Kada i kako dojiti bebu, često razmišljeju o tome mlade majke. Prvi kontakt očima majke i bebe je momenat čiji se značaj ne može dovoljno naglasiti.
Majka i beba
To je momenat koji majka nikada neće zaboraviti. Zato je važno da majka nakon porođaja uzme svoju bebu u naručje što je pre moguće. Ovaj intenzivni trenutak često majku definitivno opredeli za dojenje. Kontakt koža na kožu pruža bebi toplotu i sigurnost i predstavlja prvi korak u uspostavljanju čvrste emocionalne veze majke i bebe.
Kao i majka, beba je u prvim satima posle rođenja aktivna, u stanju pojačane budnosti, izoštrenih čula (naročito čula dodira, mirisa i ukusa). Zato je važno da se omogući prvi podoj u okviru prva dva sata nakon rođenja.
Kada i kako dojiti bebu – Dojenje na zahtev
Preporuka je da beba sisa na zahtev. Podoji su u prvim danima učestali i kraći. Zato se, ukoliko stanje majke i bebe dozvoljavaju, beba smešta u sobu zajedno s majkom. Beba se podstiče da sisa ukoliko spava duže od tri sata; noćni podoji su takođe veoma važni.
Položaj za dojenje takođe je važan
Prvih dana preporučuje se ležeći položaj; kasnije se beba doji u sedećem položaju. Nova saznanja o anatomiji dojke dovela su do preporuka da beba sisa u različitim položajima, da bi ispraznila sve delove dojke. Zadatak osoblja je da majci pokaže tehniku dojenja i da je zatim nadgleda i pomaže (i pohvali za svaki uspeh!). Od presudnog je značaja da majka zauzme udoban položaj, da bi mogla da se opusti i posveti bebi. Nikako se ne preporučuje dojenje u stojećem položaju ili dok majka sedi na ivici kreveta.
Od predsudnog značaja – pravilno postavljanje bebe na dojku!
Pravilno postavljanje bebe na dojku je od presudnog značaja za uspešno dojenje. Dobro postavljanje bebe na dojku će sprečiti pojavu ragada i u isto vreme će olakšati bebi put do njenog mleka.
Iako je dojenje prirodan način hranjenja bebe, sam proces je veština koja se uči i zahteva vežbu od strane majke i bebe!