Melanom, kako izbeći rizike?

Melanom Kako Izbeći Rizike

Sadržaj

Melanom kože je maligna bolest, tumor porekla ćelija melanocita. U porastu je kod nas i u svetu. U ranom stadijumu, bolest je izlečiva hiruškom operacijom.

Melanom, kako izbeći rizike i na vreme sprečiti?

Melanom kože, displastični mladeži kao i sve pigmentne promene kože su lako dostupne pregledu i praćenju eventualnih promena.

Koliko često treba proveravati zdravlje kože?

Nema izgovora da sami sebi jednom mesečno ne pregledate kožu celog tela i da jednom godišnje ne posetite plastičnog hirurga ili dermatologa radi pregleda kože, koji ne boli, ne zahteva nikavu pripremu i oporavak, osim malo vremena.

Melanom, kako izbeći rizike? - izera mlada zena 2

Ko je u riziku da dobije melanom?

Osobe svetle kože, kose i očiju kao i osobe koje brzo i lako izgore na Suncu imaju veći rizik za nastanak  melanoma. Naša koža je najveći naš organ i potrebna je pažnja i odgovarajuća nega. Treba poštovati preporuke o zaštiti od sunca, ne izlagati se suncu u vreme kada to nije poželjno. Nega i zaštita kože žena od sunca je deo opšte nege žene. Takođe, koristiti sredstva za zaštitu kože od UV zračenja. U riziku su i osobe koje koriste solarijum. Pod nešto većim rizikom su pacijenti sa tzv. sindromom familijarnog dispastičnog odnosno atipičnog nevusa, i oni zahtevaju nešto češće preventivne preglede i praćenja.

Šta ako se na preventivnom pregledu uoči promena mladeža ili pigmentna promena na koži?

Ako se na preventivnom pregledu uoči pigmentna promena ili mladež koji se menja i pokazuje znake displastičnog nevusa, pacijent se upućuje plastičnom hirurgu.  Hirurškom operacijom će se ukloniti ova promenu u potpunosti i poslati na patohistološki pregled.  Nakon dobijanja ovih rezultata, se dobija definitivna dijagnoza. Postoji nekoliko podtipova melanoma, pa se nakon patohistološkog pregleda potvrđuje o kom podtipu melanoma se radi. Takođe, i koja je njegova debljina tj faza rasta i na osnovu toga i još nekih parametara se pristupa odluci o daljem lečenju.

Melanom, Kako Izbeći Rizike

Kod nas se primenjuju najsavremeniji svetski protokoli?

Prema najsavremenijim svetskim protokolima koji se primenjuju i u Srbiji ako se potvrdi dijagnoza melanoma određenih karakteristika pristupa se SLNB (Sentinel Limph Node Biopsy) nakon koje se dalje donosi odluka o eventualnoj disekciji regionalnih limfnih basena. Ili ako se radi o metastatkoj bolesti, određuje se imunoterapija.

Kada se hiruški odstrani melanom, može li se ponoviti problem?

Zavisi od određenih karakteristika melanoma. Posle hiruškog tretmana, slede dalje redovne kontrole i praćenja  kao i kontrole svih ostalih promena na koži. Pacijenti koji su jednom imali melanom imaju malo veći rizik da tokom života imaju još jedan ali to nije pravilo.

Melanom, Kako Izbeći Rizike

Kako postupati kada su deca u pitanju – jer, koža “pamti”?

Mala deca su u malom riziku od melanoma. Ali, kako “koža pamti”, opekotine od sunca iz detinjstva mogu biti u kasnijem period života okidač.

Kako zaštititi bebe do 6 meseci?

U letnjem periodu, bebe starosti do 6 meseci ne bi uopšte trebalo izlagati sunčevom zračenju. Ne treba ih mazati proizvodima za zaštitu kože od sunca. Ovi proizvodi su namenjeni isključivo bebama starijim od 6 meseci (6m+).

Kako zaštititi starije bebe?

Starije bebe (preko 6 meseci) i mala deca do tri godine ne treba da budu izložena suncu u periodu od 10 do 17 h. Trebalo bi izbegavati šetnje i boravak na plaži u ovom periodu. Do 10 h i nakon 17 h u letnjem periodu, kao i tokom ostalih sunčanih dana u toku godine, treba ih štiti od sunca.  Oblačenjem adekvatne garderobe, stavljanjem šeširića i naočara za sunce. Boravkom u senci suncobrana i drveća, kao i nanošenjem odgovarajućih preparata za zaštitu kože od sunca.

Trudnice su posebno osetljive?

Da, trudnice svoju svakodnevnu negu kože lica i tela treba da prilagode „drugom stanju“. 70% trudnica se već od drugog trimestra trudnoće „bori“ sa melazmom(trudničkom maskom). Odnosno tamnim flekama na obrazima, čelu, gornjoj usni, nosu i bradi. Kožu lica i usana i otkrivenih delova kože, neophodno je da štiti od sunca u trudnoći tokom cele godine.

Melanom, Kako Izbeći Rizike

Zaštita kože u zimskom periodu je važna zbog preventive melanoma?

Potrebna je zaštita od štetnog dejstva sunčevih zraka i u zimskim mesecima. Posebno na velikim nadmorskim visinama i u toku bavljenja zimskim sportovima.  Obavezno korirstiti kreme sa faktorom 50+ posebno zaštititi lice i šake. U zimskim mesecima treba koristiti kreme bogate Pantenolom. Posebnu pažnju treba obratiti na usne, uši i dlanove.  Ovi delovi tela su izloženi hladnoći, a četo ih zaboravljamo.

Kažu, koža se neguje i iznutra?

Da, kožu treba hraniti i iznutra, pravilnom ishranom. Posebno je važan unos namirnica ili suplemenata, koji su bogat izvor nezasićenim masnih kiselina, vitaminom E, selenom …

avatar
Radi u Kliničkom centru Srbije na Klinici za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju. Trenutno je na doktorskim studijama iz rekonstruktivne hirurgije.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Povećan holesterol u trudnoći – 3 strategije za zdrav nivo holesterola

Snovi u trudnoći – 10 uobičajenih snova i šta oni znače

Pucanje međice na porođaju – 4 vrste vaginalnih rascepa

Šta očekivati od vaših kovrdža tokom trudnoće

Sisanje palca – kako odvići dete?

Preporučujemo vam...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...

Promene u kovrdžama tokom trudnoće nisu retke. Iako to može iznenaditi neke žene, veoma je uobičajeno da se kovrdže razvijaju, prilagođavaju i menjaju tokom trudnoće – ponekad trajno. Sa mnoštvom...

Vaginalni sekret može biti često zdravstveni problem. Na početku važno je da razjasnimo da vagina nije sterilna. U njoj se nalaze milioni mikroba koji čine normalnu vaginalnu floru. Šta je...