Menstruacije posle porođaja se često menja u odnosu na period pre trudnoće. Hormoni i godine mogu izazvati promene i fluktuacije u Vašem ciklusu. Evo vodiča za periode roditeljstva, od nakon rođenja do perimenopauze.
Menstruacije posle porođaja
Većina mama se trudi da život teče glatko, ili barem pokušava. Organizujete raspored dece, održavate odnose i žonglirate sa višestrukim obavezama. Ali postoji jedna stvar koja verovatno neće skliznuti u tempomat: Vaša menstruacija, koja se često menja nakon porođaja.
Menstrualni ciklusi mogu da menjaju brzinu kako odraslo doba napreduje, a promene mogu biti posledica:
- Trudnoća i porođaj
- Hormonske promene posle porođaja
- Starost
- Fluktuacije težine
- Stres
Pauza u periodu nakon porođaja
Iscedak koji počinje odmah nakon porođaja koji traje od dve do šest nedelja, od crvenkaste do bele boje, nije Vaša menstruacija. To su lohije, kolekcija krvi, tkiva i drugog otpada koji je ostao od porođaja. To je način Vašeg tela da Vas očisti.
Žene tokom ovog perioda trebalo bi da nose uložak umesto umetljivih proizvoda za menstruaciju kao što su menstrualne čašice ili tamponi. To je zato što ovi proizvodi mogu povrediti ili zaraziti matericu koja zaceljuje ili pogoršati suzenje vagine. Osim toga, iscrpljena nova mama može zaboraviti da ih izvadi.
Povratak menstruacije zavisi od toga da li samo dojite ili ne. Ako koristite formulu, menstruacija se može vratiti za samo šest nedelja, otprilike u vreme Vašeg prvog pregleda nakon porođaja.
S druge strane, ako isključivo dojite ili pumpate, verovatno ćete ostati bez menstruacije sve dok ne počnete da detetu dajete čvrstu hranu, zahvaljujući hormonima koji potiskuju ovulaciju dok proizvodite mleko. Žene koje i dalje često doje ili pumpaju, mogu ostati bez menstruacije čak i duže.
Možete da zatrudnite pre nego što se menstruacija nastavi
Mame koje ne doje mogu ovulirati već 25 dana nakon porođaja, i iako dojenje ima tendenciju da zadrži menstruaciju, ono ne može pouzdano sprečiti trudnoću. Poznat kao metoda laktacione amenoreje (LAM), ovaj privremeni oblik kontrole rađanja oslanja se na prirodno suzbijanje ovulacije tokom dojenja.
Prema Američkom koledžu za akušerstvo i ginekologiju (ACOG), LAM zahteva isključivo, često dojenje sa hranjenjem u razmaku od najviše četiri sata tokom dana. Iz tog razloga, to je nepraktično za većinu mama. Pored toga, pošto počnete da ovulirate pre nego što se menstruacija nastavi, postoji rizik od trudnoće sa ovom metodom.
Samokontrola rađanja može pomoći da se izbegne uzastopna trudnoća, koja ima veći rizik od prevremenog porođaja i rupture ožiljka od carskog reza. Trudnoće su sigurnije ako ih razmaknete najmanje 18 meseci. Vaše telo treba da dopuni hranljive materije i smanji matericu.
ACOG predlaže izbegavanje kombinovanih opcija kontrole rađanja prve tri nedelje nakon porođaja, jer ove metode imaju veći rizik od krvnih ugrušaka. Dalje, estrogen u ovim proizvodima ima šansu da smanji količinu mleka pre nego što se potpuno uspostavi između četiri do šest nedelja nakon porođaja.
Kontrola rađanja može da promeni ciklus
Post-trudnoća je prirodno vreme da žene preispitaju svoje mogućnosti kontrole rađanja, bilo da je to zato što su spremne na dugotrajnu opciju, ne žele da uzimaju pilulu ili nisu zainteresovane za neželjene efekte kontraceptiva. Prelazak na novu hormonsku kontrolu rađanja može uticati na menstruaciju na različite načine.
Neke opcije kontracepcije mogu olakšati menstruaciju, uključujući:
- Flasteri
- Pilule
- Vaginalni prstenovi
- Injekcije
- Intrauterini uređaji (IUD)
Ove metode kontrole rađanja funkcionišu tako što izjednačavaju hormone, održavajući sluznicu materice tankom, tako da ima manje krvi za prolivanje. Neke pilule, spirale i injekcije, posebno metode koje sadrže samo progestin, mogu u potpunosti da zaustave menstruaciju tokom trajanja koje se koriste. Za zapisnik: Zaustavljanje menstruacije je bezbedno i neće ugroziti Vaše šanse da kasnije imate bebu.
Sa druge strane, nehormonska bakarna spirala, zapravo može podstaći teže i duže periode. Metal koji sadrži izaziva zapaljensku reakciju koja je toksična za spermu, ali bezbedna za Vas, i to dovodi do većeg protoka. Prema ACOG-u , više krvarenja je obično češće u prvih nekoliko meseci i smanjuje se u roku od godinu dana.
Injekcija Depo-Provera takođe može izazvati nepravilno krvarenje i može dovesti do nestanka menstruacije tokom njene upotrebe. Međutim, trebalo bi da izbegavate injekciju ako želite da imate trudnoću u bližem intervalu, jer kod nekih osoba može da odloži povratak plodnosti i do godinu dana.
Starenje može uticati na menstruaciju
Studija iz 2020. u akušerstvu i ginekologiji otkrila je promenu dužine ciklusa zavisnu od starosti, uključujući sledeće:
- Kratko u tinejdžerskim godinama
- Stabilno u 20-im
- Skraćeno 30-ih i 40-ih godina
- Smanjeno u 50-im
Kako starite, Vaši hormoni se menjaju, menjajući menstruaciju. Kako se približavate i ulazite u perimenopauzu (obično u 40-im), Vaši jajnici proizvode manje estrogena. Nekih meseci Vaši jajnici mogu osloboditi jaje, dok u drugim mesecima možda neće. Prema ACOG-u , ovo može dovesti do neredovnih menstruacija. Mogu biti kraće, duže, a dani između njih mogu se povećati ili smanjiti. Pored toga, kako se estrogen smanjuje, možete dobiti na težini oko srednjeg dela.
Iako menstruacija kod mnogih žena ostaje ista, Vaša menstruacija može postati lakša, teža i nepredvidiva. U većini slučajeva, nema razloga za zabrinutost. Ne morate previše da čitate o krvarenju pet dana jednog meseca i sedam narednih ili da imate jače menstruacije, sve dok je to podnošljivo.
Uz to, ACOG naziva perimenopauzu „dijagnozom isključenja“, što znači da pošto druga stanja oponašaju simptome, lekar će prvo želeti da utvrdi da drugo stanje nije krivac. Ostali uslovi koje treba isključiti uključuju probleme sa štitnom žlezdom i hormonima, polipe ili fibroide materice i infekciju.
U međuvremenu, možete razmisliti o promeni veličine tampona ili menstrualne čaše, ako je potrebno, i upotrebi nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID), poput naproksena ili ibuprofena, kako biste lakše upravljali nelagodnošću. Takođe možete pitati svog lekara o korišćenju hormonske kontrole rađanja kako biste olakšali menstruaciju.
Stres može da promeni menstruaciju
Imate posla sa mnogo toga u ovom uzrastu. Sa decom, karijerom, ostarelim roditeljima. Stres čini lude stvari našem telu, uključujući preskakanje menstruacije ili jače krvarenje. Iako ne možete da eliminišete sav stres iz svog postojanja, sve promene koje možete da uradite u svom načinu života mogu smanjiti stres i pomoći da se normalne menstruacije vrate. Neke ideje:
- Redovno vežbanje
- Uravnotežena ishrana
- Više sna
Perimenopauza može početi ranije
Menopauza možda još nije na Vašem radaru. Na kraju krajeva, to se u proseku javlja kod većine žena koji imaju menstruaciju oko 51 godine. Ali vredi se upoznati sa perimenopauzom, produženim procesom koji vodi do nje, a koji može trajati šest do deset godina i može početi već sredinom 30-ih godina.
Nivoi estrogena mogu značajno da variraju u godinama pre menopauze, a simptomi se razlikuju od osobe do osobe. Međutim, uobičajeni problemi uključuju:
- Nepravilno krvarenje
- Povremeni talasi vrućine
- Problemi sa spavanjem
- Anksioznost
- Suvoća vagine ili bolan seks
Ako imate veliku promenu u obrascima krvarenja, bilo češćim i jačim ili razmaknutim i lakšim, razgovarajte sa svojim lekarom. Žene koje ulaze u ovu fazu treba da pokušaju da upravljaju stresom i da se pridržavaju hranljive dijete jer se tokom ovog perioda povećavaju rizici od srčanih oboljenja, dijabetesa, visokog holesterola i hipertenzije.
Ako se čini da nešto nije u redu, proverite
Iako su promene menstruacije često sasvim normalne, određene promene menstruacije takođe mogu biti znaci da se nešto ozbiljno dešava. Na primer, ako osetite sledeće simptome, obratite se svom lekaru:
- Natapanje kroz više od jednog uloška ili tampona na sat.
- Propuštanje krvnih ugrušaka većih od 2 cm.
- Uočavanje između menstruacija.
- Nedostaju tri ili više perioda.
Svaka promena koja se čini pogrešnom ili smeta, zahteva posetu Vašem ginekologu. Menestrualne promene i nepravilnosti mogu biti uobičajene i normalne, ali je potreban kvalifikovani specijalista da reši probleme sa Vama i odredi plan.
Menstruacija može da pogorša neke bolesti
Ako imate migrenu, IBS, Irritable bowel syndrome – Sindrom iritabilnog creva ili neko drugo uobičajeno stanje, možda ćete primetiti da Vaši simptomi postaju intenzivniji neposredno pre ili tokom menstruacije.
-
Anemija
Nije iznenađenje da veliki gubitak krvi tokom menstruacije može pogoršati anemiju, stanje u kojem telu nedostaje dovoljno crvenih krvnih zrnaca da prenosi kiseonik kroz telo. Dodaci gvožđa i hormonska kontrola rađanja kao što su pilule, vaginalni prstenovi, implantati za ruke i spirale mogu olakšati menstruaciju. Vaš lekar može takođe propisati oralni lek, koji se koristi za lečenje teškog menstrualnog krvarenja.
-
Fibromijalgija
Široko rasprostranjeni mišićno-skeletni bol uzrokovan fibromialgijom može se pogoršati danima pre menstruacije, kao i problemi sa spavanjem i magla u mozgu. Za mame ovo može biti iscrpljujuće. Neke stvari koje mogu pomoći u ublažavanju bola fibromialgije uključuju:
- Lekovi
- Plivanje
- Masaža
- Vežbe za karlično dno
- Topla kupatila
Kontrola stresa putem metoda kao što su meditacija i kognitivna bihejvioralna terapija su takođe ključne.
-
Migrene
Ove teške glavobolje mogu da se pogoršaju neposredno pre i tokom menstruacije zbog hormonskih fluktuacija. Budite u toku sa lekovima koje već uzimate, i pomozite u sprečavanju migrene sa sledećim:
- Piti puno vode
- Jedite redovne, hranljive obroke
- Izvođenje kardio vežbi
- Dosta spavanja
-
Fibroid
To su benigne izrasline ili tumori u materici. Fibroidi imaju tendenciju da rastu tokom trudnoće i da se smanjuju nakon porođaja. Ako ostanu velike ili postanu još veće, mogu učiniti menstruaciju veoma neredovnom tako što će ih produžiti i izazvati obilno krvarenje i bol. Lek koji treba lekar da da je hormonski kontraceptiv za ublažavanje simptoma. U ekstremnim slučajevima, mogu se ukloniti hirurški.
-
Endometrioza
Bol je obeležje ovog stanja, u kojem ćelije materice rastu izvan sluzokože materice. Trudnoća to potiskuje, a ta korist može trajati tri godine. Kada se vrati, bol počinje nekoliko dana pre menstruacije. Doktori mogu potisnuti ili prilagoditi Vaše hormone putem kontrole rađanja ili se odlučiti za operaciju ako početni tretman ne uspije.
-
Sindrom iritabilnog creva (IBS)
Simptomi ovog poremećaja debelog creva uključuju:
- Bol u stomaku
- Gasove
- Dijareja
- Zatvor
Simptomi se pogoršavaju tokom menstruacije zahvaljujući fluktuirajućim hormonima. Hormonska kontrola rađanja može pomoći u ublažavanju simptoma.