Procena količine mleka i uspešnosti dojenja u prvim danima je problem – tek nakon nekog vremena majka će znati da proceni. Jedan od najvećih strahova svake majke je da beba ne sisa dovoljno, odnosno da majka nema dovoljno mleka, naročito u prvim danima posle izlaska iz porodilišta.
Procena količine mleka i uspešnosti dojenja u prvim danima
Često samo unosi dodatnu zbrku i nesigurnost. Preporučuje se da se beba izmeri nedelju dana posle izlaska iz porodilišta, naročito ako je u pitanju prevremeno rođeno dete, dete male težine na rođenju ili ono koje je u porodilištu imalo veći gubitak u težini, kao i blizanci. Nekada je napredovanje u prvoj nedelji minimalno, ali majka sama napomene da joj je mleko tek sada nadošlo, da tek sada ona i beba počinju dobro da funkcionišu kao tim i tada se preporučuje da se nastavi sa dojenjem i težina ponovo prekontroliše za pet do sedam dana.
Svakodnevno merenje deteta ili merenje pre i posle podoja nepouzdano je i nepotrebno.
Poster “Saveti za majke koje doje” na ubedljiv i ilustrativan način ukazuje majci na šta sve treba da obrati pažnju i kako da proceni da li beba unosi dovoljno mleka (broj podoja, veličina želuca bebe i potrebe novorođenčeta prema uzrastu, broj mokrih pelena i stolica tokom dana, dnevni priraštaj u težini, ponašanje bebe, stanje dojki). Najpouzdaniji način ipak je merenje telesne težine novorođenčeta.
Za uvođenje mlečne formule trebalo bi da važi pravilo “tri puta meri, jednom seci”.
Majci i bebi treba dati dovoljno vremena, potrebno je strpljenje, jer prerano ili nepotrebno uvođenje mlečne formule može da kompromituje dojenje i često beba posle toga potpunom prestaje da sisa. Preporuku za uvođenje dohrane trebalo bi da da pedijatar, ali je, nažalost, prva kontrola zdravog novorođenčeta u savetovalištu tek s navršenih mesec dana; to je, kada je u pitanju način ishrane deteta, veoma kasno, i majke su iz raznih, najčešće neopravdanih razloga, već uvele dohranu ili čak odustale od dojenja.
Roditelji mogu da se informišu da li postoji mogućnost kontrole u porodilištu, da bebu odvedu na prvi peregled ranije ili da se beba meri u kućnim uslovima, vodeći računa o preporukama za merenje (u kojim intervalima meriti dete, kako proceniti rezultate) i bezbednosti deteta!