Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre

Sadržaj

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre? Da li će i kada doći patronažna sestra“? Ono što predstavlja stalnu dilemu za svaku trudnicu jeste „Da li će se snaći u prvim danima u nezi bebe?  Najbolji način da se osećate sigurno u pogledu ovih dilema je da napravite kontakt sa svojom patronažnom sestrom još u toku trudnoće.

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

 

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

Na sajtu svakog Doma zdravlja možete naći  kontakt telefon  patronažne službe. Pozovite ih, ali to učinite u periodu od 07-09h,  jer posle tog perioda one su najčešće na terenu. Dogovorte se o patronažnoj poseti još u periodu trudnoće. Ukoliko ste u mogućosti pohadjajte  i „Školu  roditeljstva“ u nekom domu zdravlja. Psihofizička priprema je samo jedan segmet pripreme za porođaj, a  može  značajno doprineti da se osećate sigurnije.

Higijena očiju novorođenčeta pročitajte OVDE

Nega pupčane rane pročitajte OVDE

Nega pupčanog patrljka pročitajte OVDE

Svuda je rad patronažne službe različito uređen – proveriti

U nekim gradovima postoji regulisana prijava trudnica patronažnoj službi, ali to nije svuda uređno na taj način. Ukoliko uspostavite kontakt pre porođaja stećićete  sugurnost i dobiti brojne savete koji Vam mogu biti dragoceni kako u porodilištu tako i u popodnevnim satima kada stignete kući sa svojom bebom.

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

U porodilištu dajte precizna uputstva

Značajno je da znate da tokom boravka u porodilištu dajete  svoje lične podatke kao što su adresa i kontakt telefon. Nemojte ostavljati adresu iz lične karte ukoliko to nije adresa na kojoj ćete biti sa bebom. Kontak telefon je nephodan kako bi Vam se patronažna sestra najavila. Ukoliko dajete broj mobilnog telefona, nemojte ga isključiti!  To može nekada odložiti prvu posetu.

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

Kada će me kontaktirati patronažna sestra?

Patronažna sestra će Vas kontaktirati oko 08-09h prvog jutra po dolasku iz porodilišta. Dogovorićete okvirno vreme posete. Nemojte očekivati da ćete vreme posete moći uskladiti  sa periodom spavanja vaše bebe!   Uloga patronažne sestre je da Vas nauči kako ćete na najlakši način prevazići nedoumice ili neznanje u pogledu nege bebe. Ne brinite! Normalno je da ne znate bez obzira da li je to prva, druga ili  peta beba. Ali uloga patronažne sestre nije da dođe okupa bebu i ode.

Šta vi možete učiniti da ubrzate dolazak patronažne sestre?

Patronažna sestra  je tu da vas obuči za kupanje bebe, negu bebe i dojenje

Najčešće se dan i vreme posete patronažne sestre  uskladi na osnovu individualnog pristupa i potrebe  svake  porodice. Očekivani  period trajanja prve posete je oko 60 minuta. Prva poseta je temeljna, kompletna i opširna kako bi roditelji stekli svest o tome šta sve mogu pitati svoju patronažnu sestru.

Preporuka: svaku dilemu u toku dana ili u periodu između dve posete zapišite! Tokom prve posete dogovorićete dinamiku svih sledećih poseta (planirani broj poseta je 5).

avatar
Nastavnik Visoke zdravstvene škole u Beogradu. Član Republičke stručne komisije za podršku dojenju, razvojnoj i porodičnoj nezi novorođenčeta.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...