Vitamin A u periodu dojenja je značajnan i treba izbeći deficite. Pri tome, u periodu laktacije potrebe za vitaminom A se skoro udvostručuju. Zbog povećanih potreba za skoro svim nutrijentima u periodu dok mama doji, savetuje se povećan unos nutrijenata kroz balansiranu ishranu ili putem suplemenata. Tako ćemo zaštititi odojčad i majke od nutritivnih deficita.
Vitamin A u periodu dojenja
Koncentracije nekih vitamina u majčinom mleku zavisi od njihovog statusa kod majki, a njihov deficit kod majki može dovesti do razvoja deficita kod odojčadi. Ovo se posebno odnosi na tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), vitamin B6, vitamin B12, vitamine E i A, i njihov povećan unos se preporučuje u toku periodu dojenja.
Šta sve o vitaminu A treba da znamo?
Vitamin A je liposolubilni vitamin (rastvorljiv u masttima) koji ima važne funkcije u održavanju čula vida, u procesima epitelizacije i hematopoeze ( formiranje crvenih krvnih zrnaca), rastu, razvoju kostiju i mozga, a značajan je za održavanje normalne funkcije imunskog sistema. Sadržaj vitamina A u mleku postepeno opada tokom perioda dojenja.
Koje su potrebe za vitaminom A u periodu dojenja?
U periodu laktacije potrebe za vitaminom A se skoro udvostručuju. Međutim, ukoliko se majka adekvatno hrani, suplementacije neće biti potrebna.
Vitamin A u namirnicama
Namirnice životinjskog porekla bogate vitaminom A su: jetra (goveđa, pileća, svinjska), neobrano mleko, puter, a namirnice biljnog porekla (sadrže karotenoide, provitamine vitamina A) su tamno zeleno i obojeno povrće (zelena salata, grašak, šargarepa, paradajz) i voće (kajsije, breskve, papaja)…
Laktacija je zahtevan period
Majci u periodu laktacije je potrebna veća količina energije nego u trudnoći ili u perodu pre trudnoće (u odnosu na svakodnevne potrebe u periodu trudnoće povećava se potreba za unosom energije za 300 kalorija, a u periodu laktacije za 500 calorija dnevno) . Pored toga i potrebe za mnogim mineralima, vitaminima i esencijalnim nutrijentima se povećavaju.
Dojenje je svakako, iz mnogobrojnih razloga, najbolji način hranjenja novorođenčrta. To podrazumeva da je kvalitet mleka majke od izuzetnog zanačaja. Kada je u pitanju kvalitet mleka za dojenje potrebno je naglasiti da postoje razlike, kako u količini tako i u nutritivnom sastavu mleka majke u zavisnosti od vremena kada je mleko nastalo.
Međutim, potrebno je posebno istaći, da sastav, odnosno kvalitet mleka majke u pogledu sadržaja esencijelnih nutrijenata ( energetska vrednost, protein, vitamin i mineralne materije) zavisi od ishrane majke. Uz ostale, dobro balansirane namirnice, suplementacija se određuje prema potrebama majke u tom periodu.
U potpunosti u periodu dojenja potrebe se povećavaju i za kalcijumom, vitaminima B1 i B12, 48% dnevnih potreba za proteinima,19% za vitaminomB1, 40% za vitaminom B3, 24% za vitamonom B6, 78% za fosforom i oko 21% za cinkom.