Vitamin A u Periodu Dojenja

Vitamin A u Periodu Dojenja

Sadržaj

Vitamin A u periodu dojenja je značajnan i treba izbeći deficite. Pri tome, u periodu laktacije potrebe za vitaminom A se skoro udvostručuju.  Zbog povećanih potreba za skoro svim nutrijentima u periodu dok mama doji,  savetuje se povećan unos nutrijenata kroz balansiranu ishranu ili putem suplemenata. Tako ćemo zaštititi odojčad i majke od nutritivnih deficita.

Vitamin A u periodu dojenja

Koncentracije nekih vitamina u majčinom mleku zavisi od njihovog statusa kod majki, a njihov deficit kod majki može dovesti do razvoja deficita kod odojčadi. Ovo se posebno odnosi na tiamin (vitamin B1), riboflavin (vitamin B2), vitamin B6, vitamin B12, vitamine E i A,  i njihov povećan unos se preporučuje u toku periodu dojenja.

Šta sve o  vitaminu A treba da znamo?

Vitamin A je liposolubilni vitamin (rastvorljiv u masttima) koji ima važne funkcije u održavanju čula vida, u procesima epitelizacije i hematopoeze ( formiranje crvenih krvnih zrnaca), rastu, razvoju kostiju i mozga, a značajan je za održavanje normalne funkcije imunskog sistema. Sadržaj vitamina A u mleku postepeno opada tokom perioda dojenja.

Koje su potrebe za vitaminom A u periodu dojenja?

U periodu laktacije potrebe za vitaminom A se skoro udvostručuju. Međutim, ukoliko se majka adekvatno hrani, suplementacije neće biti potrebna.

Vitamin A u Periodu Dojenja
Ukoliko se adekvatno hranite nema potrebe za suplementacijom

Vitamin A u namirnicama

Namirnice životinjskog porekla bogate vitaminom A su: jetra (goveđa, pileća, svinjska), neobrano mleko, puter, a namirnice biljnog porekla (sadrže karotenoide, provitamine vitamina A) su tamno zeleno i obojeno povrće (zelena salata, grašak, šargarepa, paradajz) i voće (kajsije, breskve, papaja)…

Laktacija je zahtevan period

Majci u periodu laktacije je potrebna veća količina energije nego u trudnoći ili u perodu pre trudnoće (u odnosu na svakodnevne potrebe u periodu trudnoće povećava se potreba za unosom energije za 300 kalorija, a u periodu laktacije za 500 calorija dnevno) . Pored toga i potrebe za mnogim  mineralima, vitaminima i esencijalnim nutrijentima se povećavaju.

Dojenje je svakako, iz mnogobrojnih razloga, najbolji način hranjenja novorođenčrta. To podrazumeva da je kvalitet mleka majke od izuzetnog zanačaja. Kada je u pitanju kvalitet mleka za dojenje potrebno je naglasiti da postoje razlike, kako u količini tako i u nutritivnom sastavu mleka majke u zavisnosti od vremena kada je mleko nastalo.

Međutim, potrebno je posebno istaći, da sastav, odnosno kvalitet mleka majke u pogledu sadržaja esencijelnih nutrijenata ( energetska vrednost, protein, vitamin i mineralne materije) zavisi od ishrane majke. Uz ostale, dobro balansirane namirnice, suplementacija se određuje prema potrebama majke u tom periodu.

Vitamin A u Periodu Dojenja
Period dojenja je vrlo zahtevan kada je ishrana mame u pitanju

U potpunosti u periodu dojenja potrebe  se povećavaju i za kalcijumom, vitaminima B1 i B12, 48% dnevnih potreba za proteinima,19% za vitaminomB1, 40% za vitaminom B3, 24% za vitamonom B6, 78% za fosforom i oko 21% za cinkom.

avatar
Radi na katedri za ishranu i hemiju hrane Univerziteta u Beogradu – Farmaceutski fakultet. Autor ili koautor više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Porođaj bez lekova vs. epidural, verovatno u trudnoći razmišljate o izboru. Sve je više pobornika porođaja sa nefarmakološkim metodama olakšanja bola. Ovaj pristup se ponekad naziva “prirodnim” rođenjem što je...

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira...