Insulinska rezistencija – Terapija i izbor suplementacije

Insulinska rezistencija

Sadržaj

Insulinska rezistencija je stanje u kojem ćelije organizma postaju manje osetljive ili otporne na delovanje insulina. To je hormon koji je ključan za regulaciju nivoa šećera u krvi. Kada su ćelije otporne na insulin, telo mora proizvesti veće količine insulina. Zato, da bi se postigao isti efekat na nivo šećera u krvi. To može dovesti do povišenih nivoa insulina u krvi (hiperinsulinemija). I eventualno, do razvoja dijabetesa tipa 2. Jer, pankreas na kraju može postati iscrpljen od prekomerne proizvodnje insulina.

Insulinska rezistencija – Dijagnoza i posledice

Insulinska rezistencija često je povezana s gojaznošću, nezdravim načinom života, genetskim faktorima. Ali i drugim zdravstvenim stanjima poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) ili bolesti srca. Dijagnoza insulinske rezistencije obično se postavlja na temelju laboratorijskih testova koji mere nivo insulina u krvi ili procenom faktora rizika za dijabetes. Dijagnoza PCOS se postavlja na osnovu: Anamenze, UZ-nog pregleda i analiza krvi.

Insulinska rezistencija
Smatra se da 27-40% žena generativnog perioda ima PCOS, a kod 70% žena
sa PCOS-om postoji insulinska rezistencija.

Važno je prepoznati insulinsku rezistenciju i preduzeti korake za kontrolu. Jer, može imati ozbiljne dugoročne posledice na zdravlje. To uključuje povećani rizik od srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, visokog krvnog pritiska. Ali i drugih metaboličkih poremećaja.

Terapija insulinske rezistencije

Terapija insulinske rezistencije obično uključuje kombinaciju promena u načinu života, prehrambenih navika i, u nekim slučajevima, lekove.

Insulinska rezistencija
Važno je znati da je terapija insulinske rezistencije individualna i može se razlikovati od osobe do osobe. Zato je najbolje konsultovati se s lekarom ili nutricionistom kako biste dobili personalizovan pristup lečenju.

Redovna fizička aktivnost može poboljšati osetljivost na insulin. Kombinacija kardiovaskularnih vežbi i treninga snage može biti posebno korisna. Ukoliko je potrebno, gubitak čak i male količine težine može značajno poboljšati osetljivost na insulin. U nekim slučajevima, lekari mogu propisati lekove koji pomažu u kontroli nivoa šećera u krvi i poboljšavaju osetljivost na insulin. To mogu biti antidijabetici, inhibitori DPP-4, inhibitori alfa-glukozidaze, ili retko, insulin.

Stres može povećati otpornost na insulin. Tehnike opuštanja poput meditacije, dubokog disanja ili joge mogu pomoći u smanjenju stresa. Time i poboljšanju osetljivosti na insulin.

Insulinska rezistencija
Tehnike opuštanja mogu pomoći u smanjenju stresa.

Izbor suplementacije i insulinska rezistencija

Neke studije sugerišu da određeni dodaci poput d-chiro inozitola, omega-3 masnih kiselina, magnezijuma i hrom pikolinata mogu pomoći u poboljšanju osetljivosti na insulin. Ali, uvek je važno razgovarati s lekarom pre uzimanja dodataka.

Insulinska rezistencija
Dodatak u lečenju stanja insulinske rezistencije i stanja pre dijabetesa, dijabetesa tipa 2, metaboličkog sindroma. PCOS-a, asimptomatskih pacijenata sa gojaznošću, hipertenzijom ili hiperlipidemijom, simptomatskih mikrovaskularnih bolesti. Kao i makrovaskularnih bolesti (moždani udar, PAD i CAD) kao i povišenog krvnog pritiska u sklopu DM2.

Važno je napomenuti da je terapija insulinske rezistencije individualna i može se razlikovati od osobe do osobe. Stoga je najbolje konsultovati se s lekarom ili nutricionistom kako biste dobili personalizovan pristup lečenju.

Inozitoli su supstance koje se normalno nalaze u prirodi a posebno u žitaricama, orašastim plodovima, mahunarkama i voću. D-hiro-inozitol se stvara u ljudskom organizmu iz mio-inozitola i predstavlja biološki aktivnu supstancu, sličnu vitaminima B grupe, koja je uključena u različite metaboličke reakcije koje su neophodne za pravilno funkcionisanje organizma

avatar
Specijalista interne medicine, subspecijalista endokrinologije.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Nedostatak sna, ili kako se to popularno naziva nesanica može da Vas učini razdražljivim i uspori Vam reakcije. Nešto čudno se dešava sa intimnim životom, pamćenjem, zdravljem, izgledom, težinom. Procenjuje...

Da li voditi računa o hrani koju jedemo dok koristimo određene lekove i kakva je interakcija između hrane i lekova? Kada hrana utiče na lekove u telu, to se naziva...

Budite se umorni ili nervozni i pitate se kako bolje spavati noću? Niste sami. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), otprilike jedna od tri odrasle osobe u SAD...