Bebe razumeju kada im pričamo? Pričajte sa svojim novorođenim bebama i pričajte kada su još u stomaku. Tako ostvarujemo povezanost. A bebe, razumeju više nego što to možemo da pretpostavimo!
Bebe razumeju – šta nauče?
Govori se o tome kako bebe na taj način uče da prepoznaju svoj maternji jezik. Iznose se dokazi kako su bebe kojima se pričalo tokom trudnoće bile spremnije da uče da govore kad je za to došlo vreme. Kako ih mamin i tatin glas, jer im je poznat, umiruje, i tako dalje. Druge stvari, lepše i životnije, su meni važnije za nju od toga da progovori par meseci pre drugih beba. Nije mene mnogo briga za to.

Beba oseća i ono što ne izgovorimo?
Bebe zaista razumeju šta im govorimo! Nije samo stvar u tome da ih smiruje naš glas ili da im pravimo poznatu sredinu pričajući sa njima. Bebe zaista razumeju šta im govorimo! One razumeju naša osećanja, čak i kada ih mi nismo svesni. A mnogih osećanja mi nismo svesni. Mislimo da ne osećamo ništa, a telo nam reaguje u skladu sa emocijom za koju tvrdimo da je nemamo. Na primer, nismo svesni straha, a srce nam lupa brzo i dlanovi nam se znoje. Sva ta naša osećanja koja telom osećamo i beba može da oseti, bili ih mi svesne ili ne.

Bebe razumeju kada im pričamo, i povezuju se sa nama
Čak i ako je beba došla kao neželjena trudnoća, ako smo u trudnoći imali negativna osećanja prema njoj. Ili smo pak preterano brinuli i strahovali za nju, važno je da joj pričamo. Ako ne dok je u stomaku, a ono kad se rodi. Važno je da joj kažemo da je volimo, da joj kažemo koliko je željena, i da joj objasnimo. Ona nas može razumeti, tvrde mnogi. A za (buduće) mamu i tatu to je jednako važno – da svoje misli iskažu bebi. Ako imaju kajanje, da ga kažu. Ono što sada drugačije osećaju, da kažu. Sebe će mnogo umiriti, a daće sebi priliku da se još bolje povežu sa svojom bebom.
Bebe u stomaku i novorodjenčad razumeju i moralne dileme?
Bebe u stomaku i novorođenčad razumeju mnogo više nego što im mi to priznajemo. Jedno kreativno istraživanje je pokazalo da razumeju i moralne dileme. Da mogu da saosećaju istinski (uobičajeno tumačenje pojave da beba plače kad čuje nečiji plač je da je samo mimikrija i da ne nosi nikakvo značenje). Da umeju da razlikuju dobro i loše.

Eksperiment
Naime, u tom eksperimentu bebama je prikazana jednostavna lutkarska predstava u kojoj je jedna lutka bila zloćkasta i pokušavala da spreči drugu lutku, dobricu, u pokušaju da se popne na planinu. U predstavi nije bilo vikanja, ni tuče. Svi pokazatelji „zlobnosti“ zle lutke bili su vrlo suptilni. Nakon predstave, bebama su ponuđene obe lutke, i dobrica i zloćkasta. Gotovo sve bebe su izabrale dobricu. Ovaj eksperiment je pokazao da čak i male bebe koje su daleko od razumevanja jezika po našim shvatanjima, mogu da prepoznaju namere i da saosećaju.
O čemu da pričam sa bebom?
Pričajte o svemu! Pričajte im o svojim planovima za sebe ili za njih. O svojim željama, ili o običnim, svakodnevnim stvarima koje vam se dešavaju. Ili o onome šta trenutno radite. Pričajte im koliko ih volite. Maštajte za njih. Velika je verovatnoća da vas razumeju.