Prva bebina šetnja – Kada beba sme napolje?

Kada beba može u prvu šetnju

Prva bebina šetnja –  večita dilema:“ Da li poslušati tradiciju i ne izvoditi svoj bebu četrdeset  dana napolje ili izaći ipak ranije u prvu šetnju?“

Kakvi su danas stavovi? Ono što svakako treba da znate da ni u jednom slučaju nećete pogrešiti. Boravak na svežem vazduhu će prijati i Vama i bebi.

Prva bebina šetnja, kada beba može u šetnju prvi put?

Vaša beba može napolje već od 15-og dana, ukoliko vremenske prilike to dozvole. Ukoliko je zimski period možete odložiti prvu šetnju za perid kada beba napuni mesec dana.

Kada beba sme napolje – Šetnja u svim godišnjim dobima?

U zimskom periodu koristite središnji deo dana kada je temperatura najviša da izađete u šetnju. Ako je spoljna temperatura ispod -10°C, duva jak vetar ili pada jaka kiša svakako nećete ići u šetnju. Ne zaboravite da joj pokrijete nogice dodatno jer je to najčešći način rashlađivanja bebe.

Kada je leto, ukoliko je temperatura jako visoka šetnja će se obaviti u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima.

Garderobu bebe prilagoditi spoljnoj temperaturu. Kapica je neophoda u hladnm danima ili kada je vetrovito vreme. Leti, ne izlažite bebu suncu!

Kada beba moze u prvu setnju

Šetnje i dnevni ritam bebe

Od prvih dana važno je uspostavljanje dnevnog ritma. Tako i vreme za šetnju, možete prilagoditi u neko određeno vreme. Kako se to bude ponavljalo, ući će u dnevni ritam bebe.

Prvo tromesečje i ritam spavanja bebe

U prvim danima, pa čak i nedeljama, beba nema uspostavljen ritam.  Neprestano se smenjuju epizode budnosti i spavanja. Novorođenče prosečno spava 18 sati, tako da su, osim za vreme presvlačenja i hranjenja, periodi budnosti kratki i retki.  Tako će i u toku prvih šetnji, većinom spavati. Za dečji uzrast, posebno prve mesece života, karekteristične su česte faze tzv. REM spavanja; to su periodi sanjanja, za vreme kojih roditelji primećuju da se beba trza, pravi različite grimase i pokrete očiju, iako su oči zatvorene. Iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja sve manja, mada postoje velike individualne razlike među decom.

Kada beba moze u prvu setnju (3)

Ne brinite!

U  prvim danima kod kuće neka deca stagniraju u težini, dok se mama ne snađe i tim mama-beba ne uhoda. Važno je samo da beba tom periodu ne gubi u težini i da se ne dehidrira! Poruka za mame je da se ne obeshrabre i ne daju mlečne formule u tim prvim danima, pogotovu ne na flašicu.

Šetajte sa bebicom kada god vremenske prilike to dozoljavaju!

Nastavnik Visoke zdravstvene škole u Beogradu. Član Republičke stručne komisije za podršku dojenju, razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…