Kada beba guče, priča sa nama? Kada se javljaju prve reči?

Kada beba guče

Sadržaj

Kada beba guče, priča sa nama? Pitaju se mnogi roditelji, šta beba želi da nam kaže… Još dok je u maminom stomaku, beba priprema svoja čula za spoljašnji svet.

Kada beba guče priča sa nama?

Već u 25. nedelji života beba registruje zvukove iz okruženja i to dublje i niže frekvencije. Poželjno je da se očevi i mame  što češće obraćaju bebi u stomaku, jer joj tako  stimulišu razvoj  čula sluha. Važno da uspostavite kontakt sa svojom bebom u prenatalnom periodu i možda, pošto je beba i za to sasvim opremljena uvedete i muziku u njen život. Pevajte joj i pričajte!

Senzorna iskustva novorodjenčeta i bebe, oblikuju percepciju i odgovor na draži iz okruženja. Kod beba očekivanog razvoja, odvijaju se nesmetani procesi prijema i obrade senzornih informacija.

Kada beba guče
Kada čuje majčin ili očev glas beba tako što koristi glasove k, g u kombinaciji sa vokalima.

Šta nam beba priča kada guče?

Od vaše bebe sa 2 meseca  već očekujete da guče, peva vokale: „ooo“, „eee“. Tada se nadovezujete na pevanje vokala, vi pevate sa njom i pravite kombinacije vokala koje beba produkuje. Beba u ovom uzrastu reaguje na različite intonacije roditelja i okreće glavu ka izvoru zvuka, počinje razvoj socijalnog osmeha i razvoj kooridnacije oko-ruka uvodeći ruku u vidno polje. Ovo je period koji ne treba propuštati i svakodnevno uključivati šarene, mekane, zvučne igračke u interakciji sa vašom bebom. Beba nam gukanjem saopštava da li joj je prijatno ili neprijatno u našem okruženju.  Koristite različite modulacije glasa, osmehujete se i čekajte da beba počne a vi se samo nadovežete na bebinu vokalnu igru.

Kada beba guče
Vaša beba uživa da sluša pesmice i putem muzike se najbolje stimuliše razvoj. Pevajte bebi.

Kako beba guče oko 4. meseca

Tada se beba oglašava gukanjem kada čuje majčin glas tako što koristi glasove k, g u kombinaciji sa vokalima. Rodetelji na tom uzrastu prate svoje dete potrvđujući gukanje i najavljuju aktivnosti koje detetu nisu ugodne: ako beba ne voli – kupanje, presvlačenje, osmehom i pevušenjem. Majka u tom uzrastu bebe, imenuje aktivnosti koje se neposredno odvijaju i u kojima beba učestvuje.

Beba od 10 meseci

Beba se ljuti,  zahteva, pokazuje kažiprstom šta želi, izmišlja reči. U ovoj fazi je najvažnije imenovanje svega što se nalazi u bebinom okruženju i imenovanje aktivnosti kojima beba menja situacije: baca, kucka, puni i prosipa, igre skrivanja. Imenovanje kraćim i jednosavnim rečima/rečenicama, naglašavajući svaki slog daje značenje trenutnoj aktivnosti i bebi pomaže da produkuje i razume govor.  Ovo je period za inenzivno širenje pasivnog rečnika i pripremu bebe za prve reči.

Kada se javljaju prve reči?

Prve reči se javljaju u 12. mesecu kada dete i dalje brblja, koristi se gestovima i izgovara jednostavne reči u kojima se slogovi ponavljaju: mama, tata, baba, pa-pa.

Kada beba guče
Važno je imenovanje svega što se nalazi u bebinom okruženju i imenovanje aktivnosti…

Kako bi pomogli vašem detetu da razume govor i na vreme počne da koristi prve reči pričajte sa njim o trenutnim aktivnostima.  Koristite skraćene i intonacijski podešene reči tako da vas beba razume. Posmatrajte njenu reakciju i čekajte odgovor.

Kako pomoći bebi da izgovori prve reči?

Kako pomoći bebama da izgovore prve reči? Zauzmite dovoljnu distancu kako bi beba videla vaše lice. Osmehujte se i širite oči pri promeni glasova koje takođe beba može da produkuje. Vaša beba uživa da sluša pesmice i putem muzike se najbolje stimuliše razvoj. Pevajte jednostavne pesmice i stihove koji se ponavljaju. Koristite udaraljke, ritmičke pesmice, razbrajalice jer na taj način razvijate dobru bazu komunikacije i poverenja sa vašom bebom. Najvažnije je da se vi zabavljate a samom tim će i vašoj bebi biti prijatno.

avatar
Predsednik je “LOGO-centra za razvoj i igru” i član Udruženja logopeda Srbije.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Vaspitanje dece i disciplina – Granica između strogosti i podrške

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...