3 Koraka – prevencija ojeda, pelenskog osipa i kako se leči

3 Koraka za prevenciju ojeda, pelenskog osipa kod bebe

Prevencija ojeda je važna jer, bez obzira koliko je intenzivna nega kože, može doći do pojave ojeda u predelu ispod pelena. Kako sprovoditi prevenciju ojeda a kako sanirati, lečiti ojed?

Šta utiče na pojavu ojeda kod bebe?

Koža pelenske regije izložena je dejstvu mokraće i stolice, a nastanku ojeda doprinosi  stalno trenje kože ili nedovoljna nega. Na pojavu ojeda utiče i sastav mokraće i stolice; češće se javlja kod mokraćnih infekcija ili povećane kiselosti stolice, usled većeg unosa kisele hrane ili napitaka koje su konzumirale beba ili majka koja doji. Koža beba se razlikuje od kože odraslih (tanja je, osetljivija, razlikuje se po sadržaju vlage, pH vrednosti površine, zaštitnoj funkciji), pa joj je potrebna i odgovarajuća nega.

Pelene za jednokratnu upotrebu dobro upijaju tečnost i štite bebinu kožu od ojeda, pod uslovom da se redovno menjaju. Vlažne maramice često sadrže supstance koje iritiraju bebinu kožu, pa ih treba koristiti samo van kuće, u gostima, kod lekara i sl.

Bebina koža

Debljina kože bebe iznosi 40 do 60% debljine kože odraslih. Slojevi kože su tanji, mogu se lako oštetiti i nedovoljno štite od spoljašnjih agresora. Lojne i znojne žlezde nisu dovoljno razvijene, a zaštitni hidrolipidni film na površini kože praktično i ne postoji. Koža lako gubi vodu i veoma je osetljiva na hladnoću, toplotu, vetar, trenje, iritanse…, a i podložna je bakterijskim, virusnim i gljivičnim infekcijama. Na rođenju pH kože je skoro neutralan, kiseo postaje u prve 2 do 4 nedelje života.

Preparati za čišćenje i negu kože beba trebalo bi da budu prilagođeni specifičnim potrebama bebine kože: da budu klinički ispitani, da imaju odgovarajuću pH vrednost, da ne sadrže parabene, ftalate i alkohol ni druge antiseptike, da ne sadrže nepotrebne supstance, boje , mirise i konzervanse, kao ni iritirajuće supstance.

3 Koraka za prevenciju ojeda, pelenskog osipa kod bebe

Kako izgleda ojed

Ojed se manifestuje pojavom crvenila i svraba. Ojed, takođe, može da bude posledica bakterijske ili gljivične infkcije kože. Ako je bakterijski, naziva se impetigo, i javlja se u plikovima koji često pucaju, ostavljajući lezije kože. Infekciju kandidom karakterišu zone izrazitog crvenila, posebno u pregibima i analnoj regiji. Da bi se potvrdilo da li je ojed posledica infekcije, treba da se uzme bris promena na koži.

Prevencija ojeda – 3 Koraka

Korak 1: Čista bebina koža – Menjajte bebi pelene čim se zaprljaju ili pokvase. Nežno, ali temeljno, očistite bebi kožu  komadićem vate natopljenim vodom, posle svake stolice oprati pelensku regiju vodom i sapunom.

Korak 2: Osušite pelensku regiju – Nakon brisanja bebine guze, osušite je tapkanjem i dozvolite bebi da nakratko ostane bez pelene i da se osuši na vazduhu.

Korak 3: Nanesite kremu za pelensku regiju – Kada se bebina guza osuši, nanesite kremu koja će da joj zaštiti kožu od kontakta sa urinom i stolicom. Može da pomogne i u zaštiti od trenja pelene o bebinu osetljivu kožu.

3 Koraka za prevenciju ojeda, pelenskog osipa kod bebe

Nega bebe ako se pojavi ojed

  1. Deo kože zahvaćen ojedom mora se održavati što suvljim i čistijim, koristeći sve korake preporučene za prevenciju ojeda.
  2. Ako ste do tada koristili pamučne pelene, bilo bi bolje da pređete na pelene za jednokratnu upotrebu, jer upijaju više tečnosti i koža duže ostaje suva. Naravno, i ove pelene treba redovno da menjate kao i pamučne.
  3. Regiju kože zahvaćenu ojedom posle pranja i brisanja namažite u tankom sloju kremom koja u sebi sadrži cink-oksid, koji isušuje nastale promene na koži vaše bebe.
  4. Korisno je da beba jedno kratko vreme bude gola, jer samo strujanje vazduha doprinosi povlačenju nastalih promena.

Ukoliko se ovim tretmanom ojed ne povuče za tri do pet dana, ili se promene proširuju i pogoršavaju, konsultujte pedijatra.

Dugogodišnji šef Neonatološkog odeljenja u Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC „Zvezdara“. Član je Republičke komisije za podršku dojenja, porodične i razvojne nege novorođenčeta i spoljašnji ocenjivač Agencije za akreditaciju zdravstvenih ustanova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…