Procena Količine Mleka i Uspešnosti Dojenja

Procena količine mleka i uspešnosti dojenja

Procena količine mleka i uspešnosti dojenja u prvim danima je problem – tek nakon nekog vremena majka će znati da proceni. Jedan od najvećih strahova svake majke je da beba ne sisa dovoljno, odnosno da majka nema dovoljno mleka, naročito u prvim danima posle izlaska iz porodilišta.

Procena količine mleka i uspešnosti dojenja u prvim danima

Često samo unosi dodatnu zbrku i nesigurnost. Preporučuje se da se beba izmeri nedelju dana posle izlaska iz porodilišta, naročito ako je u pitanju prevremeno rođeno dete, dete male težine na rođenju ili ono koje je u porodilištu imalo veći gubitak u težini, kao i blizanci. Nekada je napredovanje u prvoj nedelji minimalno, ali majka sama napomene da joj je mleko tek sada nadošlo, da tek sada ona i beba počinju dobro da funkcionišu kao tim i tada se preporučuje da se nastavi sa dojenjem i težina ponovo prekontroliše za pet do sedam dana.

Svakodnevno merenje deteta ili merenje pre i posle podoja nepouzdano je i nepotrebno.

vodic.za .majke 1

Poster “Saveti za majke koje doje” na ubedljiv i ilustrativan način ukazuje majci na šta sve treba da obrati pažnju i kako da proceni da li beba unosi dovoljno mleka (broj podoja, veličina želuca bebe i potrebe novorođenčeta prema uzrastu, broj mokrih pelena i stolica tokom dana, dnevni priraštaj u težini, ponašanje bebe, stanje dojki). Najpouzdaniji način ipak je merenje telesne težine novorođenčeta.

Za uvođenje mlečne formule trebalo bi da važi pravilo “tri puta meri, jednom seci”.

Majci i bebi treba dati dovoljno vremena, potrebno je strpljenje, jer prerano ili nepotrebno uvođenje mlečne formule može da kompromituje dojenje i često beba posle toga potpunom prestaje da sisa. Preporuku za uvođenje dohrane trebalo bi da da pedijatar, ali je, nažalost, prva kontrola zdravog novorođenčeta u savetovalištu tek s navršenih mesec dana; to je, kada je u pitanju način ishrane deteta, veoma kasno, i majke su iz raznih, najčešće neopravdanih razloga, već uvele dohranu ili čak odustale od dojenja.

Roditelji mogu da se informišu da li postoji mogućnost kontrole u porodilištu, da bebu odvedu na prvi peregled ranije ili da se beba meri u kućnim uslovima, vodeći računa o preporukama za merenje (u kojim intervalima meriti dete, kako proceniti rezultate) i bezbednosti deteta!

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…