su najčešće u ravni sa kožom. Ne izazivaju neravnine na koži. Posebno je neprijatno što se mogu pojaviti i na licu.
Prelazak sa hladnoće na toplo i nazad, znači da vene idu iz jedne krajnosti u drugu. Ono što mi zovemo kapilari, u stvari su sitne vene na licu. Kad se one prošire blizu površine kože i postanu vidljive, nazivamo ih paukolikim venama. Iako nisu opasne po život i ukupno zdravlje, ove proširene vene na licu su jako neprijatne. Naročito ženama, u estetskom smislu.
Tri saveta kako da iskoristite zimu u svoju korist
Evo kako možemo da iskoristimo zimski period u svoju korist!
Savet 1: Pazite da ne preterate u hrani i piću, naročito u sezoni slava i praznika
Tokom zimskih meseci, svi smo manje-više suočeni sa problemom dobijanja na težini. Tipični su kalorični i obilni obroci, naročito na porodičnim proslavama i tokom praznika. U kombinaciji sa smanjenim kretanjem, mogu lako dovesti do gomilanja viška kilograma. Iako treba uživati u ovom periodu, preporučujem da napravite svestan napor. Zamenite slatkiše zdravijim alternativama. Na primer, hranom bogatom vlaknima koja može pomoći u poboljšanju cirkulacije. Dobijanje čak i samo nekoliko kilograma viška može stvoriti dodatne probleme s proširenim venama.
Izbegavajte previše slanu hranu, jer se zbog soli zadržava tečnost u organizmu. To dovodi do oticanja nogu. Osim toga, i masna hrana je rizična. Zasićene masti oslabljuju funkciju ćelija u unutrašnjosti krvnih sudova. Samim tim i vena.
Kad god je moguće, zamenite alkohol vodom. Vodite računa o tome da alkohol vodi do dehidratacije organizma. Ako baš ne zamenite alkohol vodom, onda bar unosite dovoljno vode u ovom periodu.
Savet 2: Podstaknite cirkulaciju
U zavisnosti od toga gde živite, ovo vreme može biti sjajno za neke aktivnosti napolju. Ukoliko se rekreativno bavite nekim sportom, prijaće vam svežiji vazduh. A ukoliko niste sportski tip, probajte da sebi nametnete duge šetnje na otvorenom. Bar tri puta nedeljno. Većina ljudi prelazi na neaktivni, sedentarni režim života sa dolaskom zime. Neaktivnost i dugo sedenje, na poslu ili ispred ispred ekrana, uzrokuje nakupljanje krvi u nogama. Dovodi do pogoršava stanje sa proširenim i paukolikim venama, takozvanim kapilarima. Najvažnije je da se nekako pokrenete. Na vama je da li će to biti laka kardio-vežba na otvorenom, ili intenzivniji trening u zatvorenom.
Savet 3: Iskoristite zimu da trajno izlečite svoje vene
Većina lekara preporučuje da se hiruške intervencije na proširenim venama rade u jesen i zimu. Hladnije vreme je pogodnije za ovu vrstu intervencija. I, oporavak će se završiti pre početka toplog vremena. Operacija je jedini uspešan način da se izleče proširene vene. Sve počinje od pregleda, gde će lekar proceniti šta je najbolje za vas. Predložiće vam odgovarajući tip intervencije. Postoje tri vrste minimalno invanzivnih procedura koje se danas uspešno primenjuju za lečenje svih stadijuma bolesti vena.
- Endovenski laserski tretman (EVLA) je minimalno invazivna procedura za lečenje proširenih vena. Vlakno lasera se uvede u glavni površni venski krvni sud koji je uzrok bolnih i neprijatnih „grozdova“ proširenih vena.
- Medicinski lepak je izdržao test vremena. Već decenijama se koristi u različitim oblastima medicine. I potpuno je bezbedan za pacijenta. Intervencija podrazumeva korišćenje male količine specijalno formulisanog medicinskog lepka. On se aplikuje na obolelu venu. Na taj način, lepak zatvara bolesnu venu i krv se preusmerava ka obližnjim zdravim venama. Ovaj pristup eliminiše rizik od povrede nerava prilikom intervencije. To ga izdvaja od svih ostalih tretmana lečenja proširenih vena.
- Skleroterapija je pogodan vid lečenja za kapilare (retikularnih vena i vena u vidu paukove mreže). Takođe i za lečenje manjih proširenih vena. To se obično koristi za lečenje kapilara koji su vidljivi golim okom. Ali se takođe može koristiti i za lečenje vena koje se nalaze u dubljim potkožnim slojevima. (ultrazvučno vođena skleroterapija). Ovaj tretman se izvodi tako što se u venu ubrizga sklerozantno sredstvo. Ono iritira zid vene što dovodi do spazma krvog suda i do trajnog zatvaranja. Nakon sklerozacije, kroz venu proraste fibrozno tkivo. Sama intervencija ne zahteva opštu anesteziju i hospitalizaciju. A nakon procedure se pacijent odmah vraća redovnim životnim i radnim obavezama.
Sve ove metode su minimalno invanzivne i, zahvaljujući primeni lokalne anestezije, praktično bezbolne za pacijenta.