Prva bebina šetnja

Kada beba može u prvu šetnju

Prva bebina šetnja –  večita dilema:“ Da li poslušati tradiciju i ne izvoditi svoj bebu četrdeset  dana napolje ili izaći ipak ranije u prvu šetnju?“ Kakvi su danas stavovi? Ono što svakako treba da znate da ni u jednom slučaju nećete pogrešiti. Boravak na svežem vazduhu će prijati i Vama i bebi.

Prva bebina šetnja, kada beba može u šetnju?

Vaša beba može napolje već od 15-og dana, ukoliko vremenske prilike to dozvole. Ukoliko je zimski period možete odložiti prvu šetnju za perid kada beba napuni mesec dana.

Šetnja u svim godišnjim dobima?

U zimskom periodu koristite središnji deo dana kada je temperatura najviša da izađete u šetnju. Ako je spoljna temperatura ispod -10°C, duva jak vetar ili pada jaka kiša svakako nećete ići u šetnju. Ne zaboravite da joj pokrijete nogice dodatno jer je to najčešći način rashlađivanja bebe.

Kada je leto, ukoliko je temperatura jako visoka šetnja će se obaviti u ranim jutarnjim ili kasnim popodnevnim satima.

Garderobu bebe prilagoditi spoljnoj temperaturu. Kapica je neophoda u hladnm danima ili kada je vetrovito vreme. Leti, ne izlažite bebu suncu!

Kada beba moze u prvu setnju

Šetnje i dnevni ritam bebe

Od prvih dana važno je uspostavljanje dnevnog ritma. Tako i vreme za šetnju, možete prilagoditi u neko određeno vreme.

Prvo tromesečje i ritam spavanja bebe

U prvim danima, pa čak i nedeljama, beba nema uspostavljen ritam.  Neprestano se smenjuju epizode budnosti i spavanja. Novorođenče prosečno spava 18 sati, tako da su, osim za vreme presvlačenja i hranjenja, periodi budnosti kratki i retki.  Tako će i u toku prvih šetnji, većinom spavati. Za dečji uzrast, posebno prve mesece života, karekteristične su česte faze tzv. REM spavanja; to su periodi sanjanja, za vreme kojih roditelji primećuju da se beba trza, pravi različite grimase i pokrete očiju, iako su oči zatvorene. Iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja sve manja, mada postoje velike individualne razlike među decom.

Kada beba moze u prvu setnju (3)

Ne brinite!

U  prvim danima kod kuće neka deca stagniraju u težini, dok se mama ne snađe i tim mama-beba ne uhoda; važno je samo da beba tom periodu ne gubi u težini i da se ne dehidrira! Poruka za mame je da se ne obeshrabre i ne daju mlečne formule u tim prvim danima, pogotovu ne na flašicu.

Šetajte sa bebicom kada god vremenske prilike to dozoljavaju!

Specijalista stukovna medicinska sestra, oblast javno zdavlje. Nastavnik Visoke zdravstvene škole u Beogradu. Član Republičke stručne komisije za podršku dojenju, razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta. Član tima za edukaciju zdravstvenih radnika (posebno patronažnih sestara) na nivou Srbije u oblasti dojenja.
Preporučujemo vam...
Dete sve razume ali ne govori
Dete sve razume ali ne govori?
Dete sve razume ali ne govori, ne tako retko možemo čuti od roditelja. Može li ova tvrdnja da bude tačna? Dete sve razume ali ne govori – Kada će dete progovoriti prve reči? Prve reči javljaju se između jedanaestog i trinaestog meseca života deteta. Obično su dvosložne, kratke reči koje…
Kreativna mama Lea Lilić
Kreativna mama Lea Lilić autorka knjige Prvi bebin meni
Kreativna mama Lea Lilić je diplomirani menadžer bezbednosti. Majka je trogodišnje ćerke Maše i supruga gospodina Darka. Kreativna mama Lea Lilić Lea je autor knjige koja je nedavno izašla iz štampe – Prvi bebin meni. Ovu knjigu plasirala je u elektronskoj formi i od mladih mama je više nego prihvaćena.…