Beba od 1 do 3 meseca – Kako stimulisati razvoj

Beba od 1 do 3 meseca

Sadržaj

Beba od 1 do 3 meseca – Šta raditi sa bebom, kako stimulisati razvoj? Beba veoma brzo raste i napreduje! Iako dugo spava, kada je budno vrlo je aktivna.

Vaša beba od 1 do 3 meseca raste!

Osnovni položaj terminskog deteta koje leži na leđima je semifleksioni, odnosno polusavijenih ekstremiteta. U položaju potrbuške, nožice su zgrčene, tako da su kolena manje-više podvučena pod trbuh (guza je podignuta), a beba može da pravi pokrete puzanja (primitivno puzanje). U tom položaju, dete može bez teškoća da okrene glavu desno i levo, kako bi oslobodilo disajne puteve.

Beba od 1 do 3 meseca

Budno novorođenče je aktivno i reaguje na spoljne draži pokretima vrata i ekstremiteta – u vidu naizmeničnog savijanja i opružanja, na način koji je opisan u literaturi kao «masa pokreta». Oni su promenljivi po intenzitetu i obimu: pojedini su spori, dok su drugi nagli i brzi. Voljni i svrsishodni pokreti ne mogu da se očekuju kod novorođenčeta.

Tremor bebe i automatske reakcije

Neposredno nakon rođenja, kod deteta, naročito prevremeno rođenog, može se zapaziti podrhtavanje ekstremiteta ili brade – tremor. Prvih dana se to neretko viđa i kod zrelih beba, tokom plača ili prilikom presvlačenja ako je bebi hladno, i najčešće predstavlja normalnu pojavu. Kad mama uhvati bebu za ručicu ili nožicu koja podrhtava tremor će prestati. Tremor može biti uzrokovan i prenadraženošću nervnog sistema ili prolaznim poremečajima metabolizma (snižen nivo šećera ili kalcijuma), pa treba konsultovati lekara ako je izražen (tremor celih ekstremiteta), duže traje ili se pojačava.

Kod novorođenčeta može da se izazove niz takozvanih primitivnih refleksa i automatskih reakcija, koje su tipične za novorođenački i rani dojenački uzrast. Ovi refleksi se javljaju po tačno određenom redosledu, počevši od 10. nedelje trudnoće. Gube se, takođe, određenim redom, do kraja prve godine života i odraz su nezrelosti nervnog sistema.

Roditelje često zadivi što njihova beba ume da “korača” a nekada im izvođenje Moro refleksa  deluje suviše grubo. Uz posmatranje položaja i pokretljivosti i procenu tonusa i plača, njihovo izvođenje je važan deo neurološkog pregleda novorođenčeta.

Beba od 1 do 3 meseca

Refleksi bebe do 3 meseca

  • Refleks traženja usnama («rooting»): na dodir ugla usana, dete okreće glavu na tu stranu i pokušava ustima da dohvati predmet (tako nalazi bradavicu dojke kada mu se ona samo prisloni uz obraz).
  • Refleks sisanja je jedan od najstarijih (javlja se već sa 10 nedelja gestacije, a gubi sa četiri meseca života). Ako se bebi stavi bilo kakav predmet u usta, ona će da pravi pokrete sisanja.
  • Refleks hvatanja dlanom i tabanom: dodir dlana i tabana u predelu korena prstiju izaziva njihovo grčenje, u cilju hvatanja predmeta. Ovaj refleks na gornjim ekstremitetima nestaje između trećeg i četvrtog meseca, dok se na donjim održava do kraja prve godine života.
  • Pozitivna potporna reakcija se izvodi držanjem deteta ispod pazuha, u vertikalnom položaju, tako da ono tabanima dodiruje podlogu. Nastaje odupiranje o podlogu, sa ispruženim nogama, tako da dete nekoliko sekundi nosi veći deo svoje telesne mase.
  • Automatski hod se izaziva naginjanjem deteta, koje je u vertikalnom položaju – malo napred, pri čemu ono tabanima dodiruje podlogu. Tada će napraviti nekoliko automatskih koraka, kao da hoda.
  • Preskok: ako dete «naiđe na prepreku» (dodirne gornjim delom stopala ivicu stola), ono će da je preskoči.
  • Moro refleks je najkompleksniji, ali jedan od najvažnijih. Nastaje kada se detetu iznenada izmakne podloga, ili prilikom intenzivnih svetlosnih ili zvučnih nadražaja: u prvoj fazi, dete raširi ruke i prste na njima, a u drugoj pravi suprotne pokrete, poput zagrljaja. Može da se zapazi i ispružanje nogu. Kod nezrelije dece, kao i kod neuroloških poremećaja, ovaj refleks je nekompletan, a u slučaju slabosti jedne strane ili samo jednog ekstremiteta – asimetričan. Zaostajanje jedne ruke u prvim danima života najčešće je posledica porođajnih povreda – ključe kosti ili nerava brahijalnog pleksusa.

Beba od 1 do 3 meseca

Izostanak primitivnih refleksa

U vreme kada bi trebalo da su prisutni, ili postojanje posle roka kada bi morali da iščeznu – upućuje na poremećaj funkcije nervnog sistema.Tokom sazrevanja postepeno bivaju zamenjeni položajnim refleksima, kojima se postiže antigravitaciona stabilnost deteta, neophodna u procesu uspravljanja.

Šta je važno sprovoditi za razvoj

8 Načina kako sprovoditi negu koža na kožu kod kuće PROČITAJTE OVDE

Boravak bebe na stomaku, za prvilan motorni razvoj PROČITAJTE OVDE

Vežbe za bebe – VIDEO vežbe za bebu do 3 meseca PROČITAJTE OVDE

Šta raditi sa bebom u prva tri meseca, kako stimulisati razvoj?

Gledajte bebu u oči i pričajte joj- pravo vreme je dok dojite bebu ili je hranite. Bebama je od rođenja potrebna igra, ona pomaže detetov rast i razvoj:

  • pravite različite grimase i imitrirajte bebine
  • trljajte nosem bebin nosić i ljubite je
  • pomerajte predmete jakih boja tako da beba može da ih vidi i dodirne
  • okačite slike ili predmete jakih boja tako da beba može da ih gleda dok je presvlačite
  • pričajte i pevajte bebi, imitirajte razne zvukove
  • odgovarajte na bebino gukanje

Beba od 1 do 3 meseca

Igračke bebe do 3. meseca

Zvečke, viseće igračke, meke lopte… Slikovnice i tihe knjige za ovaj uzrast. Ali pre svega roditeljsko lice i glas su ti koji pokreću bebu.

NE ZABORAVITE! Dete uvek mora biti pod nadzorom odraslih! Materijali, hrana i igračke koje dajete detetu moraju biti bezbedni!

Za roditelje ja važno da nauče na koji način da postupaju sa detetom određenog uzrasta, kako da mu se obraćaju, kako da sa njim/njom komuniciraju, koje igračke su prikladne. Važno je, takođe, da poznaju neke važne znake koji upozoravaju da je potrebna konsultacija lekara, ostalo je profesionalcima.

avatar
Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...