Prednosti dojenja za majku

prednosti dojenja za majku

Prednosti dojenja za majku su takođe značajne. Dojenjem se ostvaruje posebna bliskost mame i bebe, osim što je dojenje i majčino mleko veliki benefit za bebu, ima i zdravstvenih prednosti za majku.

Zdravstvene prednosti dojenja za majku

U prvim danima posle porođaja oksitocin (hormon koji omogućava isticanje mleka u kanaliće) pomaže skupljanju materice i time smanjuje rizik od infekcije i krvarenja (ovo je nekada praćeno jakim bolom i grčevima u toku podoja, naročito kod višerotki). Smanjuje se rizik obolevanja majke od premenopauzalnog karcinoma dojke, karcinoma ovarijuma i dijabeta tip 2…

Ne treba zaboraviti ni pozitivne materijalne i zdravstvene efekte za porodicu i društvo u celini, što znači da promocija i podrška dojenja treba da bude zajednički cilj čitave zajednice.

Majčino mleko je uvek dostupno, higijenski ispravno, odgovarajuće temperature i besplatno.

Dojenjem se uspostavlja jedinstvena veza i bliskost mame i bebe. Dodir i bliskost pri hranjenju bebe čini bebu  srećnom i sigurnom, umiruje je na jedinstven način. Tokom dojenja oslobađa se hormon oksitocin, poznat kao hormon ljubavi, kod bebe kao i kod mame, on pomaže da se i mama i beba osećaju  voljeno.

Prednosti Dojenja za Majku

Sveže izmlazano majčino mleko koliko može da stoji?

Na sobnoj temperaturi: IDEALNO NE VIŠE OD 3 SATA. Po nekim autorima mleko 6 sati ostaje nepromenjeno, pogotovu ako temperature u prostoriji nije previsoka, medjutim žene variraju u količini lipase (enzim koji preradjuje masti) a lipaza može da  pokvari ukus mleka pa nema poente čuvati na sobnoj temperaturi ako beba neće da jede u narednih nekoliko sati.  Ako beba nije popila sve ponuđeno, smatra se da je najsigurnije da se mleko stavi u frižider najviše 2 sata do kada možete da ga ponovo ponudite bebi. Ukoliko i tada preostane, treba ga  baciti.

U frižideru: do 72 sata, ali ne u vratima već dublje u frižideru, gde je temperature konstantna i ne prelazi 5 stepeni celzijusa. Ukoliko planirate da duže čuvate mleko, najbolje je da ga zamrznete.

Prednosti dojenja za majku

Hladno mleko se podgreva u toploj vodi (kupki) ili grejaču, dok se ne postigne temperatura pogodna za konzumiranje. U šolju ili neku šerpicu stavite vrelu vodu a onda u nju stavite posudu sa mlekom. Možete koristiti i grejač za flašice.

NIKAD nemojte da grejete majčino mleko u mikrotalasnoj rerni ili direktno na šporetu. Visoka temperatura razara neke vredne sastojke, a moguće su i opekotine  deteta nejednoliko ugrejanim mlekom iz mikrotalasne rerne.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića može biti dobro pomoćno sredstvo. Primenjuje se u prvoj fazi rešavanja problema dijastaze. Dijastaza trbušnih mišića Dijastaza (razdvojenost) pravog trbušnog mišića predstavlja normalnu pojavu u trudnoći. Ona se dešava kako beba raste. Na taj način se proširuje prostor za rast bebe. Nakon porođaja razdvojenost…
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…