Kada beba guče, priča sa nama? Pitaju se mnogi roditelji, šta beba želi da nam kaže… Još dok je u maminom stomaku, beba priprema svoja čula za spoljašnji svet.
Kada beba guče priča sa nama?
Već u 25. nedelji života beba registruje zvukove iz okruženja i to dublje i niže frekvencije. Poželjno je da se očevi i mame što češće obraćaju bebi u stomaku, jer joj tako stimulišu razvoj čula sluha. Važno da uspostavite kontakt sa svojom bebom u prenatalnom periodu i možda, pošto je beba i za to sasvim opremljena uvedete i muziku u njen život. Pevajte joj i pričajte!
Senzorna iskustva novorodjenčeta i bebe, oblikuju percepciju i odgovor na draži iz okruženja. Kod beba očekivanog razvoja, odvijaju se nesmetani procesi prijema i obrade senzornih informacija.
Šta nam beba priča kada guče?
Od vaše bebe sa 2 meseca već očekujete da guče, peva vokale: „ooo“, „eee“. Tada se nadovezujete na pevanje vokala, vi pevate sa njom i pravite kombinacije vokala koje beba produkuje. Beba u ovom uzrastu reaguje na različite intonacije roditelja i okreće glavu ka izvoru zvuka, počinje razvoj socijalnog osmeha i razvoj kooridnacije oko-ruka uvodeći ruku u vidno polje. Ovo je period koji ne treba propuštati i svakodnevno uključivati šarene, mekane, zvučne igračke u interakciji sa vašom bebom. Beba nam gukanjem saopštava da li joj je prijatno ili neprijatno u našem okruženju. Koristite različite modulacije glasa, osmehujete se i čekajte da beba počne a vi se samo nadovežete na bebinu vokalnu igru.
Kako beba guče oko 4. meseca
Tada se beba oglašava gukanjem kada čuje majčin glas tako što koristi glasove k, g u kombinaciji sa vokalima. Rodetelji na tom uzrastu prate svoje dete potrvđujući gukanje i najavljuju aktivnosti koje detetu nisu ugodne: ako beba ne voli – kupanje, presvlačenje, osmehom i pevušenjem. Majka u tom uzrastu bebe, imenuje aktivnosti koje se neposredno odvijaju i u kojima beba učestvuje.
Beba od 10 meseci
Beba se ljuti, zahteva, pokazuje kažiprstom šta želi, izmišlja reči. U ovoj fazi je najvažnije imenovanje svega što se nalazi u bebinom okruženju i imenovanje aktivnosti kojima beba menja situacije: baca, kucka, puni i prosipa, igre skrivanja. Imenovanje kraćim i jednosavnim rečima/rečenicama, naglašavajući svaki slog daje značenje trenutnoj aktivnosti i bebi pomaže da produkuje i razume govor. Ovo je period za inenzivno širenje pasivnog rečnika i pripremu bebe za prve reči.
Kada se javljaju prve reči?
Prve reči se javljaju u 12. mesecu kada dete i dalje brblja, koristi se gestovima i izgovara jednostavne reči u kojima se slogovi ponavljaju: mama, tata, baba, pa-pa.
Kako bi pomogli vašem detetu da razume govor i na vreme počne da koristi prve reči pričajte sa njim o trenutnim aktivnostima. Koristite skraćene i intonacijski podešene reči tako da vas beba razume. Posmatrajte njenu reakciju i čekajte odgovor.
Kako pomoći bebi da izgovori prve reči?
Kako pomoći bebama da izgovore prve reči? Zauzmite dovoljnu distancu kako bi beba videla vaše lice. Osmehujte se i širite oči pri promeni glasova koje takođe beba može da produkuje. Vaša beba uživa da sluša pesmice i putem muzike se najbolje stimuliše razvoj. Pevajte jednostavne pesmice i stihove koji se ponavljaju. Koristite udaraljke, ritmičke pesmice, razbrajalice jer na taj način razvijate dobru bazu komunikacije i poverenja sa vašom bebom. Najvažnije je da se vi zabavljate a samom tim će i vašoj bebi biti prijatno.