Hormonske promene posle porođaja i znaci hormonske neravnoteže

Hormonske promene posle porođaja

Sadržaj

Hormonske promene posle porođaja  nastaju od nekoliko sati nakon porođaja do nekoliko meseci nakon porođaja. Kada se hormoni posle porođaja vraćaju na „normalno“? Saznajte i koji su znaci hormonske neravnoteže posle trudnoće.

Hormonske promene posle porođaja – Hronologija

Kako trudnoća napreduje, Vaše telo proizvodi izuzetne količine estrogena i progesterona. Ova dva steroidna hormona su ključna za stvaranje dopamina i serotonina, dva neurotransmitera u mozgu koja su važna za osećaj smirenosti i sreće. Ovaj porast hormona i neurotransmitera su razlog zašto se mnoge žene osećaju neverovatno kada su trudne.

Hormonske promene posle porođaja

Ali šta se dešava sa tim hormonima trudnoće koji se dobro osećaju kada se Vaša beba rodi? Nažalost, odmah nakon porođaja i nedelju dana nakon porođaja, estrogen i progesteron će pasti. Istovremeno će doći do porasta prolaktina i oksitocina.

Postpartalni hormoni odmah nakon rođenja

Rođenje Vašeg slatkog snopa radosti je nesumnjivo jedan od najuzbudljivijih trenutaka u Vašem životu. Bez obzira koliko dugo rađate ili kada se porodite, čak i u 3 sata ujutru, verovatno ćete osetiti neverovatan, neopisiv porast kada prvi put sretnete svoju bebu ili ubrzo nakon toga. To je zahvaljujući naletu endorfina tokom porođaja. Ali ti nagli hormoni porođaja će naglo pasti u narednih nekoliko dana. Evo šta se dešava:

  • Progesteron i estrogen: Oba ova hormona se smanjuju čim se beba i posteljica rode.
  • Oksitocin: Porast odmah nakon rođenja da bi se nadoknadio početni pad progesterona i estrogena. Ovaj hormon je odgovoran za taj snažan roditeljski instinkt. Međutim, verovatno ćete i dalje iskusiti “bebi bluz” u prvih nekoliko dana nakon porođaja, jer oksitocin sam deluje iz Vašeg sistema.
  • Prolaktin: Povećava se kako bi podstakao proizvodnju mleka. Ako ne dojite, prolaktin pada na nivoe pre trudnoće u roku od nekoliko nedelja.

Hormonske promene posle porođaja

Postpartalni hormoni 3 do 6 nedelja posle porođaja

Nakon što prođu tih prvih nekoliko nedelja, možda ćete osetiti da se emocije nalik na tobogan počinju pomalo regulisati dok počnete da ulazite u brigu o svojoj bebi i prilagođavate se nedostatku sna. Ali,  prva tri meseca su pomalo vrtlog gubitka sna i emocija, jer Vaš sistem radi uglavnom na adrenalinu da Vas pokreće kroz dan.

Oko šest nedelja, simptomi postporođajne depresije mogu početi da se pokazuju kako ti pozitivni hormoni posle porođaja nastavljaju da blede.  Simptomi na koje treba obratiti pažnju uključuju:

  • Ne želite da se tuširate ili da se fokusirate na higijenu.
  • Strah od ostavljanja bebe sa nekim drugim.
  • Nemogućnost potpunog spavanja zbog stalnog provera bebe.
  • Nedostatak želje za svakodnevnim poslovima kao što su jelo, piće, druženje sa ljudima i izlazak iz kuće.

Hormonske promene posle porođaja

Postpartalni hormoni 3 meseca posle porođaja

Do tri meseca nakon porođaja, možda ste uspostavili novu rutinu. Ali Vaši hormoni tri meseca nakon porođaja i dalje naporno rade da bi se vratili na početnu vrednost.  Oko dva do tri meseca nakon porođaja, Vaši hormoni počinju da se vraćaju na nivoe pre trudnoće. Međutim, nivoi kortizola se često povećavaju zbog mnogih novih stresora koji izaziva  beba. A nedostatak sna doprinosi smanjenju nivoa melatonina I, kao rezultat, serotonin, ove promene hormona posle porođaja ponekad mogu imati negativan uticaj na raspoloženje.

Postpartalni hormoni 6 meseci posle porođaja

Promene hormona nakon porođaja u šest meseci izgledaju malo drugačije u zavisnosti od toga da li hranite adaptiranim mlekom ili dojite bebu. Ako je ovo drugo, najznačajnija potencijalna promena Vaših hormona oko šest meseci nakon porođaja je smanjenje hormona prolaktina, hormona za stvaranje mleka.

Međutim, ova promena zavisi od obrazaca dojenja Vaše bebe i od toga da li ste počeli sa odvikavanjem. To je zato što ovaj hormon ostaje visok tokom dojenja, ali se smanjuje dok bebi uvodite  čvrstu hranu i počinjete da  odbijate od dojke.

Hormonske promene posle porođaja

Ali, iako potražnja starijih beba za mlekom može postati regulisanija, one i dalje doživljavaju nagli rast, u tom trenutku mogu iznenada početi da doje duže i češće (poznato kao „ skupno hranjenje “). U stvari, prema američkom Ministarstvu poljoprivrede (USDA), bebe doživljavaju skokove rasta kada su stare oko 3 nedelje, 6 nedelja, 3 meseca i 6 meseci.

Pored toga, nivoi hormona su duže potisnuti kod onih koji doje, što je dojenje intenzivnije, to je duže supresija. Osim toga, supresija hormona zavisi od doze. Za one koji isključivo doje, hormoni se ne vraćaju na početnu vrednost tek nakon šest meseci nakon porođaja kod oko 40% žena.

Kada se hormoni posle porođaja vraćaju na „normalno“?

Šest meseci nakon porođaja je razumna procena kada će se Vaši hormoni vratiti na početnu vrednost, ali to može biti ranije u zavisnosti od toga da li i koliko često  dojite. Sredina prve godine je takođe otprilike kada mnoge mame imaju prvi postporođajni period, i to nije slučajno. Do šest meseci, postporođajne hormonske promene estrogena i progesterona treba da se vrate na nivoe pre trudnoće. Vaši hormoni su takođe možda počeli da kruže, što će ponovo započeti menstruaciju.

Hormonske promene posle porođaja

Međutim, hormonske promene ne rade kao sat, i svaka osoba je drugačija. Na primer, neke mame u laktaciji mogu dobiti svoj prvi postporođajni period mnogo ranije ili mnogo kasnije od šest meseci. A one koje ne doje, obično dobiju prvu menstruaciju u roku od nekoliko meseci nakon porođaja.

Znaci hormonske neravnoteže posle trudnoće

Ponekad trudnoća i porođaj mogu dovesti do toga da Vaši hormoni postanu izmenjeni. U ovim slučajevima, možda će Vam trebati pomoć da se vratite na pravi put.   U nastavku su neki simptomi koje možete iskusiti ako imate posla sa neravnotežom hormona nakon porođaja:

  • Anksioznost i depresija
  • Hronični umor
  • Ciste ili fibroidi
  • Nizak libido
  • Dobijanje na težini

Jedna od češćih hormonskih neravnoteža nakon porođaja javlja se u Vašoj štitnoj žlezdi. U stvari, problemi sa štitnom žlezdom posle porođaja mogu se javiti kod do 10% žena. Često se ovi problemi rešavaju tokom vremena, ali ponekad će Vam možda biti potrebni lekovi koji će Vam pomoći da regulišete hormone.

Ako ste iskusili hormonsku neravnotežu pre trudnoće, veća je verovatnoća da ćete je ponovo doživeti kada Vam hormoni trudnoće nestanu. U tim slučajevima, trebalo bi da se lečite kao i pre trudnoće. Na primer, ako imate sindrom policističnih jajnika (PCOS), važno je kontrolisati svoje stanje kako biste ponovo stabilizovali hormone.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Nedostatak sna, ili kako se to popularno naziva nesanica može da Vas učini razdražljivim i uspori Vam reakcije. Nešto čudno se dešava sa intimnim životom, pamćenjem, zdravljem, izgledom, težinom. Procenjuje...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Da li voditi računa o hrani koju jedemo dok koristimo određene lekove i kakva je interakcija između hrane i lekova? Kada hrana utiče na lekove u telu, to se naziva...

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira...