Zapušen Nos i Kijavica u Trudnoći

zapušen nos i kijavica u trudnoći

Zapušen nos i kijavica u trudnoći su čest problem trudnica. Pojačana sekrecija iz nosa, zapušen nos i pojačana salivacija, može biti udružena i sa kijanjem i kašljem.

Zapušen nos i kijavica su čest problem trudnica

Zbog slivanja sekreta u ždrelo može se javiti i nadražajni kašalj, a može  biti i prehlada koja ide sa upalom sluznice nosa i ždrela. Nema perioda trudnoće kada se češće javlja. Bitno utiče na način disanja, što se odražava na celouknu aktivnost trudnice. Usled zapušenosti nosa pojačanom sekrecijom trudnica pretežno diše na usta i dolazi do pojave sušenja usana, koje ako potraje može naraviti ispucalost usana, kao i osečaj suvoće u usnoj duplji.

zapušen nos i kijavica u trudnoći
Nesmetano disanje kroz nos je važno za zdravlje trudnice.

Disanje kroz nos je važno?

Da, disanje kroz nos ima nekoliko važnih funkcija. Priprema kvalitet vazduha koji dopire u donje disajne puteve (pluća), i to temperaturu, vlažnost i pročišćenost. Prolaskom vazduha kroz nozdrve on se ili zagreva, ili rashladjuje, a isparavanjem sekreta koji se luči, vazduh dobija potrebnu vlažnost, dok se pročišćavanje vrši na nekoliko načina: najkrupnije čestice se izbacuju refleksom kijanja, manje krupe se zadržavaju na dlačicama u nosu a kasnije izbacuju iz organizma, a postoji i enzim koji ima dejstvo da uništava bakterije. Takodje u nosnoj sluznici se nalaze i antitela koja štite od infekcije.

Kada sve uzmemo u obzir, shvatamo koliko je značajna funkcija nosa u prolasku vazduha sa kiseonikom do pluća, gde se vrši razmena potrebnih gasova.

zapušen nos i kijavica u trudnoći
Infekcije (zapaljenske prirode), alergije, pojave polipa i drugih obolenja mogu dovesti do zapušenja nosa.

Zašto dolazi do zapušenog nosa i pojačane sekrecije u trudnoći?

Pojačana nosna sekrecija može nastati iz više različitih razloga: infekcije (zapaljenska priroda), alergije, pojave polipa i drugih obolenja. Potrebno je znati da u trudnoći dolazi do „bubrenja“ sluznica, što se ispoljava i u nosu, i često lakše dolazi do pojave krvarenja iz nosa. Vrlo blizu otvora nozdrva se nalazi Kiselbahov splet krvnih sudova, i najčešće krvarenje nastaje njegov povredom (bilo da se jače kine, izduva ili čačka nos).

Kada su u pitanju infekcije obično postoji i loše opšte stanje sa pojavom drugih sipmtoma: kašlja, bola u grlu, jeze, drhtavice, bolova u kostima i drugog, i tada je potrebno lečenje  na osnovu pregleda lekara.

Kod alergijske pojačane sekrecije iz nosa ostali simptomi izostaju. Glavni problem je disanja.  Vrlo često ako potraje i govora koji dobija nazalni prizvuk, a ako dugo traje javlja se i glavobolja. Trudnice koje imaju alergije znaju da prepoznaju.  Problem su trudnice koje do tada nisu imale alergijske reakcije već im se prvi put javlji problem u trudnoći. Potrebno je obratiti pažnju da li mogu da povežu da su negde otputovale i promenile okruženje. Ili je došlo do cvetanja nekih biljaka i drveća, ili su konzumirale nešto što do tada nisu, i slično.

Zašto dolazi do zapušenog nosa i pojačane sekrecije u trudnoći

Kako lečiti zapušen nos i kijavicu?

Važno je da se jave lekaru kako bi dobile adekvatnu terapiju i što pre rešile problem. Ako nisu u mogućnosti da brzo dodju do lekara ono što same mogu da koriste je fiziološki rastvor koji  ne šteti odbrambenoj funkciji nosa, i utiče da se smanji otok sluznice nosa, čime će olakšati disanje. Kada je infekcija u pitanju fiziološki rastvor ih neće izlečiti  ali će smanjiti sekreciju i olakšati disanje dok se ne jave lekaru.

Samo u slučaju kada lekar proceni da je korist primene leka (Nazalni dekongestivi) od rizika za plod, preporučuje se kratkotrajna primena (ne duže od tri dana).

zapušen nos i kijavica u trudnoći
Pre nego odu kod lekara trudnice mogu koristiti fiziološki rastvor ili sterilni rastvor morske vode u spreju,

Može pomoći ili uštrcavanje sterilne morske vode u spreju, bez ikakvih štetnih posledica. Korisne su i povremene inhalacije vodenom parom, eventualno uz dodatak nekoliko kapi eteričnih ulja.

Specijalista ginekologije i akušerstva. Radi UZ-nu dijagnostiku u ginekologiji i akušerstvu, UZ-ni pregled dojki, završila je kurs iz citologije i citodijagnostike.
Preporučujemo vam...
Kakve igre vole trogodišnjaci
Kakve igre vole trogodišnjaci i 12 predloga igara
Kakve igre vole trogodišnjaci? Koje igre su pri tome stimulativne za njihov razvoj? Šta mozete da ocekujete od vaseg trogodisnjeg deteta? Kakve igre vole trogodišnjaci? Sva deca su jedinstvena i različito se razvijaju. Ali postoje određene karakteristike koje su uobičajene i tipične za većinu dece određene starosne grupe. U ovom…