Šta sve može da bude razlog neplodnosti? Da li pored preterane gojaznosti i pothranjenost i preterano vežbanje otežavaju plodnost žena? Neki lekovi odmažu?
Kada sam najplodnija?
Najplodniji ste pet dana pre, i jedan dan posle ovulacije. Kada obrišete vaginalni predeo papirom, ako je sekret rastegljiv i liči na belance, povoljno je vreme da zatrudnite!
Šta može uticati na plodnost?
Preterana mršavost je čest uzrok neplodnosti kod žena. Bez dovoljno masti u organizmu mogu vam izostati normalne ovulacije i vaša materica može biti nesposobna da prihvati usađivanje oplođene jajne ćelije. Dodajte vašoj ishrani više belančevina, namirnica od celog zrna i korisnih mononezasićenih masnoća iz maslinovog ulja.
Ako je potrebno da smršate, trebalo bi da vaša želja za trudnoćom bude prava motivacija. Masnoća u telu može proizvoditi estrogen, ali previše estrogena može narušiti vašu sposobnost da zatrudnite. Ne preterujte s fizičkim opterećenjem. Vežbanje duže od jednog sata na dan može ometati ovulaciju i ovaj problem često imaju žene koje se bave sportom i balerine. Smanjite svaki stres jer stresni poslovi mogu da utiču na smanjenje plodnosti.
Od lekova izbegavajte antihistaminike i dekongestive koji deluju i na cervikalnu sluz koja je potrebna jer pomaže spermatozoidima da dopru do jajne ćelije. Ako pokušavate da zatrudnite izbegavajte aspirin ili ibuprofen, jer ovi antiinflamatorni lekovi mogu ometati ovulaciju i sprečiti da se oplođena jajna ćelija priljubi za zid vaše materice.
Zašto pothranjenost utiče na plodnost?
Nasuprot gojaznosti i pothranjenost žena nosi rizik za neplodnost. Jedna od najvećih pretnji poremećajima menstrualnog ciklusa i reproduktivnoj funkciji kod žena je nedostatak masti kako u ishrani tako i u organizmu. Ako žena nema dovoljno LDL holesterola može se desiti da joj se poremeti menstrualni ciklus. Neke mlade žene napornim vežbama i iscrpljujućim dijetama pokušavaju da oslabe i snize LDL holesterol, remeteći tako menstrualni ciklus, što ih čini privremeno neplodnim. Ženski hormon estrogen, koji reguliše menstruaciju, ne stvara se samo u jajnicima već i u masnom tkivu. Kada vašem organizmu nedostaju masti, to smanjuje reproduktivnu funkciju i organizmu su potrebne određene količine masti da bi se obezbedilo normalno stvaranje hormona i redovan menstrualni ciklus. Vegeterijanke su posebno sklone neredovnim menstruacijama. Preporuka ženama u reproduktivnom period i budućim majkama je unošenje dovoljno masti da bi se održale masne zalihe i holesterol na dovoljnom nivou da obezbede normalnu redovnu menstruaciju.